Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské nemocnice zatím k omezení plánované péče nepřistoupily
Operace chronické tromboembolické plicní hypertenze. Foto: VFN

Pražské nemocnice zatím k omezení plánované péče nepřistoupily

Nemocnice v Praze zatím k omezení plánované péče nepřistoupily. V budoucnu to ale podle mluvčích zdravotnických zařízení v metropoli vyloučit nelze. Počty hospitalizovaných osob s covidem-19 s těžším průběhem nemoci se v poslední době totiž zvyšují. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí oslovených nemocnic v hlavním městě.

„V současné době jsme zatím k omezení neakutní péče nepřikročili. Nicméně covidová situace se v poslední době bohužel zhoršuje, přibývají nám počty hospitalizovaných pozitivních pacientů s těžším průběhem nemoci. Nelze tak vyloučit, že v dohledné době budeme muset postupně pozastavovat dlouhodobě plánované operativní výkony," sdělil včera mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petr Sulek.

Ve FTN je nyní podle mluvčího hospitalizováno 39 pacientů nakažených covidem-19, z toho pět osob je v těžkém stavu. Většina osob hospitalizovaných s koronavirem nebylo proti nemoci očkována. Nemocnice pro pacienty s koronavirem zatím vyhradila lůžka na plicním oddělení a na oddělení geriatrie a následné péče.

Několik lůžek je pro osoby s covidem-19 k dispozici také na ARO a JIP. „V případě potřeby jsme připraveni uvolnit i další lůžkové kapacity pro tyto pacienty, a to například na naší Klinice revmatologie a rehabilitace," dodal Sulek.

Bez omezení se zatím operuje i ve Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), uvedly jejich mluvčí Eva Libigerová a Tereza Romanová. Ve FNB je nyní hospitalizováno 44 covid pozitivních pacientů, z toho pět jich leží na jednotce intenzivní péče (JIP). Ve FNKV pečují na dvou takzvaných covidových jednotkách o 34 pacientů.

K omezení plánovaných operací a elektivní neakutní péče zatím nepřistoupili ani ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), ve Fakultní nemocnici v Motole a v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), informovaly mluvčí nemocnic Marie Heřmánková, Pavlína Danková a Jitka Zinke.

Počet hospitalizovaných pacientů pozitivních na koronavirus ve VFN podle mluvčí Marie Heřmánkové mírně stoupá, přičemž nyní je v nemocnici 30 těchto pacientů různého věku. S covidem-19 jsou hospitalizovaní i dva očkovaní lidé, ti ale podle Heřmánkové mají většinou ještě další závažné zdravotní komplikace. S těžkým průběhem nemoci se potýká šest pacientů VFN.

V Motole, která je největší nemocnicí v zemi, se nyní léčí 54 pacientů s covidem, z toho sedm je ve vážném stavu na JIP. Všichni nemocní ve vážném stavu, kteří jsou napojení na přístroje UPV a ECMO, jsou podle Dankové neočkovaní.

Na klinice infekčních nemocí v ÚVN leží nyní devět pacientů s koronavirem. V intenzivní péči je jeden pacient s onemocněním covid-19, dodala Zinke.

V úterý bylo podle dat na webu ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 2058 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. V těžkém stavu bylo 288 pacientů.

Počet hospitalizovaných je nejvyšší od 7. května. V mezitýdenním srovnání přibylo v nemocnicích 790 lidí s covidem, v těžkém stavu je o 110 pacientů více.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru