Dnes Úterý - prehanky-snih 1°C
Zítra Středa - snih 1°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy
Fakultní nemocnice v Motole. Foto: Facebook FN

Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy

Fakultní nemocnice v Motole, Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Nemocnice na Bulovce připravují odběrová místa pro vzorky na testování nákazy COVID-19. Spuštěno už bylo v Ústřední vojenské nemocnici pro Středočeský kraj, sdělila ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Lidi do nich budou posílat hygienické stanice nebo lékaři, sami tam chodit nemají. Praha posílí o další sanitku domácí testování, dnes lidé čekají i několik dní.

„Požadavků na testování je strašně moc i od lidí, kteří nemají příznaky," řekl včera na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Právě v Praze je požadavků nejvíc. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se proto zapojí kromě pevných odběrových míst také další sanitka, která bude vozit zdravotníky k domácímu testování.

„Nehrozí nějaké zásadní prodlení, pokud je člověk v domácí karanténě a nemá vážný klinický stav," uvedl ministr. Podle jeho náměstka Romana Prymuly je u lidí, které hygienici osloví jako možné kontakty s nakaženými, dokonce lepší, když budou testovaní až čtvrtý nebo pátý den, protože dříve mohou být jejich testy negativní, protože virus zatím nevylučují.

Odběrová místa v nemocnicích jsou na snadno dostupných místech, aby se nepotkávali s pacienty. „Všechna opatření provádíme s maximálním úsilím zajistit bezpečnost jak pacientů, tak personálu. Nelze stoprocentně zabránit tomu, aby se lidé ‚s podezřením‘ nepotkali se ‚zdravými‘. Doporučujeme proto, aby lidé přicházeli k odběrům do ÚVN až po předchozí konzultaci a na doporučení hygienika," uvedla Zinke.

Prvním odběrovým místem ve střešovické nemocnici je vojenský stan postavený nedaleko vchodu, v něm jsou pracovníci vybavení ochrannými prostředky. Druhé odběrové místo je na Klinice infekčních nemocí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN.

Nemocnice na Bulovce instalovala jako odběrové místo speciální kontejner od hasičů postavený u budovy Kliniky infekčních chorob. „Provoz by měl být spuštěn dnes odpoledne, hodinu ještě upřesníme," řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa.

Ve Fakultní nemocnici v Motole bude odběrové místo na infekčním oddělení v budově číslo 22. „Tam budou směřováni lidé bez příznaků. Ti s příznaky by měli chodit na urgentní příjmy – dospělý a dětský," řekla ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Pomáhat na infekčním oddělení budou podle ní i medici, kteří se nemocnici přihlásili jako dobrovolníci.

Thomayerově nemocnici v Krči bude odběrové místo ve stanu poblíž vchodu do nemocnice, aby se testovaní lidé nepotkávali s ostatními pacienty. „Stan nám poskytli hasiči. Teď ho stavíme a vybavujeme počítači, personálem," řekl ČTK mluvčí nemocnice Petr Sulek. Odběrové místo chce nemocnice spustit ještě dnes, fungovat bude sedm dní v týdnu.

Nemocnice na Bulovce zajišťuje od minulého týdne domácí testování pacientů, kam za nimi speciální sanitkou dojíždí lékař nebo odběrová sestra z tamní Kliniky infekčních chorob. Kapacita testování ale není dostatečná, sanitka mohla objet asi 30 lidí za den, proto ministerstvo rozhodlo o zavedené nových odběrových míst.


Očkování seniorů v pobytovém zařízení Prahy 4

Včera ve 20:20

V Praze 4 proběhlo očkování seniorů, kterým Ústav sociálních služeb Prahy 4 poskytuje odlehčovací pobytové služby. V pátek 22. ledna dostali první dávku vakcíny senioři a zaměstnanci v odlehčovacím zařízení Jílovská. V průběhu tohoto týdne by mělo proběhnout očkování seniorů 80+ v domech...

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Praha 1: Linka registrace očkování pro seniory

Včera ve 12:12

Senioři, kteří spadají do kategorie, které vláda umožnila registraci k očkování a potřebují pomoc, se mohou obrátit na telefon nebo mail první městské části.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

23. ledna 2021 v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

22. ledna 2021 ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru