dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Víkendové tipy

Pražské Quadriennale 2015 v Náprstkově muzeu

V muzeu se od dnešního dne usídlí Kmeny – maskované bytosti, které odtud budou vycházet do ulic, metra, supermarketů a dalších veřejných prostor a pokusí se splynout se všední realitou. Připraveny jsou i dvě výstavy, projekt Národního muzea Recyklované divadlo a instalace umělecké skupiny Handa Gote na nádvořích muzea. Návštěvníci se mohou těšit rovněž na přednášku o afrických maskách či na komentovanou prohlídku právě probíhající výstavy Rituály smrti.

V průběhu celého Pražského Quadriennale 2015 budou moci návštěvníci Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur zhlédnout na zadním nádvoří instalaci projektu Národního muzea Recyklované divadlo, kterou připravili pracovníci Divadelního oddělení Vojtěch Poláček a Vít Pokorný.

Výstava využívá sklápěcí divadelní sedačky pocházející z rekonstruované loutkové scény Městského Tylova divadla v Kutné Hoře, jež přestaly sloužit svému původnímu účelu. V rámci přehlídky však budou sloužit jako výstavní panely, na nichž se představí šestnáct realizovaných projektů divadel, odrážejících několik trendů v současné evropské divadelní architektuře. Mezi ně patří např. využití recyklovaných materiálů, snaha o revitalizaci zanedbaných prostor či adaptace nejrůznějších nevyužívaných staveb.

Instalace alternativního divadelního souboru Handa Gote na předním nádvoří muzea zase pro výstavu svých objektů a fotografií Martina Vosáhla, zobrazující kostýmy z dílny jejich umělecké skupiny, využívá nevšední výstavní prostor – trampskou chatu. V ní představí své pojetí útěku do přírody, doplněné živými akcemi.

Přednáška i komentovaná prohlídka
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur přispěje do programu také přednáškou nazvanou Africké masky – změna identity, která bude pojednávat o nezastupitelné roli masek v tradiční africké kultuře. Přednáška bude spojena s krátkým workshopem, zaměřeným na pojetí masky v různých kontextech. K právě probíhající výstavě Rituály smrti zase proběhne komentovaná prohlídka, při níž se návštěvníci dovědí, jak smrt vnímaly velké starověké civilizace i současné kultury v různých částech světa.

Program Pražského Quadriennale 2015 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur:

18.–28. června, 10.00–19.00 hodin
Kmeny (performance)
Výstava Recyklované divadlo
Instalace Handa Gote

20. června, 10.00–21.00 hodin
Diskuze Den OISTATu

23. června, 16.00 hodin
Přednáška Africké masky – změna identity (přednáší Jana Jiroušková)

24. června, 16.00 hodin
Komentovaná prohlídka výstavy Rituály smrti


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru