dnes
Čtvrtek - jasno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
11°C
pozítří
Sobota - oblacno
12°C
Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy
Fakultní nemocnice v Motole. Foto: Facebook FN

Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy

Fakultní nemocnice v Motole, Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Nemocnice na Bulovce připravují odběrová místa pro vzorky na testování nákazy COVID-19. Spuštěno už bylo v Ústřední vojenské nemocnici pro Středočeský kraj, sdělila ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Lidi do nich budou posílat hygienické stanice nebo lékaři, sami tam chodit nemají. Praha posílí o další sanitku domácí testování, dnes lidé čekají i několik dní.

„Požadavků na testování je strašně moc i od lidí, kteří nemají příznaky," řekl včera na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Právě v Praze je požadavků nejvíc. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se proto zapojí kromě pevných odběrových míst také další sanitka, která bude vozit zdravotníky k domácímu testování.

„Nehrozí nějaké zásadní prodlení, pokud je člověk v domácí karanténě a nemá vážný klinický stav," uvedl ministr. Podle jeho náměstka Romana Prymuly je u lidí, které hygienici osloví jako možné kontakty s nakaženými, dokonce lepší, když budou testovaní až čtvrtý nebo pátý den, protože dříve mohou být jejich testy negativní, protože virus zatím nevylučují.

Odběrová místa v nemocnicích jsou na snadno dostupných místech, aby se nepotkávali s pacienty. „Všechna opatření provádíme s maximálním úsilím zajistit bezpečnost jak pacientů, tak personálu. Nelze stoprocentně zabránit tomu, aby se lidé ‚s podezřením‘ nepotkali se ‚zdravými‘. Doporučujeme proto, aby lidé přicházeli k odběrům do ÚVN až po předchozí konzultaci a na doporučení hygienika," uvedla Zinke.

Prvním odběrovým místem ve střešovické nemocnici je vojenský stan postavený nedaleko vchodu, v něm jsou pracovníci vybavení ochrannými prostředky. Druhé odběrové místo je na Klinice infekčních nemocí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN.

Nemocnice na Bulovce instalovala jako odběrové místo speciální kontejner od hasičů postavený u budovy Kliniky infekčních chorob. „Provoz by měl být spuštěn dnes odpoledne, hodinu ještě upřesníme," řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa.

Ve Fakultní nemocnici v Motole bude odběrové místo na infekčním oddělení v budově číslo 22. „Tam budou směřováni lidé bez příznaků. Ti s příznaky by měli chodit na urgentní příjmy – dospělý a dětský," řekla ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Pomáhat na infekčním oddělení budou podle ní i medici, kteří se nemocnici přihlásili jako dobrovolníci.

Thomayerově nemocnici v Krči bude odběrové místo ve stanu poblíž vchodu do nemocnice, aby se testovaní lidé nepotkávali s ostatními pacienty. „Stan nám poskytli hasiči. Teď ho stavíme a vybavujeme počítači, personálem," řekl ČTK mluvčí nemocnice Petr Sulek. Odběrové místo chce nemocnice spustit ještě dnes, fungovat bude sedm dní v týdnu.

Nemocnice na Bulovce zajišťuje od minulého týdne domácí testování pacientů, kam za nimi speciální sanitkou dojíždí lékař nebo odběrová sestra z tamní Kliniky infekčních chorob. Kapacita testování ale není dostatečná, sanitka mohla objet asi 30 lidí za den, proto ministerstvo rozhodlo o zavedené nových odběrových míst.


Dopravní podnik postupně otevře vybraná střediska dopravních informací

Včera ve 22:09

Od dnešního dne pražský dopravní podnik (DPP) otevřel prodejní místo Centrální dispečink v ulici Na Bojišti 5 v Praze 2. Od pátku 3. dubna obnoví provoz také v šesti střediscích dopravních informací: Anděl, Hlavní nádraží 1 a 2, Hradčanská, Můstek a Nádraží...

Praha 2: Dvojka srdcem pomůže samoživitelkám a samoživitelům

Včera ve 21:55

Samoživitelkám a samoživitelům, kteří kvůli krizovým opatřením nemohou vykonávat svou práci nebo živnost a ocitají se tak bez prostředků, chce prostřednictvím nadačního fondu Dvojka srdcem pomoci druhá městská část. 

Praha 11: Nové zásoby roušek a dezinfekce

Včera v 16:02

Ve čtvrtek 2. dubna očekává Praha 11 nové zásoby roušek a dezinfekce. Ochranné prostředky budou vydávány na dvou výdejních místech.

Podnikání v březnu přerušilo více než 10 000 živnostníků

Včera v 10:23

Vládní opatření v boji proti koronaviru paralyzují českou ekonomiku. Řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem. 

Praha 4 pomáhá lidem bez domova zajistit hygienu

Včera v 09:18

Praha 4 instalovala dvě zařízení pro mytí a dezinfekci rukou pro osobní hygienu lidem bez domova. Jedno je u nádraží v Braníku a druhé ve Velkém háji na Novodvorské.

Praha 11: V Informačním centru Filipovka se budou dnes vydávat roušky a dezinfekce

Včera v 08:07

Dnes, 1. dubna, se od 11 do 14 hodin budou vydávat občanům jedenácté městské části roušky a dezinfekce v Informačním centru Filipovka, Filipova 2013/3.

Praha 11 vydávala dezinfekci

31. března 2020 ve 20:58

V infocentru Filipovka radnice dnes vydala 80 litrů dezinfekce, na Milíčově 200 litrů a velký zájem byl i o roušky. Jen během prvního dne výdeje se přihlásilo přes 300 seniorů a handicapovaných, kterým ochranné prostředky radnice doveze.

Praha 13: Infolinka pro seniory

31. března 2020 ve 20:28

Praha 13 zřídila infolinku pro své seniory, volat můžete od pondělí do pátku od 8 do 14 hodin.

Další články
Nahoru