dnes
Čtvrtek - skorojasno
17°C
zítra
Pátek - oblacno
18°C
pozítří
Sobota - polojasno
23°C
Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy
Fakultní nemocnice v Motole. Foto: Facebook FN

Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy

Fakultní nemocnice v Motole, Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Nemocnice na Bulovce připravují odběrová místa pro vzorky na testování nákazy COVID-19. Spuštěno už bylo v Ústřední vojenské nemocnici pro Středočeský kraj, sdělila ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Lidi do nich budou posílat hygienické stanice nebo lékaři, sami tam chodit nemají. Praha posílí o další sanitku domácí testování, dnes lidé čekají i několik dní.

„Požadavků na testování je strašně moc i od lidí, kteří nemají příznaky," řekl včera na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Právě v Praze je požadavků nejvíc. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se proto zapojí kromě pevných odběrových míst také další sanitka, která bude vozit zdravotníky k domácímu testování.

„Nehrozí nějaké zásadní prodlení, pokud je člověk v domácí karanténě a nemá vážný klinický stav," uvedl ministr. Podle jeho náměstka Romana Prymuly je u lidí, které hygienici osloví jako možné kontakty s nakaženými, dokonce lepší, když budou testovaní až čtvrtý nebo pátý den, protože dříve mohou být jejich testy negativní, protože virus zatím nevylučují.

Odběrová místa v nemocnicích jsou na snadno dostupných místech, aby se nepotkávali s pacienty. „Všechna opatření provádíme s maximálním úsilím zajistit bezpečnost jak pacientů, tak personálu. Nelze stoprocentně zabránit tomu, aby se lidé ‚s podezřením‘ nepotkali se ‚zdravými‘. Doporučujeme proto, aby lidé přicházeli k odběrům do ÚVN až po předchozí konzultaci a na doporučení hygienika," uvedla Zinke.

Prvním odběrovým místem ve střešovické nemocnici je vojenský stan postavený nedaleko vchodu, v něm jsou pracovníci vybavení ochrannými prostředky. Druhé odběrové místo je na Klinice infekčních nemocí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN.

Nemocnice na Bulovce instalovala jako odběrové místo speciální kontejner od hasičů postavený u budovy Kliniky infekčních chorob. „Provoz by měl být spuštěn dnes odpoledne, hodinu ještě upřesníme," řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa.

Ve Fakultní nemocnici v Motole bude odběrové místo na infekčním oddělení v budově číslo 22. „Tam budou směřováni lidé bez příznaků. Ti s příznaky by měli chodit na urgentní příjmy – dospělý a dětský," řekla ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Pomáhat na infekčním oddělení budou podle ní i medici, kteří se nemocnici přihlásili jako dobrovolníci.

Thomayerově nemocnici v Krči bude odběrové místo ve stanu poblíž vchodu do nemocnice, aby se testovaní lidé nepotkávali s ostatními pacienty. „Stan nám poskytli hasiči. Teď ho stavíme a vybavujeme počítači, personálem," řekl ČTK mluvčí nemocnice Petr Sulek. Odběrové místo chce nemocnice spustit ještě dnes, fungovat bude sedm dní v týdnu.

Nemocnice na Bulovce zajišťuje od minulého týdne domácí testování pacientů, kam za nimi speciální sanitkou dojíždí lékař nebo odběrová sestra z tamní Kliniky infekčních chorob. Kapacita testování ale není dostatečná, sanitka mohla objet asi 30 lidí za den, proto ministerstvo rozhodlo o zavedené nových odběrových míst.


Roušky do škol Prahy 9

Včera v 19:55

Radnice Prahy 9 dnes do tří ze základních škol rozvezla další várku roušek s výměnnými nanofiltry a zbylé dvě školy dostanou roušky zítra.

Odloženo: První Veřejné fórum Prahy 11

Včera ve 12:42

Radnice Prahy 11 první Veřejné fórum naplánovala a připravila na 8. října do Komunitního centra Matky Terezy. S ohledem na vývoj epidemiologické situace a vládní omezení pro vnitřní akce radnice konání akce odkládá.

ZRUŠENO: Muzika s pěnou

Včera v 09:58

Z důvodu přetrvávajícího nebezpečí nákazy covidem-19 se Praha 8 rozhodla přesunout akci Muzika s pěnou na jaro.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Další články
Nahoru