Dnes Středa - jasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské památky zůstanou svítit do půlnoci i po skončení léta
Petřínská rozhledna. Zdroj foto: Technologie hl. m. Prahy

Pražské památky zůstanou svítit do půlnoci i po skončení léta

Téměř 150 nejvýznamnějších památek v metropoli je od června osvětleno až do půlnoci, od loňského září přitom z úsporných důvodů zhasínaly o dvě a půl hodiny dříve. Podle pražského radního pro infrastrukturu Michala Hrozy (TOP 09) zůstane současný režim platit asi i na podzim a během zimy, kdy jsou dny podstatně kratší.

Do loňského jara byly Rudolfinum, Národní divadlo, Loreta, Strahovský klášter, rozhledna na Petříně, mosty a další stavby v historickém centru slavnostně nasvíceny každou noc až do jedné hodiny. Po začátku války na Ukrajině a výrazném zdražení energií vedení hlavního města rozhodlo z úsporných důvodů o redukci osvětlení, zhasínalo se už v 21:30 hodin. 

Podle vyjádření představitelů vedení Prahy a ředitele městské společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáše Jílka to mělo přinést roční úsporu necelé dva miliony korun. Zároveň se podle tehdejšího radního pro oblast majetku Jana Chabra (TOP 09) vytipovávaly objekty, kde by bylo alternativně možné slavnostní osvětlení vypnout úplně. 

Po loňských úsporných opatřeních se hlavní město letos v červnu měsíc vrátilo k prodloužení provozu slavnostního osvětlení významných pražských budov. Hrozilo totiž, že kvůli pozdním západům slunce budou památky přes letní sezonu osvětleny jen velmi krátce nebo zůstanou úplně ve tmě. 

„Praha si jako historický klenot zaslouží, aby její památky byly osvětleny delší dobu. Ale chceme to dělat úsporně, pro postupně přejdeme na úspornější osvětlení. Ušetříme tak zhruba třetinu nákladů,“ sdělil radní Hroza. 

Podle něj není v plánu, že by se na podzim a v zimě se zkracujícími se dny metropole rozhodla opět zkrátit dobu nasvícení památek. „Chceme se chovat úsporně, ale do půlnoci by památky svítit mohly a myslím, že i měly, aby si to Pražané a turisté,“ dodal. 

Hlavní město postupně modernizuje síť veřejného osvětlení, která v Praze zahrnuje asi 137 400 lamp. Rekonstrukce zahrnuje obnovu stožárů a kabelového vedení a také výměnu sodíkových výbojek za úspornější LED svítidla. Nyní je jimi osazeno asi osm procent pražských lamp, město však musí z důvodu blížícího se evropského zákazu výroby staršího typu svítidel výměnu urychlit, zjistila ČTK.  A podle Hrozy se instalace LED svítidel bude týkat i slavnostního osvětlení.


Autor: Jan Puci

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru