Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Pražské služby pokračují v kampani Jde to i jinak, tváří je nadále Matějovský

I v letošním roce pokračuje kampaň Jde to i jinak, které propůjčil herec a moderátor Vašek Matějovský svůj kreativní um i tvář. Spoty se vymezují vůči nadužívání jednorázových obalů, lahví a kelímků. Místo toho popularizují jejich alternativy jako jsou síťovky, nápojové lahve i znovupoužitelné hrnky. Pražské služby v následujících týdnech zveřejní na svých kanálech čtyři spoty z nové série.      

„Z pozice největší a nejzkušenější pražské svozové společnosti víme, že i malá změna ve spotřebitelském chování může mít velký dopad. Proto systematicky podporujeme osvětové kampaně na podporu správné recyklace, cirkulární ekonomiky i ty na předcházení vzniku odpadu,“ vysvětluje záměr kampaně Pražských služeb mluvčí společnosti Alexandr Komarnický. 

V minulosti se spoty Pražských služeb věnovaly správnému třídění, sešlapávání vyhazovaných odpadů, čistotě v okolí popelnic nebo separaci bioodpadu. „Popularizace ekologického a odpovědného chování má význam. Důkazem je třeba popularita separace kovových obalů. Těch se loni svezlo přes 831 tun, to je zhruba třikrát víc oproti roku 2018, kdy jejich separace začala,“ pokračuje mluvčí společnosti. 

Papírové tašky problém neřeší 

Co se jednorázových obalů týče, není problém primárně jejich existence, ale nadužívání v každodenní realitě. Typickým příkladem jsou PET lahve, igelitové tašky a sezónně pak brčka, jednorázové kelímky a příbory. Jejich využívání se postupně omezuje, zároveň vznikly alternativy. 

„U některých je jejich ekologický a enviromentální přínos přinejmenším problematický. Typickým příkladem jsou papírové tašky. Většina spotřebitelů je jednak využívá jednorázově, jednak na jejich výrobu spotřebováváme ohromné množství stromů a chemie,“ říká Alexandr Komarnický z Pražských služeb. 

Situace je podobná u některých typů papírových kelímků. Ty bývají potažené vrstvou plastu, která zajišťuje voděodolnost. Smysl mají tedy síťovky, opakovaně využitelné lahve na pití nebo zálohované vratné kelímky. 

Spoty i omezení jednorázových obalů na akcích 

S tím souhlasí i autor a tvář nových spotů Vašek Matějovský. „Jsem přesvědčený, že to jde i jinak a jsem rád, že jsem se na nové sérii spotů pro Pražské služby mohl podílet. Pro ty, kteří ve spotech vidí energickou a svižnou chůzi, dodávám, že natáčení proběhlo ještě před mým angažmá v reality show Survivor. Při vymýšlení scénářů pro spoty Pražských služeb obvykle pracuji s aktuálními trendy na sociálních sítích, u této kampaně kladu důraz právě na ohromné množství využívaných jednorázových obalů. Myslím, že většina z nás si to v rámci každodenní rutiny ani neuvědomuje,“ říká.   

Pražské služby se snaží jít na svých akcích příkladem. Na dni otevřených dveří, sportovních a společenských akcích jednorázové obaly téměř nepoužívají. Stejný přístup razí i hlavní město Praha. „Magistrát přijal pravidla, která omezují používání jednorázových obalů a výrobků při městem pořádaných či městem podporovaných akcí,“ uzavírá Alexandr Komarnický. 

První spot najdete na YouTube kanálu Pražských služeb. https://www.youtube.com/shorts/XwXpwnwE_IE Všechny se postupně objeví i na facebookovém profilu společnosti. https://www.facebook.com/prazskesluzbyas


Autor: red

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

Další články
Nahoru