
Pražské nemocnice se neshodnou, jestli testovat neočkované zdravotníky
9. listopadu 2021 13:29
„Testování není povinné, a nemocnice ho proto za současných podmínek nemůže nařídit. Dbáme proto na důsledné používání osobních ochranných pomůcek," sdělila vedoucí oddělení marketingu a PR FN Motol Ludmila Šimáčková.
Nemocnice podle ní povinné testování podporuje, především kvůli bezpečnosti pacientů. Neočkovaných zdravotníků je v Motole asi 15 procent.
Fakultní nemocnice Bulovka má podle mluvčí Evy Libigerové 31 procent neočkovaných lékařů, 24 procent neočkovaných sester a 31 procent ostatního personálu. Také tamní nemocnice se podle ní k zavedení povinného testování přiklání.
„Zaměstnanci se testují dle pokynů a nařízení vlády. U nás se jedná o nutnost testování zaměstnanců na čtyřech odděleních – ARO, klinika infekčních nemocí, oddělení následné péče a ústav radiační onkologie," uvedla.
Všeobecná fakultní nemocnice má asi 75 procent očkovaných z 6600 zaměstnanců Část z nich je podle mluvčí Marie Heřmánkové v půlroční lhůtě po prodělání nemoci nebo pro ně ze zdravotních důvodů není očkování vhodné.
„Naši zaměstnanci jsou povinni sledovat svůj zdravotní stav a v případě, že by cítili nějaké příznaky nemoci, tak se musí otestovat, nebo navštívit lékaře," uvedla. K povinnému testování nemocnice podle ní nevidí důvod.
Zaměstnanci a klienti v sociálních službách se začali testovat povinně už před koncem loňského roku. V současné době se testují jednou za týden antigenním testem. Výjimku mají lidé, kteří nákazu prodělali v posledních šesti měsících nebo jsou očkovaní.
Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou nákazy v lůžkových zařízeních sociálních služeb v poslední době díky těmto opatřením poměrně vzácné.
Klienti všech těchto zařízení patří mezi skupiny obyvatel nejvíce ohrožené vážným průběhem covidu-19. Na začátku epidemie se mezi nimi nemoc hodně šířila a tvořili i značnou část obětí, které si covid-19 v Česku vyžádal v prvních měsících.