Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražské radnice a magistrát podpoří Ukrajinu finančně i materiálně
Radnice Prahy 6 vyvěsila ukrajinskou vlajku (vpravo). Obdobně se zachovala řada dalších úřadů v metropoli. Foto: P6

Pražské radnice a magistrát podpoří Ukrajinu finančně i materiálně

Pražské městské části i magistrát se rozhodly podpořit Ukrajinu kromě symbolického vyvěšení vlajek finančně i materiálně. Případným uprchlíkům nabídnou bydlení. Spolupracovat budou také se státem. Nejvyšší částku vydá magistrát, a to deset milionů korun. Některé ukončí partnerství s ruskými městy. Na dotaz ČTK to včera uvedli zástupci městských částí. Ruská armáda ve čtvrtek ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu.

Radnice Prahy 1 je připravena poskytnout ubytování v bytech ukrajinským obětem války. „Konkrétní formu této pomoci projednají na svém úterním zasedání radní městské části. Ti se také budou zabývat finanční pomocí ukrajinskému lidu, která by měla být distribuována prostřednictvím Charity ČR," uvedl mluvčí Petr Bidlo.

Ubytování pro uprchlíky nabídne také Praha 6. „Od hlavního města jsme obdrželi žádost, abychom prověřili možnosti ubytování pro ukrajinské občany, kteří by případně utíkali ze země před válkou. Provedeme tedy rešerši," sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Praha 6 také plánuje navýšit rozpočtovou rezervu určenou pro krizové situace. Z ní bude moci vzít případně peníze na pomoc. „Rovněž prověřujeme možnosti konkrétní materiální pomoci," dodal Hannich. O pomoci budou v pondělí jednat zastupitelé.

Magistrát přispěje prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni na pomoc Ukrajině deseti miliony korun. Pro případné uprchlíky má připraveno 2420 lůžek, nachystány jsou autobusy dopravního podniku (DPP) a aktivováno asistenční centrum pomoci.

Radnice Prahy 7 spolupracuje s magistrátem, zároveň v pondělí na svém jednání zastupitelé projednají konkrétní humanitární pomoc Ukrajincům. Finanční pomoc schválila Praha 8, která prostřednictvím Charity ČR věnuje 25 000 korun. Autobus, který v současné době mají dobrovolní hasiči ve Stodůlkách, dá k dispozici také Praha 13. Praha 2 bude při konkrétní pomoci spolupracovat se státem.

Magistrát a radnice Prahy 6 se také rozhodly, že ukončí partnerství s ruskými městy. V případě hlavního města se to týká Moskvy a Petrohradu. Partnerské smlouvy jsou nyní pozastaveny od roku 2014 v reakci na anexi Krymu Ruskem.

Zastupitelé Prahy 6 v pondělí projednají ukončení memoranda z roku 2010 s Vasileostrovským obvodem v Petrohradu. „Již delší čas není aktivní, za poslední roky z něj nevzešla žádná konkrétní spolupráce. V kontextu aktuální ruské agrese vůči Ukrajině je formální pokračování memoranda z pohledu městské části velmi problematické," uvedl Hannich.


Autor: ČTK

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru