Dnes Středa - oblacno 32°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské nemocnice se opět potýkají s nedostatkem dárců krve, krizi prohloubí letní dovolené
Darování krve. Foto: Jan Puci

Pražské nemocnice se opět potýkají s nedostatkem dárců krve, krizi prohloubí letní dovolené

Pražské nemocnice se v letním období každoročně potýkají s nedostatkem dárců krve, zdá se, že ani letošek nebude výjimkou. Vliv na tento stav mají dovolené, klíšťata, ale i větší potřeba kvůli úrazům a nehodám. Navíc dárců je dlouhodobě nedostatek, upozorňují nemocnice. O potřebě krve zejména skupin 0 a A Rh negativních i pozitivních dnes prostřednictvím své mluvčí Martiny Voráčkové informovala Všeobecná fakultní nemocnice (VFN).

Dárcovství krve má ve VFN dlouholetou tradici. V registru je téměř 10 tisíc pravidelných dárců, přesto by primářka Fakultního transfuzního oddělení VFN Daniela Dušková přivítala minimálně dalších pět až osm tisíc nových pravidelných dárců krve.

„Takový počet by zajistil dostatečné a stabilní zásoby krevních přípravků nejen pro naši nemocnici, ale i pro další zařízení, kam VFN krev dodává. Bez dostatečných zásob krve, včetně rezerv pro mimořádné situace, se naprostá většina zdravotnických systémů zatím rozhodně neobejde,“ řekla.

Kvůli dovoleným v létě počet dárců ještě ubývá. Naopak ale podle Duškové přibývá množství úrazů a s tím i spojená větší potřeba krve. Při autonehodách a dalších velkých úrazech může člověk akutně potřebovat i stovky transfuzních jednotek, tedy pomoc od stovek dárců.

Nedostatek krve některých skupin hlásí i další pražské nemocnice. Informují o tom na svých webech. Například v Ústřední vojenské nemocnici jsou nejvíce potřeba oba Rh faktory skupin B a nula.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady skupiny nula a A Rh negativní, B Rh pozitivní. V Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) velmi potřebují všechny kromě skupiny AB. Darovat krev lze také ve Fakultní Thomayerově nemocnici, ta ale konkrétní potřebné skupiny na webu neuvádí.

Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce, uvedl primář krčské transfuzní stanice Petr Turek.

Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve.

Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků. využijí se červené krvinky, plazma i krevní destičky. Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům, dodal primář Turek. 

Nejméně měsíc nesmí darovat krev lidé, kteří cestovali mimo Evropu nebo do evropských zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka. Pro letošní rok mezi ně Česká společnost transfuzního lékařství zařadila celé Maďarsko, Rumunsko a Srbsko, Řecko kromě Kréty, severní provincie Itálie a jihozápadní oblasti Španělska.

Půl roku jsou vyloučeni dárci přijíždějící ze zemí s malárií, jako je subsaharská Afrika, Indie, jihovýchodní Asie, amazonská oblast Jižní Ameriky a některé ostrovy západního Tichomoří. Měsíc také nemohou darovat krev lidé, kteří měli přisáté klíště. 


Autor: Jan Puci

Praha 9 zve na Zlaté časy pod buřinkou

Dnes ve 12:09

U příležitosti 100 let připojení k Velké Praze a 120 let povýšení Vysočan na město se v sobotu 3. září od 16 do 21 hodin změní park Podviní v Praze 9 na dobovou tančírnu pod širým nebem.

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Dnes v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

Další články
Nahoru