Dnes Čtvrtek - zatazeno 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražské památky se na hodinu zahalí do tmy, metropole se připojí k Hodině Země 2021
Karlův most po setmění, pohled ze Smetanova nábřeží. Foto: THMP

Pražské památky se na hodinu zahalí do tmy, metropole se připojí k Hodině Země 2021

Praha se dnes večer symbolicky připojí k celosvětové iniciativě Hodina Země 2021 a na hodinu zhasne osvětlení památek. Reflektory zhasnou v 20:30 na téměř padesátce míst v hlavním městě. Akce chce upozornit na nutnost ochrany klimatu a snížení emisí. 

Smyslem Hodiny Země je upozornit na nebezpečí, která jsou spojena s lidskou činností a v jejichž důsledku dochází k nevratnému zhoršení klimatu. A také upozornit na vůli a otevřenost k přechodu na obnovitelné zdroje.

Na důkaz toho se poslední březnovou sobotu přesně na hodinu ponoří do tmy i nejvýznamnější pražské památky. Konkrétně půjde například o Karlův most, Národní divadlo, Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu, Malostranskou mosteckou věž, Stavovské divadlo, Strahovský klášter, památník na Vítkově, či řadu pražských kostelů. Celkem půjde o téměř padesát míst a pražských památek.

Celkem se tak akce dotkne devatenácti set speciálních svítidel, která pražské pamětihodnosti nasvěcují. Řečí čísel, podle propočtů společnosti Technologie hl. m. Prahy, ušetří tato hodinová „odstávka“ veřejného osvětlení až 15 000 kWh. To zároveň znamená, že metropole vyprodukuje o 6,5 t emisí CO2 méně.

Hodina Země se uskutečňuje už od roku 2007 pod patronátem Světového fondu na ochranu životního prostředí (WWF). Tehdy se mu podařilo oslovit veřejnost symbolickým zhasnutím osvětlení budovy opery v australském Sydney. Od roku 2010 se pak k iniciativě připojila i Česká republika. V loňském roce se zapojilo na 124 českých obcí a měst, ani Praha nebyla výjimkou.

Seznam objektů, které v sobotu 27. března ve 20.30 na hodinu zhasnou:
Národní divadlo, Kostel sv. Prokopa (Žižkov), Žofín, Mánes, Malostranská mostecká věž, Památník Vítkov, Kostel sv. Antonína, Národní památka Vyšehrad, Kostel sv. Ludmily (Nám. Míru), Loreta, Černínský palác, Dům umělců (Rudolfinum), Kostel sv. Mikuláše a Pomník Jana Husa (Staroměstské náměstí), Staroměstská radnice, Krannerova kašna, Kaple sv. Kříže, Karlův most, Petřínská rozhledna, Kostel sv. Havla, Stavovské divadlo, Čechův most, Rotunda sv. Máří Magdaleny, Obecní dům, Prašná brána, Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Karlín), Kostel Emauzy, Kostel sv. Jana Nepomuckého Na Skalce, Strahovský klášter, Kostel. Sv. Apolináře, Kostel sv. Ducha, Socha Franze Kafky, Kostel sv. Šimona a Judy, Týnský chrám, Kostel sv. Haštala, Kostel sv. Jakuba Staršího, Socha TGM, Kostel sv. Norberta, Kostel sv. Ignáce, Státní opera, Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Kostel sv. Petra (Dubeček), Kostel sv. Martina (Řepy), Sovovy mlýny, Kostel Panny Marie Vítězné, Kostel Povýšení svatého Kříže (Vinoř), Libeňský zámeček, Kostel sv. Fabiána a Šebestiána, Kostel sv. Remigia, Kaple, škola a park v Dolních Měcholupech, Památník obětem komunismu, Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Nebušice), Zřícenina Baba.

Pražští zastupitelé vyhlásili klimatický závazek, při kterém chce město do roku 2030 snížit množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent a do roku 2050 chce, aby byla metropole bezuhlíková.

„V současné době dokončujeme Klimatický plán hlavního města. Prahy obsahující více než 60 konkrétních opatření, které nám do roku 2030 pomohou snížit uhlíkovou stopu města o 45 procent v porovnání s rokem 2010. Mezi hlavní opatření patří masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie především na budovách, úspory energie, přechod na nízkoemisní dopravu, včetně rozvoje elektromobilty. První projekty komunitních obnovitelných zdrojů by měly být realizovány již v tomto roce a s masivnějšími investicemi počítáme od roku 2022,“ uvedl náměstek pražského primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).


Autor: red

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru