Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražské nemocnice se neshodnou, jestli testovat neočkované zdravotníky
Všeobecná fakultní nemocnice k povinnému testování svých zdravotníků nevidí důvod. Foto: archiv

Pražské nemocnice se neshodnou, jestli testovat neočkované zdravotníky

Pražské nemocnice se neshodnou v tom, jestli testovat zdravotníky neočkované proti covidu-19, jak bude zřejmě navrhovat ministerstvo zdravotnictví. Z odpovědí zástupců Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Bulovka a Všeobecné fakultní nemocnice na dotaz ČTK vyplývá, že jich mezi personálem mají 15 až 31 procent. Návrh v neděli zmínil premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pořadu na sociálních sítích, podle něj je na žádost ředitelů nemocnic. Podobně už se musí testovat také zaměstnanci v sociálních službách.

„Testování není povinné, a nemocnice ho proto za současných podmínek nemůže nařídit. Dbáme proto na důsledné používání osobních ochranných pomůcek," sdělila vedoucí oddělení marketingu a PR FN Motol Ludmila Šimáčková.

Nemocnice podle ní povinné testování podporuje, především kvůli bezpečnosti pacientů. Neočkovaných zdravotníků je v Motole asi 15 procent.

Fakultní nemocnice Bulovka má podle mluvčí Evy Libigerové 31 procent neočkovaných lékařů, 24 procent neočkovaných sester a 31 procent ostatního personálu. Také tamní nemocnice se podle ní k zavedení povinného testování přiklání.

„Zaměstnanci se testují dle pokynů a nařízení vlády. U nás se jedná o nutnost testování zaměstnanců na čtyřech odděleních – ARO, klinika infekčních nemocí, oddělení následné péče a ústav radiační onkologie," uvedla.

Všeobecná fakultní nemocnice má asi 75 procent očkovaných z 6600 zaměstnanců Část z nich je podle mluvčí Marie Heřmánkové v půlroční lhůtě po prodělání nemoci nebo pro ně ze zdravotních důvodů není očkování vhodné.

„Naši zaměstnanci jsou povinni sledovat svůj zdravotní stav a v případě, že by cítili nějaké příznaky nemoci, tak se musí otestovat, nebo navštívit lékaře," uvedla. K povinnému testování nemocnice podle ní nevidí důvod.

Zaměstnanci a klienti v sociálních službách se začali testovat povinně už před koncem loňského roku. V současné době se testují jednou za týden antigenním testem. Výjimku mají lidé, kteří nákazu prodělali v posledních šesti měsících nebo jsou očkovaní.

Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou nákazy v lůžkových zařízeních sociálních služeb v poslední době díky těmto opatřením poměrně vzácné.

Klienti všech těchto zařízení patří mezi skupiny obyvatel nejvíce ohrožené vážným průběhem covidu-19. Na začátku epidemie se mezi nimi nemoc hodně šířila a tvořili i značnou část obětí, které si covid-19 v Česku vyžádal v prvních měsících.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru