Dnes Úterý - jasno 2°C
Zítra Středa - oblacno 1°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražské radnice dostanou od magistrátu dotaci půl miliardy korun, většinu investují do školství
Drtivou většinu prostředků využijí městské části na podporu školství. Ilustrační foto: Jan Puci

Pražské radnice dostanou od magistrátu dotaci půl miliardy korun, většinu investují do školství

Pražské radnice dostanou od magistrátu investiční dotaci ve výši 500 milionů korun. Peníze si mezi sebou rozdělí 54 městských částí na 65 projektů. Nejvíc peněz půjde do školství, mládeže a sportu, a to 406 milionů korun. Rozdělení peněz dnes schválili pražští zastupitelé. Peníze vezme město z rozpočtové rezervy určené městským částem. Letos vydá magistrát na chod radnic dohromady přes pět miliard korun a další peníze jim průběžně rozděluje právě na dotacích.

I přes očekávané výpadky příjmů do rozpočtu letos nesníží hlavní město Praha množství finančních prostředků, které poskytne jednotlivým městským částem z investiční rezervy. Celkem půl miliardy korun se rozloží mezi 65 projektů v oblastech školství, sociální problematiky nebo obnovy veřejného prostoru a zeleně.

Zastupitelstvo Prahy na dnešním jednání schválilo rozdělení účelových investičních dotací ve výši 500 milionů korun pro městské části. Jedná se o finance z investiční rezervy, kterou hlavní město schválilo v rozpočtu pro letošní rok. Dělit se tak bude částka ve stejné výši jako v minulém roce. 

„Naším cílem je poskytnout městským částem prostředky z investiční rezervy co nejdříve, proto letos pražské zastupitelstvo projednává tento bod hned zkraje roku. Naší prioritou je, aby městské části měly v této nelehké době jistotu v plánování svých investičních akcí. Nechceme tedy, aby se zbytečně oddalovalo rozhodnutí ze strany hlavního města, na kterých investicích se bude spolupodílet,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Městské části předem zaslaly celkem 137 žádostí o dotace na konkrétní projekty z oblastí, které jsou prioritami hlavního města. Jednalo se o školství, zejména navýšení kapacit základních a mateřských škol, nebo o sociální oblast, jako je například výstavba či rekonstrukce objektů sloužících pro pobytové služby seniorů.

Dotace však bylo možné získat i na projekty v oblasti veřejného prostoru a zeleně a adaptace na klimatické změny. Celková radnicemi požadovaná výše o příspěvky činila téměř dvě miliardy korun.

V rámci komplexního posouzení jednotlivých požadavků magistrát hodnotil, zda projekt skutečně splňuje veškeré podmínky, jestli má i přínos z celopražského hlediska nebo jaká je připravenost investice.

Zkoumala se ale i finanční kritéria, jako je výše požadovaných financí či podíl spoluúčasti městské části, neboť příspěvek hlavního města nekryje celou částku potřebnou k zafinancování.

Magistrát nakonec podpoří 65 investičních akcí městských částí. Větší městské části Praha 1 až Praha 22 si rozdělí v rámci 30 projektů 300 milionů korun, zbylých 35 menších radnic dostane dohromady 200 milionů korun na 35 akcí.

Drtivou většina prostředků, konkrétně 406 milionů korun, využijí městské části na podporu školství. Celkem se jedná o 48 projektů týkajících se rozšíření kapacit školských zařízení nebo volnočasového sportu a budování školských sportovišť.

Na rozšíření kapacit a rekonstrukce mateřských a základních škol je vyčleněno 342,3 milionu korun. Na sport včetně hřišť a tělocvičen u škol a volnočasové aktivity 63,7 milionu.

Například 17 milionů korun by měl získat záměr přístavby objektu Základní školy Na Balabence v Praze 9 a dalších 15 milionů korun poputuje na rozšíření Základní školy Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích. Mimo jiné přispěje hlavní město 17 milionů korun na novostavbu sloužící jako bydlení pro seniory v Hlubočepích v Praze 5.

Druhou nejvyšší částkou je zdravotnictví a sociální oblast, kam půjde 63,5 milionu korun. Na projekty týkající se městské infrastruktury je určeno 13,5 milionu a na hospodářství 12 milionů korun. Na dopravní projekty půjde pět milionů.

Pokud radnice nestihne letos přidělenou dotaci utratit, bude možné ji převést do rozpočtu na rok 2022. Nebudou ale moci žádat o změnu účelu poskytnuté dotace, pouze mohou zažádat změnu charakteru dotace z investiční na neinvestiční.


Autor: Jan Puci

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky v Praze 5 pokračuje

11. ledna 2022 ve 14:12

Výtvarnou soutěž na památník Ferdinanda Peroutky, který bude tohoto velikána připomínat v parku Portheimka na Smíchově, vyhlásila v prosinci radnice páté městské části.

Další články
Nahoru