dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
1°C

Pražské služby podpoří projekt kompostuj.cz

Pražské služby se rozhodly v rámci svých EKO aktivit podpořit kampaň spolku Ekodomov Kompostuj.cz. Cílem projektu je podpora sběru, třídění a svozu bioodpadu a snížení jeho množství ve směsném komunálním odpadu. Pražské služby dlouhodobě informují veřejnost o správném nakládání s ekologicky rozložitelným materiálem a nabízejí službu svozu pro občany a firmy řadu let. Pražské služby zároveň oceňují spolupráci hlavního města Prahy o zařazení svozu bioodpadu do svozového systému.

„Cílem kampaně, kterou prezentujeme na stránkách www.kompostuj.cz, je převést biomateriál ze směsného komunálního odpadu, a to nejlépe jeho zkompostováním. Domácí a komunitní kompostování přináší největší úspory, neboť se vytříděný materiál nemusí nikam svážet a nemusí se platit za jeho zpracování v kompostárnách či bioplynových stanicích“, uvádí Tomáš Hodek, předseda spolku Ekodomov a dále vysvětluje: „I obyvatelé bytových domů kompostují ve vermikompostérech a venkovních kompostérech SIVA nebo Jora, které jsou určeny pro sídlištní zástavbu. Obyvatelé a firmy, které nechtějí pečovat o vlastní kompost, se mohou kompostování účastnit tím, že se zapojí do svozu bioodpadu. Když do hnědé sběrné nádoby odložíme biomateriál, který by jinak skončil ve směsném komunálním odpadu, celkový objem odpadu nijak nevzrůstá a za stejnou cenu svozu vrátíme do půdy ubývající organickou hmotu. V rámci projektu chceme sledovat, jak se daří zavádění svozu bioodpadu v bytových domech. Díky podpoře Magistrátu hl.m. Prahy můžeme družstva a společenství vlastníků podpořit sadou informačních materiálů a kompostovatelných sáčků pro sběr materiálu ke kompostování v bytech.“
 
Pražské služby evidují v současné době asi 10 500 zákazníků, kteří využívají svoz bioodpadu. Zájemci třídí biologicky rozložitelný odpad do kompostejnerů o objemu 120 nebo 240 litrů, přičemž ceny služby se pohybují v rozmezí od 644 Kč do 1248 Kč za rok. Svoz speciálních nádob na bioodpad probíhá jednou za 14 dní a lze ho sjednat celoročně nebo sezonně. „V roce 2015 bylo v kompostejnerech odevzdáno 3891,93 t bioodpadu, živnostenského bioodpadu do VOK (velkoobjemový kontener) bylo odevzdáno 454,52 t,  na sběrných dvorech pak 2063,92 a v rámci mobilních sběrných dvorů 85,54. Celkově tedy za 6495,91 t za minulý rok,“ doplnil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Do kompostejnerů lze vyhazovat například listí, trávu, plevel, zbytky rostlin, hobliny, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu. Naopak odpady jako zbytky jídla, jedlé oleje, kosti, maso, uhynulá zvířata, znečištěné piliny či hobliny do kompostejnerů nepatří.


Vernisáž výstavy fotografií Jan Palach

Včera v 18:56

Praha 6 zve na slavnostní vernisáž a výstavu fotografií Jiřího Chocholáče „Jan Palach“

Nordic walking na Suchdole

Včera v 18:08

Rychlonožky, skupina aktivních žen zralého věku přivítá další zájemkyně o společné procházky nordic walking. Setkání pod odborným vedením se koná ve čtvrtek 17. ledna – sraz v 10 hodin – Suchdolské náměstí, Praha 6.

Aspoň na víkend: Poznej život zvířat v zimě

Včera v 17:44

Zajímalo by vás, jak se živočichové ukládají k zimnímu spánku a na co všechno se při tom musí připravit? Vydejte se v sobotu 19. ledna do Nové budovy Národního muzea za zvířaty, která se musí část roku nebo dokonce celý život potýkat s mrazem a sněhem.   

Disco na Krakově

Včera v 17:30

Praha 8 zve všechny fanoušky hudby 80. a raných 90. let na Retro Disco Odra, které se koná v pátek 1. března od 19 hodin v Kulturním domě Krakov.

Opékání špekáčků na Heřmaňáku

Včera ve 12:29

V sobotu 19. ledna se budou opékat špekáčky na Heřmaňáku. K tomu si můžete pohodlně udělat na trhu nákup a zakoupit nějaké pochutiny na Řezáčově náměstí v Praze 7.

Muž a pes spadli do potoka. Strážníci je vytáhli

Včera v 11:32

Muže postihly zdravotní potíže a spadl i se psem do Rokytky. Při jeho záchraně pomáhali strážníci, policisté i záchranáři.

Slavíci, mořské víly a bolavé zuby

Včera v 11:24

Proč jsou Andersenovy pohádky tak znepokojivé? Skandinavistka a překladatelka Helena Březinová uvede v Praze první českou monografii věnovanou pohádkám Hanse Christiana Andersena.

Starosta Prahy 15 Wenzl se setkal s aktivními seniory

Včera v 09:55

Starosta Prahy 15 Milan Wenzl se nedávno zúčastnil ve Spolkovém domě novoročního setkání Aktivních seniorů Prahy 15. Přítomným popřál mnoho štěstí a zdraví v roce 2019.

Diskuze: Prodloužení parku Přátelství v Praze 9

Včera v 09:20

O tom, co všechno by mělo být v nové střížkovské části parku Přátelství, přijďte diskutovat 22. ledna od 17 hodin do Kulturního a rodinného centra Knoflík.

Výstava fotografií Stanislava Pokorného

Včera v 09:13

Po více než 40 samostatných výstavách v tuzemsku a zahraničí a řadě výstav společných s dalšími autory představí fotograf Stanislav Pokorný svoji tvorbu také návštěvníkům pražské Nikon Photo Gallery.

Talkshow Miroslava Donutila: Ptejte se mě, na co chcete

Včera v 08:35

Vyprávění Miroslava Donutila nejen o zážitcích z natáčení v pátek 18. ledna od 19 hodin v KD Krakov.

Další krátké zprávy
Nahoru