Dnes Čtvrtek - skorojasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 13°C
Čtvrtek 1. 6. 2023
Svátek má Laura
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské radnice připravují další ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny
Ukrajinští uprchlíci při čekání v kongresovém centru. Foto: JP

Pražské radnice připravují další ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny

Pražské radnice pokračují v ubytovávání uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny a ve vyhledávání vhodných prostor pro tento účel. Kromě běžných bytů plánují mnohé využít komerční zařízení nebo uprchlíky dočasně ubytovat v některých nebytových prostorech. Například Praha 10 ubytovala v objektu Bytový dům Malešice k dnešku 104 ukrajinských uprchlíků. Praha 5 pro Ukrajince připravuje ubytování v objektu Smíchovské tržnice a Praha 9 v bývalé poště v Poděbradské ulici. Vyplývá to z vyjádření zástupců městských částí. Ubytování pro uprchlíky radnice připravují mimo jiné na základě žádosti pražského magistrátu.

Radnice Prahy 10 ubytovala Ukrajince v Bytovém domě Malešice. Tam je nyní podle mluvčího Jana Hamrníka uprchlíkům k dispozici informační centrum, v němž působí koordinátor pomoci se znalostí ukrajinštiny.

„Uprchlíci jsou ubytovaní v prostorech, které byly při rekonstrukci protější Polikliniky Malešice dočasně využívané jako ordinace lékařů," uvedl místostarosta Prahy 10 Petr Beneš (Piráti). Prostory jsou podle něj pro Ukrajince vyčleněny zatím do konce března.

Vznikající centrum pro Ukrajince v budově Smíchovské tržnice v Praze 5 poskytne podle starostky Renáty Zajíčkové (za ODS) v první fázi zázemí 50 lidem. Radnice prostory vybavila lehátky, spacáky, ručníky a podobně, uvedla dnes Zajíčková na twitteru.

Praha 6 má podle mluvčího radnice Jiřího Hannicha pro Ukrajince k dispozici celkem 26 obecních bytů. Pro ubytování Ukrajinců se zvažuje rovněž obydlení nyní nevyužívané vily v majetku Prahy. V té by se podle mluvčího po případných úpravách a vybavení prostor mohlo ubytovat asi 50 lidí.

Podle starosty Prahy 12 Jiřího Adamce (Piráti) bydlí 60 válečných uprchlíků v prostorách v budově v ulici Písková. V objektu dříve sídlil úřad dvanácté městské části. „Předpokládáme, že se v ní brzy ubytuje dalších 20 uprchlíků,“ doplnil.

Radní Prahy 9 Jiří Janák (ODS/Svobodní) dříve uvedl, že městská část je schopna ubytovat na 200 lidí. Radnice připravuje pro možné ubytování objekt bývalé pošty v Poděbradské ulici, kde by mělo vzniknout 28 pokojů. S ubytováváním uprchlíku v tomto objektu by Praha 9 chtěla začít tento týden, jak avizovala.

V metropoli vznikají rovněž sklady, jejichž prostřednictví mohou lidé Ukrajincům poskytnout materiální pomoc. Praha 11 má sběrné místo v ulici Opatovská a nově otevřela výdejní sklad oblečení v ulici K Milíčovu.

Od pondělí mohou lidé nosit potřebné věci také do sběrného místa, které zřídila letňanská radnice. Vybírají se mimo jiné spacáky, karimatky, hygienické potřeby a dětská výživa.

V Praze je podle zástupců pražského magistrátu nedostatečná kapacita ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Vedení hlavního města proto požaduje, aby stát vytvořil jasný systém ubytovávání ukrajinských uprchlíků v jednotlivých krajích, sdělili dnes novinářům primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN). Město v minulém týdnu proto začalo vytvářet nouzové ubytování v tělocvičnách, kulturních domech nebo v hasičských zbrojnicích. V nouzovém ubytování je ve 13 městských částech asi 500 lidí. Hlubuček řekl, že dnes má město k dispozici 114 takových míst.


Autor: ČTK

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

Dnes ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

Dnes v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

30. května 2023 ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Další články
Nahoru