Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské památky by podle provozovatelů mohlo letos navštívit více lidí než loni
Pražský hrad v předkoronavirovém roce 2019 navštívilo asi 2,59 milionu lidí. Foto: archiv

Pražské památky by podle provozovatelů mohlo letos navštívit více lidí než loni

Památky a turistické cíle v Praze by letos mohlo podle odhadů zástupců institucí, které objekty provozují, navštívit více lidí než v roce 2021. Přispět by k tomu mělo zvláště uvolnění protipandemických opatření v Česku i v zahraničí. Zároveň mnozí provozovatelé očekávají, že návštěvnost Prahy a jejích památek negativně ovlivní válka na Ukrajině. Vyplývá to z odpovědí provozovatelů památek v metropoli na dotazy ČTK.

V českém hlavním městě by mohli chybět Rusové, ale i turisté ze Spojených států a z asijských zemí, uvedla tisková mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT) Klára Malá.

Na vyšší počty návštěvníků než v letech 2020 a 2021 se chystá Pražský Hrad. Podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora se ale čeká absence mimoevropských turistů. Ti do doby, kdy svět zasáhla koronavirová pandemie, tvořili přes polovinu všech návštěvníků Hradu, doplnil Pastor.

Pražský hrad v předkoronavirovém roce 2019 navštívilo asi 2,59 milionu lidí, kteří si zakoupili vstupenku do návštěvnických objektů, vyplývá z dat PCT.

Správa Pražské hradu letos postupně otevře všechny návštěvnické objekty, které byly během koronavirové pandemie uzavřené, uvedl Pastor. Znovu tak bude přístupná například expozice Příběh Pražského hradu, která nabízí vhled do více než tisícileté historie objektu.

Obrazy z hradních sbírek budou k vidění v náhradních prostorech v Císařské konírně. Obrazárna je totiž podle mluvčího nyní v nevyhovujícímu technickému stavu.

Milovníkům umění bude od letoška opět zpřístupněný Salmovský palác na Hradčanském náměstí, kde vystavuje Národní galerie Praha (NGP). ČTK to sdělila mluvčí NGP Eva Sochorová. Objekt, který byl uzavřený od prosince roku 2019, se otevře v květnu výstavou Zenga. Představí výběr z kolekce japonských zenových tušových maleb a kaligrafií z období od 16. do 20. století.

Organizace PCT, která má turismus v Praze na starosti, pro návštěvníky připravuje komentované prohlídky, uvedla Malá. S průvodcem se zájemci mohou podívat například do Svatomikulášské městské zvonice, v níž se letos otevře zrestaurovaná dřevěná vestavba.

Rekonstrukční práce se naopak dotknou Staroměstské radnice, jejíž přízemí nechá pražský magistrát opravit. Opět se podle Malé rozjede také výtah na Petřínské rozhledně. První návštěvníci ho budou moci využít 1. dubna.

Prahu by podle odhadů organizace PCT a Letiště Praha mohly letos navštívit asi čtyři miliony návštěvníků. Podle Malé lze očekávat nižší počet turistů mimo jiné z Ruska, z asijských zemí a z USA. Ruských turistů v Praze bylo v roce 2019 podle dat PCT 392 968, tedy 4,9 procent ze všech turistů v metropoli.

Loni do Prahy přijelo asi 14 000 Rusů, kteří tak tvořili necelé jedno procento návštěvníků. Český statistický úřad už dříve oznámil, že v pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 2,36 milionu lidí, meziročně o 8,1 procenta více.


Autor: ČTK

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru