Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské radnice podpoří rodiče školních dětí ve finanční nouzi
Potřebným pomáhá i radnice Prahy 2. Foto: archiv

Pražské radnice podpoří rodiče školních dětí ve finanční nouzi

Pražské městské částí podpoří rodiče ve finanční nouzi, kteří nemají prostředky například na zaplacení školních pomůcek pro své děti. Radnice pořádají sbírky školních potřeb nebo si rodiče mohou požádat o příspěvek. Vyplývá to z ankety ČTK mezi městskými částmi. Některé radnice využívají také takzvaný balíček okamžité pomoci Pražanům od hlavního města, jehož systém zahrnuje například stravné ve školách zdarma.

Rodiče s nízkými příjmy nebo samoživitelé z Prahy 2 mohou požádat radnici o příspěvek až 4000 korun na zaplacení školních pomůcek nebo zájmových kroužků prostřednictvím nadačního fondu Dvojka srdcem. Podmínkou je, že jejich dítě navštěvuje některou ze základních škol zřizovaných městskou částí.

„Uvědomujeme si, že začátek školního roku může být v mnoha ohledech pro některé rodiny finančně náročný. Těm, kterým jejich příjmy nestačí na pokrytí školních nákladů, proto nabízíme prostřednictvím nadačního fondu pomoc," uvedla místostarostka Lucie Pechová (ODS).

V Praze 3 si pak rodiče mohou podle mluvčího městské části Jiřího Hannicha požádat o podporu a radnice zprostředkuje pomoc ze strany komunitních center, jako jsou například Paleček nebo Nová Trojka, které v městské části působí. Ty pak mohou pro rodiny vybrat vše potřebné, například školní aktovky, penály, notebooky a další školní vybavení.

„Ve spolupráci s komunitními centry jsou také realizovány různé zájmové kroužky," sdělil Hannich. Pro děti ze znevýhodněných rodin je účast na těchto kroužcích bezplatná.

Sbírku školních potřeb bude organizovat i Praha 6, Praha 7 nebo Praha 9. V šesté městské části se bude konat akce s názvem Pošli aktovku dál, kdy do 18. září mohou lidé nosit na radnici školní batohy či jiné pomůcky a ty se pak předají potřebným.

Praha 7 pořádá sbírku aktovek a školních potřeb na radnici. „Vybrané věci pak prostřednictvím našeho sociálního odboru či charitativních organizací předáváme rodinám, pro které nákup školních pomůcek představuje značnou finanční zátěž," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Dětem z rodin v tíživé finanční situaci v Praze 7 pomáhá také již desátý rok veřejná sbírka Obědové konto, která vybírá finance na stravné, nebo projekt Kroužek pro každé dítě, který radnice vyhlašuje v každém pololetí. Rodiče si tak mohou od začátku září zažádat o příspěvek na úhradu kroužku podle vlastního výběru do výše 1500 korun pro žáky základních škol a do výše 750 korun pro děti z mateřinek. Praha 9 pak pořádá sbírku školních pomůcek na akci Prosekneme, která se bude konat 31. srpna od 14:00 18:00 v parku Přátelství na Proseku.

Některé městské části využívají takzvaný balíček okamžité pomoci Pražanům, kdy část peněz mohou radnice využít pro podporu ve školství, například pro platbu obědů, školy v přírodě, využití školního psychologa nebo jakékoliv školní pomůcky. Systém je založený na čestném prohlášení rodičů, že jsou ve finanční nouzi. Balíček využívá například Praha 4.


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru