Dnes Středa - mlha 0°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 0°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražské radnice dostanou od magistrátu dotaci půl miliardy korun, většinu investují do školství
Drtivou většinu prostředků využijí městské části na podporu školství. Ilustrační foto: Jan Puci

Pražské radnice dostanou od magistrátu dotaci půl miliardy korun, většinu investují do školství

Pražské radnice dostanou od magistrátu investiční dotaci ve výši 500 milionů korun. Peníze si mezi sebou rozdělí 54 městských částí na 65 projektů. Nejvíc peněz půjde do školství, mládeže a sportu, a to 406 milionů korun. Rozdělení peněz dnes schválili pražští zastupitelé. Peníze vezme město z rozpočtové rezervy určené městským částem. Letos vydá magistrát na chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje právě na dotacích.

I přes očekávané výpadky příjmů do rozpočtu letos nesníží hlavní město Praha množství finančních prostředků, které poskytne jednotlivým městským částem z investiční rezervy. Celkem půl miliardy korun se rozloží mezi 65 projektů v oblastech školství, sociální problematiky nebo obnovy veřejného prostoru a zeleně.

Zastupitelstvo Prahy na dnešním jednání schválilo rozdělení účelových investičních dotací ve výši 500 milionů korun pro městské části. Jedná se o finance z investiční rezervy, kterou hlavní město schválilo v rozpočtu pro letošní rok. Dělit se tak bude částka ve stejné výši jako v minulém roce. 

„Naším cílem je poskytnout městským částem prostředky z investiční rezervy co nejdříve, proto letos pražské zastupitelstvo projednává tento bod hned zkraje roku. Naší prioritou je, aby městské části měly v této nelehké době jistotu v plánování svých investičních akcí. Nechceme tedy, aby se zbytečně oddalovalo rozhodnutí ze strany hlavního města, na kterých investicích se bude spolupodílet,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Městské části předem zaslaly celkem 137 žádostí o dotace na konkrétní projekty z oblastí, které jsou prioritami hlavního města. Jednalo se o školství, zejména navýšení kapacit základních a mateřských škol, nebo o sociální oblast, jako je například výstavba či rekonstrukce objektů sloužících pro pobytové služby seniorů.

Dotace však bylo možné získat i na projekty v oblasti veřejného prostoru a zeleně a adaptace na klimatické změny. Celková radnicemi požadovaná výše o příspěvky činila téměř dvě miliardy korun.

V rámci komplexního posouzení jednotlivých požadavků magistrát hodnotil, zda projekt skutečně splňuje veškeré podmínky, jestli má i přínos z celopražského hlediska nebo jaká je připravenost investice.

Zkoumala se ale i finanční kritéria, jako je výše požadovaných financí či podíl spoluúčasti městské části, neboť příspěvek hlavního města nekryje celou částku potřebnou k zafinancování.

Magistrát nakonec podpoří 65 investičních akcí městských částí. Větší městské části Praha 1 až Praha 22 si rozdělí v rámci 30 projektů 300 milionů korun, zbylých 35 menších radnic dostane dohromady 200 milionů korun na 35 akcí.

Drtivou většina prostředků, konkrétně 406 milionů korun, využijí městské části na podporu školství. Celkem se jedná o 48 projektů týkajících se rozšíření kapacit školských zařízení nebo volnočasového sportu a budování školských sportovišť.

Na rozšíření kapacit a rekonstrukce mateřských a základních škol je vyčleněno 342,3 milionu korun. Na sport včetně hřišť a tělocvičen u škol a volnočasové aktivity 63,7 milionu.

Například 17 milionů korun by měl získat záměr přístavby objektu Základní školy Na Balabence v Praze 9 a dalších 15 milionů korun poputuje na rozšíření Základní školy Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích. Mimo jiné přispěje hlavní město 17 milionů korun na novostavbu sloužící jako bydlení pro seniory v Hlubočepích v Praze 5.

Druhou nejvyšší částkou je zdravotnictví a sociální oblast, kam půjde 63,5 milionu korun. Na projekty týkající se městské infrastruktury je určeno 13,5 milionu a na hospodářství 12 milionů korun. Na dopravní projekty půjde pět milionů.

Pokud radnice nestihne letos přidělenou dotaci utratit, bude možné ji převést do rozpočtu na rok 2022. Nebudou ale moci žádat o změnu účelu poskytnuté dotace, pouze mohou zažádat změnu charakteru dotace z investiční na neinvestiční.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

Dnes v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

Dnes v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru