Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské nemocnice se opět potýkají s nedostatkem dárců krve, krizi prohloubí letní dovolené
Darování krve. Foto: Jan Puci

Pražské nemocnice se opět potýkají s nedostatkem dárců krve, krizi prohloubí letní dovolené

Pražské nemocnice se v letním období každoročně potýkají s nedostatkem dárců krve, zdá se, že ani letošek nebude výjimkou. Vliv na tento stav mají dovolené, klíšťata, ale i větší potřeba kvůli úrazům a nehodám. Navíc dárců je dlouhodobě nedostatek, upozorňují nemocnice. O potřebě krve zejména skupin 0 a A Rh negativních i pozitivních dnes prostřednictvím své mluvčí Martiny Voráčkové informovala Všeobecná fakultní nemocnice (VFN).

Dárcovství krve má ve VFN dlouholetou tradici. V registru je téměř 10 tisíc pravidelných dárců, přesto by primářka Fakultního transfuzního oddělení VFN Daniela Dušková přivítala minimálně dalších pět až osm tisíc nových pravidelných dárců krve.

„Takový počet by zajistil dostatečné a stabilní zásoby krevních přípravků nejen pro naši nemocnici, ale i pro další zařízení, kam VFN krev dodává. Bez dostatečných zásob krve, včetně rezerv pro mimořádné situace, se naprostá většina zdravotnických systémů zatím rozhodně neobejde,“ řekla.

Kvůli dovoleným v létě počet dárců ještě ubývá. Naopak ale podle Duškové přibývá množství úrazů a s tím i spojená větší potřeba krve. Při autonehodách a dalších velkých úrazech může člověk akutně potřebovat i stovky transfuzních jednotek, tedy pomoc od stovek dárců.

Nedostatek krve některých skupin hlásí i další pražské nemocnice. Informují o tom na svých webech. Například v Ústřední vojenské nemocnici jsou nejvíce potřeba oba Rh faktory skupin B a nula.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady skupiny nula a A Rh negativní, B Rh pozitivní. V Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) velmi potřebují všechny kromě skupiny AB. Darovat krev lze také ve Fakultní Thomayerově nemocnici, ta ale konkrétní potřebné skupiny na webu neuvádí.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce, uvedl primář krčské transfuzní stanice Petr Turek.

Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve.

Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků. využijí se červené krvinky, plazma i krevní destičky. Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům, dodal primář Turek. 

Nejméně měsíc nesmí darovat krev lidé, kteří cestovali mimo Evropu nebo do evropských zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka. Pro letošní rok mezi ně Česká společnost transfuzního lékařství zařadila celé Maďarsko, Rumunsko a Srbsko, Řecko kromě Kréty, severní provincie Itálie a jihozápadní oblasti Španělska.

Půl roku jsou vyloučeni dárci přijíždějící ze zemí s malárií, jako je subsaharská Afrika, Indie, jihovýchodní Asie, amazonská oblast Jižní Ameriky a některé ostrovy západního Tichomoří. Měsíc také nemohou darovat krev lidé, kteří měli přisáté klíště. 


Autor: Jan Puci

Praha 10: Jak na kompostování

Včera ve 20:55

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru