Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražské památky by podle provozovatelů mohlo letos navštívit více lidí než loni
Pražský hrad v předkoronavirovém roce 2019 navštívilo asi 2,59 milionu lidí. Foto: archiv

Pražské památky by podle provozovatelů mohlo letos navštívit více lidí než loni

Památky a turistické cíle v Praze by letos mohlo podle odhadů zástupců institucí, které objekty provozují, navštívit více lidí než v roce 2021. Přispět by k tomu mělo zvláště uvolnění protipandemických opatření v Česku i v zahraničí. Zároveň mnozí provozovatelé očekávají, že návštěvnost Prahy a jejích památek negativně ovlivní válka na Ukrajině. Vyplývá to z odpovědí provozovatelů památek v metropoli na dotazy ČTK.

V českém hlavním městě by mohli chybět Rusové, ale i turisté ze Spojených států a z asijských zemí, uvedla tisková mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT) Klára Malá.

Na vyšší počty návštěvníků než v letech 2020 a 2021 se chystá Pražský Hrad. Podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora se ale čeká absence mimoevropských turistů. Ti do doby, kdy svět zasáhla koronavirová pandemie, tvořili přes polovinu všech návštěvníků Hradu, doplnil Pastor.

Pražský hrad v předkoronavirovém roce 2019 navštívilo asi 2,59 milionu lidí, kteří si zakoupili vstupenku do návštěvnických objektů, vyplývá z dat PCT.

Správa Pražské hradu letos postupně otevře všechny návštěvnické objekty, které byly během koronavirové pandemie uzavřené, uvedl Pastor. Znovu tak bude přístupná například expozice Příběh Pražského hradu, která nabízí vhled do více než tisícileté historie objektu.

Obrazy z hradních sbírek budou k vidění v náhradních prostorech v Císařské konírně. Obrazárna je totiž podle mluvčího nyní v nevyhovujícímu technickému stavu.

Milovníkům umění bude od letoška opět zpřístupněný Salmovský palác na Hradčanském náměstí, kde vystavuje Národní galerie Praha (NGP). ČTK to sdělila mluvčí NGP Eva Sochorová. Objekt, který byl uzavřený od prosince roku 2019, se otevře v květnu výstavou Zenga. Představí výběr z kolekce japonských zenových tušových maleb a kaligrafií z období od 16. do 20. století.

Organizace PCT, která má turismus v Praze na starosti, pro návštěvníky připravuje komentované prohlídky, uvedla Malá. S průvodcem se zájemci mohou podívat například do Svatomikulášské městské zvonice, v níž se letos otevře zrestaurovaná dřevěná vestavba.

Rekonstrukční práce se naopak dotknou Staroměstské radnice, jejíž přízemí nechá pražský magistrát opravit. Opět se podle Malé rozjede také výtah na Petřínské rozhledně. První návštěvníci ho budou moci využít 1. dubna.

Prahu by podle odhadů organizace PCT a Letiště Praha mohly letos navštívit asi čtyři miliony návštěvníků. Podle Malé lze očekávat nižší počet turistů mimo jiné z Ruska, z asijských zemí a z USA. Ruských turistů v Praze bylo v roce 2019 podle dat PCT 392 968, tedy 4,9 procent ze všech turistů v metropoli.

Loni do Prahy přijelo asi 14 000 Rusů, kteří tak tvořili necelé jedno procento návštěvníků. Český statistický úřad už dříve oznámil, že v pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 2,36 milionu lidí, meziročně o 8,1 procenta více.


Autor: ČTK

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Další články
Nahoru