Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské radnice podpoří rodiče školních dětí ve finanční nouzi
Potřebným pomáhá i radnice Prahy 2. Foto: archiv

Pražské radnice podpoří rodiče školních dětí ve finanční nouzi

Pražské městské částí podpoří rodiče ve finanční nouzi, kteří nemají prostředky například na zaplacení školních pomůcek pro své děti. Radnice pořádají sbírky školních potřeb nebo si rodiče mohou požádat o příspěvek. Vyplývá to z ankety ČTK mezi městskými částmi. Některé radnice využívají také takzvaný balíček okamžité pomoci Pražanům od hlavního města, jehož systém zahrnuje například stravné ve školách zdarma.

Rodiče s nízkými příjmy nebo samoživitelé z Prahy 2 mohou požádat radnici o příspěvek až 4000 korun na zaplacení školních pomůcek nebo zájmových kroužků prostřednictvím nadačního fondu Dvojka srdcem. Podmínkou je, že jejich dítě navštěvuje některou ze základních škol zřizovaných městskou částí.

„Uvědomujeme si, že začátek školního roku může být v mnoha ohledech pro některé rodiny finančně náročný. Těm, kterým jejich příjmy nestačí na pokrytí školních nákladů, proto nabízíme prostřednictvím nadačního fondu pomoc," uvedla místostarostka Lucie Pechová (ODS).

V Praze 3 si pak rodiče mohou podle mluvčího městské části Jiřího Hannicha požádat o podporu a radnice zprostředkuje pomoc ze strany komunitních center, jako jsou například Paleček nebo Nová Trojka, které v městské části působí. Ty pak mohou pro rodiny vybrat vše potřebné, například školní aktovky, penály, notebooky a další školní vybavení.

„Ve spolupráci s komunitními centry jsou také realizovány různé zájmové kroužky," sdělil Hannich. Pro děti ze znevýhodněných rodin je účast na těchto kroužcích bezplatná.

Sbírku školních potřeb bude organizovat i Praha 6, Praha 7 nebo Praha 9. V šesté městské části se bude konat akce s názvem Pošli aktovku dál, kdy do 18. září mohou lidé nosit na radnici školní batohy či jiné pomůcky a ty se pak předají potřebným.

Praha 7 pořádá sbírku aktovek a školních potřeb na radnici. „Vybrané věci pak prostřednictvím našeho sociálního odboru či charitativních organizací předáváme rodinám, pro které nákup školních pomůcek představuje značnou finanční zátěž," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Dětem z rodin v tíživé finanční situaci v Praze 7 pomáhá také již desátý rok veřejná sbírka Obědové konto, která vybírá finance na stravné, nebo projekt Kroužek pro každé dítě, který radnice vyhlašuje v každém pololetí. Rodiče si tak mohou od začátku září zažádat o příspěvek na úhradu kroužku podle vlastního výběru do výše 1500 korun pro žáky základních škol a do výše 750 korun pro děti z mateřinek. Praha 9 pak pořádá sbírku školních pomůcek na akci Prosekneme, která se bude konat 31. srpna od 14:00 18:00 v parku Přátelství na Proseku.

Některé městské části využívají takzvaný balíček okamžité pomoci Pražanům, kdy část peněz mohou radnice využít pro podporu ve školství, například pro platbu obědů, školy v přírodě, využití školního psychologa nebo jakékoliv školní pomůcky. Systém je založený na čestném prohlášení rodičů, že jsou ve finanční nouzi. Balíček využívá například Praha 4.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru