Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražské památky by podle provozovatelů mohlo letos navštívit více lidí než loni
Pražský hrad v předkoronavirovém roce 2019 navštívilo asi 2,59 milionu lidí. Foto: archiv

Pražské památky by podle provozovatelů mohlo letos navštívit více lidí než loni

Památky a turistické cíle v Praze by letos mohlo podle odhadů zástupců institucí, které objekty provozují, navštívit více lidí než v roce 2021. Přispět by k tomu mělo zvláště uvolnění protipandemických opatření v Česku i v zahraničí. Zároveň mnozí provozovatelé očekávají, že návštěvnost Prahy a jejích památek negativně ovlivní válka na Ukrajině. Vyplývá to z odpovědí provozovatelů památek v metropoli na dotazy ČTK.

V českém hlavním městě by mohli chybět Rusové, ale i turisté ze Spojených států a z asijských zemí, uvedla tisková mluvčí městské firmy Prague City Tourism (PCT) Klára Malá.

Na vyšší počty návštěvníků než v letech 2020 a 2021 se chystá Pražský Hrad. Podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora se ale čeká absence mimoevropských turistů. Ti do doby, kdy svět zasáhla koronavirová pandemie, tvořili přes polovinu všech návštěvníků Hradu, doplnil Pastor.

Pražský hrad v předkoronavirovém roce 2019 navštívilo asi 2,59 milionu lidí, kteří si zakoupili vstupenku do návštěvnických objektů, vyplývá z dat PCT.

Správa Pražské hradu letos postupně otevře všechny návštěvnické objekty, které byly během koronavirové pandemie uzavřené, uvedl Pastor. Znovu tak bude přístupná například expozice Příběh Pražského hradu, která nabízí vhled do více než tisícileté historie objektu.

Obrazy z hradních sbírek budou k vidění v náhradních prostorech v Císařské konírně. Obrazárna je totiž podle mluvčího nyní v nevyhovujícímu technickému stavu.

Milovníkům umění bude od letoška opět zpřístupněný Salmovský palác na Hradčanském náměstí, kde vystavuje Národní galerie Praha (NGP). ČTK to sdělila mluvčí NGP Eva Sochorová. Objekt, který byl uzavřený od prosince roku 2019, se otevře v květnu výstavou Zenga. Představí výběr z kolekce japonských zenových tušových maleb a kaligrafií z období od 16. do 20. století.

Organizace PCT, která má turismus v Praze na starosti, pro návštěvníky připravuje komentované prohlídky, uvedla Malá. S průvodcem se zájemci mohou podívat například do Svatomikulášské městské zvonice, v níž se letos otevře zrestaurovaná dřevěná vestavba.

Rekonstrukční práce se naopak dotknou Staroměstské radnice, jejíž přízemí nechá pražský magistrát opravit. Opět se podle Malé rozjede také výtah na Petřínské rozhledně. První návštěvníci ho budou moci využít 1. dubna.

Prahu by podle odhadů organizace PCT a Letiště Praha mohly letos navštívit asi čtyři miliony návštěvníků. Podle Malé lze očekávat nižší počet turistů mimo jiné z Ruska, z asijských zemí a z USA. Ruských turistů v Praze bylo v roce 2019 podle dat PCT 392 968, tedy 4,9 procent ze všech turistů v metropoli.

Loni do Prahy přijelo asi 14 000 Rusů, kteří tak tvořili necelé jedno procento návštěvníků. Český statistický úřad už dříve oznámil, že v pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 2,36 milionu lidí, meziročně o 8,1 procenta více.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Do konce listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2023 v 08:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Beseda s Kristýnou Freiovou

25. listopadu 2023 v 07:57

Spolek Malostranský hřbitov zve na besedu se spisovatelkou Kristýnou Freiovou s autorským čtením a autogramiádou. Čím ji oslovil Malostranský hřbitov a kde hledá inspiraci pro své knihy se dozvíte v pondělí 4. prosince od 17 hodin.

Další články
Nahoru