Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské planetárium muselo zrušit tendr na projekční systém, vypsalo nový
Planetárium stojí v Bubenči u Stromovky a Výstaviště. Bylo postaveno dle návrhu architekta Jaroslava Fragnera a veřejnosti zpřístupněno v roce 1960. Foto: archiv Planetárium Praha

Pražské planetárium muselo zrušit tendr na projekční systém, vypsalo nový

Pražské planetárium muselo kvůli námitkám jedné z firem zrušit tendr na nový projekční systém a vypsat nový. Na dotaz ČTK to odpověděla mluvčí Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Dominika Šimoňaková. Harmonogram plánované rekonstrukce to podle ní nenaruší, větší část planetária ve Stromovce se má návštěvníkům na zhruba rok uzavřít 14. května. Výměna projekčního systému a rekonstrukce podle informací planetária vyjde až na 300 milionů korun.

„Bohužel, jedna firma zkomplikovala celé výběrového řízení, opakovaně podávala stížnosti. Vypsalo se tedy nové výběrové řízení dne 1. dubna. Výsledek bude zřejmý v období letních prázdnin. Naše práce to zatím neohrožuje, do podzimu se demontuje starý projekční systém," sdělila mluvčí.

Při modernizaci plánuje planetárium vyměnit stávající dosluhující projekční systém za novou LED technologii, projekci obrazu nově zajistí 45 milionů diod rozmístěných po celé kopuli. Výhodou nového systému je podle planetária vysoká životnost 25 let, vysoký kontrast a nižší náklady na údržbu.

Podle dřívějších informací jde pouze o několik let starou technologii a její instalací se pražské planetárium stane největším planetáriem na světě, které ji bude využívat.

Současný projekční systém byl v planetáriu nainstalován v roce 2009 a je už podle zástupců města a planetária na konci životnosti. Rekonstrukce čeká i celý sál včetně jeviště a hlediště, rozvody, vzduchotechniku a systém vytápění.

V době rekonstrukce by se planetárium nemělo uzavřít zcela, ale v případě, že to práce dovolí, zůstane přístupná výstava ve foyer, simulatorium v podzemí, obchod s dárkovými předměty a pokračovat by měly i workshopy pro školy. V běžném provozu budou také Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice.

Pražské planetárium ve Stromovce bylo otevřeno v roce 1960 a patří mezi 50 největších v Evropě. Nabízí program pro veřejnost a školy a pro zájemce o astronomii i řadu zájmových kurzů a kroužků.

Pod Hvězdárnu a planetárium hlavního města Prahy spadá i Štefánikova hvězdárna na Petříně, která byla zprovozněna v roce 1928, a hvězdárna v Ďáblicích z 50. let minulého století.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru