dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Pražské příspěvkovky žijí v nejistotě, bojí se snížení dotací. Zničilo by nás to, říkají některé
Otočí se magistrát k příspěvkovkám zády? To se uvidí až po projednání rozpočtu na příští rok. Ilustrační foto: archiv

Pražské příspěvkovky žijí v nejistotě, bojí se snížení dotací. Zničilo by nás to, říkají některé

Budou příspěvkovým organizacím, zřízeným pražským magistrátem, na příští rok radikálně zkráceny finance? Některé se toho obávají. Z pražského magistrátu zaznívá, že je třeba počkat na schvalování rozpočtu na příští rok.

Podle některých lidí z příspěvkových organizací hlavního města Prahy, kteří se obávají hovořit veřejně, magistrát údajně chystá výrazné škrty v dotacích těmto subjektům – může se prý jednat až o padesátiprocentní snížení, což by podle nich zejména ty menší nemusely přežít.

Magistrát tuto informaci sice na dotaz Pražského patriota nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

„Rozpočet hlavního města Prahy na příští rok se teprve projednává, a to i s organizacemi, jejichž je hlavní město Praha zřizovatelem. Omlouvám se, ale tyto otázky jsou nyní předčasné,“ reagovala mluvčí města Tereza Králová.

To, zda magistrát hodlá, nebo nehodlá, pro příští rok dotace příspěvkovým organizacím snížit (a případně, o kolik procent), se tedy zájemci zřejmě dozví až při schvalování rozpočtu na příští rok.

Příspěvkovky mají i peníze ze své činnosti

Příspěvkové organizace jsou zřízeny k plnění úkolů ve veřejném zájmu. Jsou vlastně veřejnými neziskovými organizacemi, které se od organizačních složek státu liší tím, že mají vlastní právní subjektivitu.

Tyto organizace hospodaří s financemi získanými vlastní (respektive hlavní) činností a s peněžními prostředky od jiných osob, především z rozpočtu svého zřizovatele, v tomto případě Magistrátu hlavního města Prahy.

V Praze mezi příspěvkové organizace patří například Útvar rozvoje hlavního města Prahy, Muzeum hlavního města Prahy, Centrum sociálních služeb Praha, Galerie hlavního města Prahy, ZOO či třeba Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru