Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražské radnice rozdávají nebo se chystají rozdávat respirátory a roušky
Výdej respirátorů v desáté městské části. Foto: P10

Pražské radnice rozdávají nebo se chystají rozdávat respirátory a roušky

Radnice pražských městských částí rozdávají nebo se chystají rozdávat seniorům a lidem ve finanční nouzi respirátory. Ochranné pomůcky poskytují také svým zaměstnancům nebo sociálním centrům. Vyplývá to z ankety ČTK mezi radnicemi. Vláda svým nařízením od půlnoci ze středy na čtvrtek zpřísnila opatření proti šíření covidu. Lidem už nebudou stačit látkové roušky a například v MHD, obchodech nebo nemocnicích budou muset mít respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky přes sebe.

Středisko sociálních služeb Prahy 1 koupilo pro seniory 4500 respirátorů. V městské části bydlí v domech s pečovatelskou službou, popřípadě užívají jiné služby, asi 400 lidí. „Každý z nich by tak měl dostat zhruba 10 kusů respirátorů splňujících požadavky na kvalitu," uvedla mluvčí radnice Petra Pekařová.

Radnice Prahy 2 už ochranné pomůcky v minulosti rozdávala jak seniorům, tak své organizaci Centrum sociálních služeb. „Na žádná mimořádná protiepidemická opatření jsme nečekali. Ochraně nejohroženějších skupin, zejména seniorů, věnujeme mimořádnou pozornost dlouhodobě a systémově," uvedla místostarostka Alexandra Udženija (ODS).

V případě, že lidé v Praze 6 projeví zájem, poskytne jim radnice jednorázové chirurgické roušky. Na skladě jich má přes 200 000. „Tato pomoc je určena zejména starším lidem a občanům v nepříznivé životní situaci. Každý si bude moci vyzvednout na úřadě jedno balení s 50 kusy. Termíny výdeje budou upřesněny," uvedl mluvčí Jiří Hannich.

Sedmá městská část vyhlásila v pátek 19. února, že lidé ve finanční nouzi nebo s problémem respirátory narychlo sehnat, si pro ně mohou dojít na radnici

„Během pondělka jsme rozdali něco přes 600 kusů českých certifikovaných respirátorů a dnes za dopoledne dalších 250. Respirátory v tuto chvíli máme a kdo v úředních hodinách na radnici přijde, může si je u recepce vyzvednout," uvedl starosta Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Lidé v hmotné nouzi a senioři v Praze 8 si mohou vyzvednout respirátory zdarma na radnici ve středu 24. února 2021 od 10:00 do 18:00. Ochranné pomůcky dostanou i domy s pečovatelskou službou.

„Na osobu bude jedna sada respirátorů, to jest tři kusy. Na místě budou dodržované rozestupy, na které dohlídnou zaměstnanci," uvedl mluvčí Martin Šalek.

„V reakci na mimořádné protiepidemiologické opatření dáváme zdarma seniorům dvojnásobné množství roušek," uvedl radní Praha 9 Jiří Janák (ODS). V pondělí jich u vysočanské radnice bylo rozdáno přes 6000. Další dává sociálně slabším lidem na sociálním odboru. Roušky radnice rozdává od loňského března vždy v pondělí od 16:00 do 17:00.

Více než čtyři tisícovky respirátorů v pondělí a včera rozdala Praha 10. „Rozhodli jsme se v rozdávání pokračovat i zítra (ve středu) ve stejných časech, tedy od 08:00 do 17:30," uvedl mluvčí Jan Hamerník.

Další respirátory dostalo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci a 1000 respirátorů v pátek radnice doručí Sousedskému klubu, který rozdává jídlo z potravinové banky.

Lidem, kteří jsou ve finanční nouzi či seniorům, bude respirátory rozdávat ve středu a ve čtvrtek Praha 14. Výdejní místa budou ve středu před radnicí a v Hloubětíně na náměstí u stanice metra a ve čtvrtek před radnicí a na Černém Mostě.

Radnice zabezpečují ochranné pomůcky i pro své zaměstnance. „Zásoby pro úředníky máme," uvedla mluvčí Prahy 14 Veronika Berná. V Praze 10 dostávají úředníci respirátory na každý den od 23. října 2020. Ochranné prostředky vydává klientům a zaměstnancům center sociální péče Praha 6.

„Dezinfikovány jsou pravidelně společné prostory úřadu a nejrizikovější místa, dveře, kliky nebo toalety. Máme bezkontaktní dezinfekční stojany, dezinfekční rohože a systém automatického měření tělesné teploty," dodala mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.


Autor: ČTK

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

Včera v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Další články
Nahoru