dnes
Pondělí - zatazeno
25°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
17°C
Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy
Fakultní nemocnice v Motole. Foto: Facebook FN

Pražské nemocnice spouští odběrová místa pro vzorky na testování nákazy

Fakultní nemocnice v Motole, Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Nemocnice na Bulovce připravují odběrová místa pro vzorky na testování nákazy COVID-19. Spuštěno už bylo v Ústřední vojenské nemocnici pro Středočeský kraj, sdělila ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Lidi do nich budou posílat hygienické stanice nebo lékaři, sami tam chodit nemají. Praha posílí o další sanitku domácí testování, dnes lidé čekají i několik dní.

„Požadavků na testování je strašně moc i od lidí, kteří nemají příznaky," řekl včera na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Právě v Praze je požadavků nejvíc. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se proto zapojí kromě pevných odběrových míst také další sanitka, která bude vozit zdravotníky k domácímu testování.

„Nehrozí nějaké zásadní prodlení, pokud je člověk v domácí karanténě a nemá vážný klinický stav," uvedl ministr. Podle jeho náměstka Romana Prymuly je u lidí, které hygienici osloví jako možné kontakty s nakaženými, dokonce lepší, když budou testovaní až čtvrtý nebo pátý den, protože dříve mohou být jejich testy negativní, protože virus zatím nevylučují.

Odběrová místa v nemocnicích jsou na snadno dostupných místech, aby se nepotkávali s pacienty. „Všechna opatření provádíme s maximálním úsilím zajistit bezpečnost jak pacientů, tak personálu. Nelze stoprocentně zabránit tomu, aby se lidé ‚s podezřením‘ nepotkali se ‚zdravými‘. Doporučujeme proto, aby lidé přicházeli k odběrům do ÚVN až po předchozí konzultaci a na doporučení hygienika," uvedla Zinke.

Prvním odběrovým místem ve střešovické nemocnici je vojenský stan postavený nedaleko vchodu, v něm jsou pracovníci vybavení ochrannými prostředky. Druhé odběrové místo je na Klinice infekčních nemocí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN.

Nemocnice na Bulovce instalovala jako odběrové místo speciální kontejner od hasičů postavený u budovy Kliniky infekčních chorob. „Provoz by měl být spuštěn dnes odpoledne, hodinu ještě upřesníme," řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa.

Ve Fakultní nemocnici v Motole bude odběrové místo na infekčním oddělení v budově číslo 22. „Tam budou směřováni lidé bez příznaků. Ti s příznaky by měli chodit na urgentní příjmy – dospělý a dětský," řekla ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Pomáhat na infekčním oddělení budou podle ní i medici, kteří se nemocnici přihlásili jako dobrovolníci.

Thomayerově nemocnici v Krči bude odběrové místo ve stanu poblíž vchodu do nemocnice, aby se testovaní lidé nepotkávali s ostatními pacienty. „Stan nám poskytli hasiči. Teď ho stavíme a vybavujeme počítači, personálem," řekl ČTK mluvčí nemocnice Petr Sulek. Odběrové místo chce nemocnice spustit ještě dnes, fungovat bude sedm dní v týdnu.

Nemocnice na Bulovce zajišťuje od minulého týdne domácí testování pacientů, kam za nimi speciální sanitkou dojíždí lékař nebo odběrová sestra z tamní Kliniky infekčních chorob. Kapacita testování ale není dostatečná, sanitka mohla objet asi 30 lidí za den, proto ministerstvo rozhodlo o zavedené nových odběrových míst.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru