Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Pražské služby pokračují v kampani Jde to i jinak, tváří je nadále Matějovský

I v letošním roce pokračuje kampaň Jde to i jinak, které propůjčil herec a moderátor Vašek Matějovský svůj kreativní um i tvář. Spoty se vymezují vůči nadužívání jednorázových obalů, lahví a kelímků. Místo toho popularizují jejich alternativy jako jsou síťovky, nápojové lahve i znovupoužitelné hrnky. Pražské služby v následujících týdnech zveřejní na svých kanálech čtyři spoty z nové série.      

„Z pozice největší a nejzkušenější pražské svozové společnosti víme, že i malá změna ve spotřebitelském chování může mít velký dopad. Proto systematicky podporujeme osvětové kampaně na podporu správné recyklace, cirkulární ekonomiky i ty na předcházení vzniku odpadu,“ vysvětluje záměr kampaně Pražských služeb mluvčí společnosti Alexandr Komarnický. 

V minulosti se spoty Pražských služeb věnovaly správnému třídění, sešlapávání vyhazovaných odpadů, čistotě v okolí popelnic nebo separaci bioodpadu. „Popularizace ekologického a odpovědného chování má význam. Důkazem je třeba popularita separace kovových obalů. Těch se loni svezlo přes 831 tun, to je zhruba třikrát víc oproti roku 2018, kdy jejich separace začala,“ pokračuje mluvčí společnosti. 

Papírové tašky problém neřeší 

Co se jednorázových obalů týče, není problém primárně jejich existence, ale nadužívání v každodenní realitě. Typickým příkladem jsou PET lahve, igelitové tašky a sezónně pak brčka, jednorázové kelímky a příbory. Jejich využívání se postupně omezuje, zároveň vznikly alternativy. 

„U některých je jejich ekologický a enviromentální přínos přinejmenším problematický. Typickým příkladem jsou papírové tašky. Většina spotřebitelů je jednak využívá jednorázově, jednak na jejich výrobu spotřebováváme ohromné množství stromů a chemie,“ říká Alexandr Komarnický z Pražských služeb. 

Situace je podobná u některých typů papírových kelímků. Ty bývají potažené vrstvou plastu, která zajišťuje voděodolnost. Smysl mají tedy síťovky, opakovaně využitelné lahve na pití nebo zálohované vratné kelímky. 

Spoty i omezení jednorázových obalů na akcích 

S tím souhlasí i autor a tvář nových spotů Vašek Matějovský. „Jsem přesvědčený, že to jde i jinak a jsem rád, že jsem se na nové sérii spotů pro Pražské služby mohl podílet. Pro ty, kteří ve spotech vidí energickou a svižnou chůzi, dodávám, že natáčení proběhlo ještě před mým angažmá v reality show Survivor. Při vymýšlení scénářů pro spoty Pražských služeb obvykle pracuji s aktuálními trendy na sociálních sítích, u této kampaně kladu důraz právě na ohromné množství využívaných jednorázových obalů. Myslím, že většina z nás si to v rámci každodenní rutiny ani neuvědomuje,“ říká.   

Pražské služby se snaží jít na svých akcích příkladem. Na dni otevřených dveří, sportovních a společenských akcích jednorázové obaly téměř nepoužívají. Stejný přístup razí i hlavní město Praha. „Magistrát přijal pravidla, která omezují používání jednorázových obalů a výrobků při městem pořádaných či městem podporovaných akcí,“ uzavírá Alexandr Komarnický. 

První spot najdete na YouTube kanálu Pražských služeb. https://www.youtube.com/shorts/XwXpwnwE_IE Všechny se postupně objeví i na facebookovém profilu společnosti. https://www.facebook.com/prazskesluzbyas


Autor: red

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

25. září 2023 v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

Další články
Nahoru