Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražské nemocnice zatím k omezení plánované péče nepřistoupily
Operace chronické tromboembolické plicní hypertenze. Foto: VFN

Pražské nemocnice zatím k omezení plánované péče nepřistoupily

Nemocnice v Praze zatím k omezení plánované péče nepřistoupily. V budoucnu to ale podle mluvčích zdravotnických zařízení v metropoli vyloučit nelze. Počty hospitalizovaných osob s covidem-19 s těžším průběhem nemoci se v poslední době totiž zvyšují. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí oslovených nemocnic v hlavním městě.

„V současné době jsme zatím k omezení neakutní péče nepřikročili. Nicméně covidová situace se v poslední době bohužel zhoršuje, přibývají nám počty hospitalizovaných pozitivních pacientů s těžším průběhem nemoci. Nelze tak vyloučit, že v dohledné době budeme muset postupně pozastavovat dlouhodobě plánované operativní výkony," sdělil včera mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petr Sulek.

Ve FTN je nyní podle mluvčího hospitalizováno 39 pacientů nakažených covidem-19, z toho pět osob je v těžkém stavu. Většina osob hospitalizovaných s koronavirem nebylo proti nemoci očkována. Nemocnice pro pacienty s koronavirem zatím vyhradila lůžka na plicním oddělení a na oddělení geriatrie a následné péče.

Několik lůžek je pro osoby s covidem-19 k dispozici také na ARO a JIP. „V případě potřeby jsme připraveni uvolnit i další lůžkové kapacity pro tyto pacienty, a to například na naší Klinice revmatologie a rehabilitace," dodal Sulek.

Bez omezení se zatím operuje i ve Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), uvedly jejich mluvčí Eva Libigerová a Tereza Romanová. Ve FNB je nyní hospitalizováno 44 covid pozitivních pacientů, z toho pět jich leží na jednotce intenzivní péče (JIP). Ve FNKV pečují na dvou takzvaných covidových jednotkách o 34 pacientů.

K omezení plánovaných operací a elektivní neakutní péče zatím nepřistoupili ani ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), ve Fakultní nemocnici v Motole a v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), informovaly mluvčí nemocnic Marie Heřmánková, Pavlína Danková a Jitka Zinke.

Počet hospitalizovaných pacientů pozitivních na koronavirus ve VFN podle mluvčí Marie Heřmánkové mírně stoupá, přičemž nyní je v nemocnici 30 těchto pacientů různého věku. S covidem-19 jsou hospitalizovaní i dva očkovaní lidé, ti ale podle Heřmánkové mají většinou ještě další závažné zdravotní komplikace. S těžkým průběhem nemoci se potýká šest pacientů VFN.

V Motole, která je největší nemocnicí v zemi, se nyní léčí 54 pacientů s covidem, z toho sedm je ve vážném stavu na JIP. Všichni nemocní ve vážném stavu, kteří jsou napojení na přístroje UPV a ECMO, jsou podle Dankové neočkovaní.

Na klinice infekčních nemocí v ÚVN leží nyní devět pacientů s koronavirem. V intenzivní péči je jeden pacient s onemocněním covid-19, dodala Zinke.

V úterý bylo podle dat na webu ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 2058 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. V těžkém stavu bylo 288 pacientů.

Počet hospitalizovaných je nejvyšší od 7. května. V mezitýdenním srovnání přibylo v nemocnicích 790 lidí s covidem, v těžkém stavu je o 110 pacientů více.


Autor: ČTK

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru