Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské radnice už poskytly od začátku války ubytování stovkám ukrajinských uprchlíkům
Paní Tatiana (vpravo) bývala ve městě Dnipro bankovní úřednicí, manžel hasič na Ukrajině zůstal. Ubytovaná je v objektu bývalé radnice Prahy 12 v Pískové ulici. Foto: P12

Pražské radnice už poskytly od začátku války ubytování stovkám ukrajinských uprchlíkům

Radnice pražských městských částí poskytly od začátku války na Ukrajině ubytování stovkám ukrajinským uprchlíkům. Pro ubytování vyčlenily desítky bytů, které mají ve správě. Některé radnice také spolupracují s ubytovnami. Počty ubytovaných se průběžně mění. Vyplývá to z ankety ČTK mezi jednotlivými městskými částmi. Radnice zajišťují uprchlíkům nejen ubytování, ale rovněž se pro ně vyčleňují místa ve školách a školkách a zřizují takzvané adaptační skupiny.

Mezi nejvíce zatížené části patří Praha 12. Ta našla ubytování 115 uprchlíkům v provizorní ubytovně vybudované v nevyužívané bývalé budově radnice v ulici Písková. V nouzově upraveném magistrátním domě v ulici U spořitelny pak našlo střechu nad hlavou 39 lidí.

Dalších 400 uprchlíků je v objektu TVM Tower. „Ostatní uprchlíci využívají ubytování u dobrovolníků či v komerčních nájmech," uvedl mluvčí městské části Petr Kocián.

Přes stovku lidí ubytovala také Praha 6. „Zprostředkovali jsme ubytování přibližně 140 ukrajinským uprchlíkům. Pro tento účel jsme zajistili obecní byty, ať už ve standardních bytových domech nebo v domě s pečovatelskou službou," uvedl mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. Pro ubytování uprchlických rodin radnice využívá také vilový dům v ulici U Vorlíků.

Obecní byty spíše pro krátkodobé nouzové ubytování uprchlíků využívá Praha 7. „Jedná se zejména o prázdné byty, kde je nezbytná rekonstrukce. Dlouhodobější ubytování zajišťujeme od počátku válečného konfliktu především v ubytovnách ve spolupráci se organizacemi, které je provozují," uvedl mluvčí městské části Martin Vokuš. Praha 7 má nyní ubytováno zhruba 100 lidí z Ukrajiny.

Podobný počet lidí jako sedmá městská část ubytovává Praha 10, která už v březnu vyčlenila pro ukrajinské uprchlíky byty ve svém Bytovém domě Malešice. „Momentálně je zde ubytovaných asi 110 žen a dětí, celkem jsme v tomto zařízení poskytli azyl přibližně 150 lidem," sdělil mluvčí Jan Hamrník.

Radnice Prahy 1 v současnosti eviduje v bytech městské části 64 uprchlíků. Druhá městská část pak pro ně vyčlenila ze svého bytového fondu celkem 31 bytů a ke 20 z nich již byly uzavřeny nájemní smlouvy. O něco více, tedy 58 lidí, ubytovala Praha 4 a svých bytech má 54 ubytovaných Ukrajinců Praha 5.

„„Počty se průběžně mění, protože někteří odcházejí zpátky na Ukrajinu. V bytech máme nyní naplněné kapacity,“ uvedla mluvčí Lenka Abessi. V Kulturním domě Krakov ubytovává 50 uprchlíků Praha 8.

Radnice rovněž umístily stovky dětí ukrajinských uprchlíků do takzvaných adaptačních skupin. Další děti našly místo v základních a mateřských školách, které zřizují radnice.

Adaptační skupiny nezřizují všechny radnice, například Praha 4 děti umisťuje rovnou do tříd. Zápisy do základních a mateřských škol v některých městských částech dosud neskončily a potrvají nejčastěji až do července.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru