dnes
Pondělí - jasno
18°C
zítra
Úterý - zatazeno
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
24°C

Pražské služby podpoří projekt kompostuj.cz

Pražské služby se rozhodly v rámci svých EKO aktivit podpořit kampaň spolku Ekodomov Kompostuj.cz. Cílem projektu je podpora sběru, třídění a svozu bioodpadu a snížení jeho množství ve směsném komunálním odpadu. Pražské služby dlouhodobě informují veřejnost o správném nakládání s ekologicky rozložitelným materiálem a nabízejí službu svozu pro občany a firmy řadu let. Pražské služby zároveň oceňují spolupráci hlavního města Prahy o zařazení svozu bioodpadu do svozového systému.

„Cílem kampaně, kterou prezentujeme na stránkách www.kompostuj.cz, je převést biomateriál ze směsného komunálního odpadu, a to nejlépe jeho zkompostováním. Domácí a komunitní kompostování přináší největší úspory, neboť se vytříděný materiál nemusí nikam svážet a nemusí se platit za jeho zpracování v kompostárnách či bioplynových stanicích“, uvádí Tomáš Hodek, předseda spolku Ekodomov a dále vysvětluje: „I obyvatelé bytových domů kompostují ve vermikompostérech a venkovních kompostérech SIVA nebo Jora, které jsou určeny pro sídlištní zástavbu. Obyvatelé a firmy, které nechtějí pečovat o vlastní kompost, se mohou kompostování účastnit tím, že se zapojí do svozu bioodpadu. Když do hnědé sběrné nádoby odložíme biomateriál, který by jinak skončil ve směsném komunálním odpadu, celkový objem odpadu nijak nevzrůstá a za stejnou cenu svozu vrátíme do půdy ubývající organickou hmotu. V rámci projektu chceme sledovat, jak se daří zavádění svozu bioodpadu v bytových domech. Díky podpoře Magistrátu hl.m. Prahy můžeme družstva a společenství vlastníků podpořit sadou informačních materiálů a kompostovatelných sáčků pro sběr materiálu ke kompostování v bytech.“
 
Pražské služby evidují v současné době asi 10 500 zákazníků, kteří využívají svoz bioodpadu. Zájemci třídí biologicky rozložitelný odpad do kompostejnerů o objemu 120 nebo 240 litrů, přičemž ceny služby se pohybují v rozmezí od 644 Kč do 1248 Kč za rok. Svoz speciálních nádob na bioodpad probíhá jednou za 14 dní a lze ho sjednat celoročně nebo sezonně. „V roce 2015 bylo v kompostejnerech odevzdáno 3891,93 t bioodpadu, živnostenského bioodpadu do VOK (velkoobjemový kontener) bylo odevzdáno 454,52 t,  na sběrných dvorech pak 2063,92 a v rámci mobilních sběrných dvorů 85,54. Celkově tedy za 6495,91 t za minulý rok,“ doplnil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Do kompostejnerů lze vyhazovat například listí, trávu, plevel, zbytky rostlin, hobliny, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu. Naopak odpady jako zbytky jídla, jedlé oleje, kosti, maso, uhynulá zvířata, znečištěné piliny či hobliny do kompostejnerů nepatří.


Zítra: Den země na Třináctce

Dnes ve 20:38

V Centrálním parku na hrázi Stodůleckého rybníka se zítra, 23. dubna, koná od 10 do 14 hodin Den země na Třináctce.

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Dnes v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Praha 2: Titul Ekoškola obhájila mateřská škola Na Děkance

Dnes v 08:00

MŠ Na Děkance se opětovně podařilo obhájit mezinárodní titul Ekoškola. Titul Ekoškola symbolizuje mezinárodní zelená vlajka, logo a certifikát.

Středomoří na náplavce: Ústřice, ryby, víno a prosecco

Dnes v 07:51

Přehlídka oblíbené středomořské kuchyně v sobotu 27. dubna na Smíchovské náplavce od 10:00 do 19:00 hodin.

Osobnosti 20. století. Olšanskými hřbitovy s průvodcem

Dnes v 07:37

V neděli 28. dubna v 10:30 hodin, sraz před hlavní branou.

Praha 5: Diskuze Češi Evropany na úřadě

Dnes v 07:20

Praha 5 ve spolupráci s Evropským institutem Renaissance zve na strukturovanou diskuzi na téma Češi Evropany.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Dnes v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Hořely baterie elektrokol

Včera ve 20:39

Dnes v 10:19 vyjeli hasiči ze Satalic a Holešovic k požáru 2 baterií z elektrokol ve Vodňanské ulici v Kyjích. Baterie byly uložené v boxu ještě před příjezdem Policie ČR a hasičů.

Požár odpadu v podkroví

Včera v 07:17

Včera ve 14 hodin byl na tísňovou linku operačního střediska hasičů nahlášen požár v podkroví v Zapadlé ulici v Braníku. K případu vyjeli hasiči z Krče a Modřan, kteří zasahovali v dýchací technice. 

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Včera v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Den fascinace rostlinami 2019

20. dubna 2019 ve 12:10

Vypravte se 17. května do fascinujícího světa rostlin. Objevte jejich druhovou rozmanitost, fyziologii, stavbu buněk nebo význam pro člověka.

Do Klánovic za zážitky

20. dubna 2019 v 08:38

V neděli 12. května nebude v Klánovickém lese o dobrodružství nouze. Zážitkový závod dvojic zvaný Klánovický MiniAdventure, při němž se plní nejrůznější úkoly, nabízí skvělou zábavu i sportovní výkon. Závodí dospělé dvojice i kategorie rodičů s dětmi.

Další krátké zprávy
Nahoru