Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské noclehárny pro bezdomovce jsou plné, vytížena jsou denní centra
Bezdomovec. Ilustrační kresba: Bezpřístřešníci

Pražské noclehárny pro bezdomovce jsou plné, vytížena jsou denní centra

Většina pražských nocleháren, které nabízejí přespání lidem bez domova, je kvůli mrazivému počasí plná. Organizace, které pomoc potřebným poskytují, mohou navýšit kapacity pomocí takzvaných teplých židlí. Vytížena jsou denní centra a některá místa navyšují zdravotnický personál. Vyplývá to z vyjádření mluvčích jednotlivých organizací.

„Momentálně máme plné obě noclehárny, které mají kapacitu 28 lůžek. Celkem jde o 56 lůžek," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy v Praze Jan Desenský. Dodal, že přes den jsou plná i nízkoprahová denní centra, kde se mohou lidé zahřát.

Na maximum jsou využívána i denní centra pražského Centra sociálních služeb (CSSP), které navýší počet zdravotníků. „Rozšiřujeme provoz o Intervenční tým, který má v posádce zdravotníka. Dále naše humanitární zařízení navštěvuje zdravotnický personál, který provádí drobná ošetření, spolupracujeme i s nemocnicemi, mediky na ulici a dalšími subjekty ze zdravotnické oblasti. Využívají se ordinace praktického lékaře partnerských organizací," sdělil ředitel CSSP Roman Béla.

V noclehárnách je podle Bély pro bezdomovce k dispozici teplý nápoj a celoročně fungují výdejny stravy. „V neposlední řadě jsou tímto vybaveny také terénní programy, které jsou mimo jiné vybaveny spacáky do mrazivého počasí a stany," řekl Béla.

Noční terénní program funguje i u Armády spásy. „Každý den objíždíme v noci město s terénním programem a v případě potřeby převezeme osoby bez domova do noclehárny nebo jim poskytneme spacák a teplý nápoj," sdělil Desenský.

Kapacitu nocleháren navýšilo spolu s CSSP i hlavní město Praha. Pro bezdomovce je tak připraveno 620 lůžek a od 1. prosince je provoz denních center rozšířený. Kolik žije na území hlavního města lidí bez domova, není přesně známo. Podle odhadů a průzkumů je to několik tisícovek lidí. Část z nich nemá trvalé bydliště v Praze. Noclehárny a rozšířený provoz denních center by měly trvat do 31. března.


Autor: ČTK

Den Vltavy 2024

Dnes v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Dnes v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Dnes v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru