Dnes Čtvrtek - oblacno 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražské nemocnice zatím k omezení plánované péče nepřistoupily
Operace chronické tromboembolické plicní hypertenze. Foto: VFN

Pražské nemocnice zatím k omezení plánované péče nepřistoupily

Nemocnice v Praze zatím k omezení plánované péče nepřistoupily. V budoucnu to ale podle mluvčích zdravotnických zařízení v metropoli vyloučit nelze. Počty hospitalizovaných osob s covidem-19 s těžším průběhem nemoci se v poslední době totiž zvyšují. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí oslovených nemocnic v hlavním městě.

„V současné době jsme zatím k omezení neakutní péče nepřikročili. Nicméně covidová situace se v poslední době bohužel zhoršuje, přibývají nám počty hospitalizovaných pozitivních pacientů s těžším průběhem nemoci. Nelze tak vyloučit, že v dohledné době budeme muset postupně pozastavovat dlouhodobě plánované operativní výkony," sdělil včera mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petr Sulek.

Ve FTN je nyní podle mluvčího hospitalizováno 39 pacientů nakažených covidem-19, z toho pět osob je v těžkém stavu. Většina osob hospitalizovaných s koronavirem nebylo proti nemoci očkována. Nemocnice pro pacienty s koronavirem zatím vyhradila lůžka na plicním oddělení a na oddělení geriatrie a následné péče.

Několik lůžek je pro osoby s covidem-19 k dispozici také na ARO a JIP. „V případě potřeby jsme připraveni uvolnit i další lůžkové kapacity pro tyto pacienty, a to například na naší Klinice revmatologie a rehabilitace," dodal Sulek.

Bez omezení se zatím operuje i ve Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), uvedly jejich mluvčí Eva Libigerová a Tereza Romanová. Ve FNB je nyní hospitalizováno 44 covid pozitivních pacientů, z toho pět jich leží na jednotce intenzivní péče (JIP). Ve FNKV pečují na dvou takzvaných covidových jednotkách o 34 pacientů.

K omezení plánovaných operací a elektivní neakutní péče zatím nepřistoupili ani ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), ve Fakultní nemocnici v Motole a v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), informovaly mluvčí nemocnic Marie Heřmánková, Pavlína Danková a Jitka Zinke.

Počet hospitalizovaných pacientů pozitivních na koronavirus ve VFN podle mluvčí Marie Heřmánkové mírně stoupá, přičemž nyní je v nemocnici 30 těchto pacientů různého věku. S covidem-19 jsou hospitalizovaní i dva očkovaní lidé, ti ale podle Heřmánkové mají většinou ještě další závažné zdravotní komplikace. S těžkým průběhem nemoci se potýká šest pacientů VFN.

V Motole, která je největší nemocnicí v zemi, se nyní léčí 54 pacientů s covidem, z toho sedm je ve vážném stavu na JIP. Všichni nemocní ve vážném stavu, kteří jsou napojení na přístroje UPV a ECMO, jsou podle Dankové neočkovaní.

Na klinice infekčních nemocí v ÚVN leží nyní devět pacientů s koronavirem. V intenzivní péči je jeden pacient s onemocněním covid-19, dodala Zinke.

V úterý bylo podle dat na webu ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 2058 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. V těžkém stavu bylo 288 pacientů.

Počet hospitalizovaných je nejvyšší od 7. května. V mezitýdenním srovnání přibylo v nemocnicích 790 lidí s covidem, v těžkém stavu je o 110 pacientů více.


Autor: ČTK

Milostivé léto v Praze 2

Dnes v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Dnes v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

Včera v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

Včera v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

Včera v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

Včera v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

Včera v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru