Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražské radnice a magistrát podpoří Ukrajinu finančně i materiálně
Radnice Prahy 6 vyvěsila ukrajinskou vlajku (vpravo). Obdobně se zachovala řada dalších úřadů v metropoli. Foto: P6

Pražské radnice a magistrát podpoří Ukrajinu finančně i materiálně

Pražské městské části i magistrát se rozhodly podpořit Ukrajinu kromě symbolického vyvěšení vlajek finančně i materiálně. Případným uprchlíkům nabídnou bydlení. Spolupracovat budou také se státem. Nejvyšší částku vydá magistrát, a to deset milionů korun. Některé ukončí partnerství s ruskými městy. Na dotaz ČTK to včera uvedli zástupci městských částí. Ruská armáda ve čtvrtek ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu.

Radnice Prahy 1 je připravena poskytnout ubytování v bytech ukrajinským obětem války. „Konkrétní formu této pomoci projednají na svém úterním zasedání radní městské části. Ti se také budou zabývat finanční pomocí ukrajinskému lidu, která by měla být distribuována prostřednictvím Charity ČR," uvedl mluvčí Petr Bidlo.

Ubytování pro uprchlíky nabídne také Praha 6. „Od hlavního města jsme obdrželi žádost, abychom prověřili možnosti ubytování pro ukrajinské občany, kteří by případně utíkali ze země před válkou. Provedeme tedy rešerši," sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Praha 6 také plánuje navýšit rozpočtovou rezervu určenou pro krizové situace. Z ní bude moci vzít případně peníze na pomoc. „Rovněž prověřujeme možnosti konkrétní materiální pomoci," dodal Hannich. O pomoci budou v pondělí jednat zastupitelé.

Magistrát přispěje prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni na pomoc Ukrajině deseti miliony korun. Pro případné uprchlíky má připraveno 2420 lůžek, nachystány jsou autobusy dopravního podniku (DPP) a aktivováno asistenční centrum pomoci.

Radnice Prahy 7 spolupracuje s magistrátem, zároveň v pondělí na svém jednání zastupitelé projednají konkrétní humanitární pomoc Ukrajincům. Finanční pomoc schválila Praha 8, která prostřednictvím Charity ČR věnuje 25 000 korun. Autobus, který v současné době mají dobrovolní hasiči ve Stodůlkách, dá k dispozici také Praha 13. Praha 2 bude při konkrétní pomoci spolupracovat se státem.

Magistrát a radnice Prahy 6 se také rozhodly, že ukončí partnerství s ruskými městy. V případě hlavního města se to týká Moskvy a Petrohradu. Partnerské smlouvy jsou nyní pozastaveny od roku 2014 v reakci na anexi Krymu Ruskem.

Zastupitelé Prahy 6 v pondělí projednají ukončení memoranda z roku 2010 s Vasileostrovským obvodem v Petrohradu. „Již delší čas není aktivní, za poslední roky z něj nevzešla žádná konkrétní spolupráce. V kontextu aktuální ruské agrese vůči Ukrajině je formální pokračování memoranda z pohledu městské části velmi problematické," uvedl Hannich.


Autor: ČTK

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

5. února 2023 v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Další články
Nahoru