Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražské nemocnice se neshodnou, jestli testovat neočkované zdravotníky
Všeobecná fakultní nemocnice k povinnému testování svých zdravotníků nevidí důvod. Foto: archiv

Pražské nemocnice se neshodnou, jestli testovat neočkované zdravotníky

Pražské nemocnice se neshodnou v tom, jestli testovat zdravotníky neočkované proti covidu-19, jak bude zřejmě navrhovat ministerstvo zdravotnictví. Z odpovědí zástupců Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Bulovka a Všeobecné fakultní nemocnice na dotaz ČTK vyplývá, že jich mezi personálem mají 15 až 31 procent. Návrh v neděli zmínil premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pořadu na sociálních sítích, podle něj je na žádost ředitelů nemocnic. Podobně už se musí testovat také zaměstnanci v sociálních službách.

„Testování není povinné, a nemocnice ho proto za současných podmínek nemůže nařídit. Dbáme proto na důsledné používání osobních ochranných pomůcek," sdělila vedoucí oddělení marketingu a PR FN Motol Ludmila Šimáčková.

Nemocnice podle ní povinné testování podporuje, především kvůli bezpečnosti pacientů. Neočkovaných zdravotníků je v Motole asi 15 procent.

Fakultní nemocnice Bulovka má podle mluvčí Evy Libigerové 31 procent neočkovaných lékařů, 24 procent neočkovaných sester a 31 procent ostatního personálu. Také tamní nemocnice se podle ní k zavedení povinného testování přiklání.

„Zaměstnanci se testují dle pokynů a nařízení vlády. U nás se jedná o nutnost testování zaměstnanců na čtyřech odděleních – ARO, klinika infekčních nemocí, oddělení následné péče a ústav radiační onkologie," uvedla.

Všeobecná fakultní nemocnice má asi 75 procent očkovaných z 6600 zaměstnanců Část z nich je podle mluvčí Marie Heřmánkové v půlroční lhůtě po prodělání nemoci nebo pro ně ze zdravotních důvodů není očkování vhodné.

„Naši zaměstnanci jsou povinni sledovat svůj zdravotní stav a v případě, že by cítili nějaké příznaky nemoci, tak se musí otestovat, nebo navštívit lékaře," uvedla. K povinnému testování nemocnice podle ní nevidí důvod.

Zaměstnanci a klienti v sociálních službách se začali testovat povinně už před koncem loňského roku. V současné době se testují jednou za týden antigenním testem. Výjimku mají lidé, kteří nákazu prodělali v posledních šesti měsících nebo jsou očkovaní.

Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou nákazy v lůžkových zařízeních sociálních služeb v poslední době díky těmto opatřením poměrně vzácné.

Klienti všech těchto zařízení patří mezi skupiny obyvatel nejvíce ohrožené vážným průběhem covidu-19. Na začátku epidemie se mezi nimi nemoc hodně šířila a tvořili i značnou část obětí, které si covid-19 v Česku vyžádal v prvních měsících.


Autor: ČTK

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Praha 6 očkovala třetí dávkou, vakcínu dostali senioři a dlouhodobě nemocní

23. listopadu 2021 v 17:26

V centrech sociální péče Prahy 6 se očkovalo třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Očkování se dnes dobrovolně zúčastnilo 55 seniorů z městské části. Přeočkovat se v předešlých dnech nechali rovněž obyvatelé domů s pečovatelskou službou, pacienti v léčebně dlouhodobě nemocných a také...

Radnice Prahy 13 své služby ani úřední hodiny neomezuje

22. listopadu 2021 v 11:44

Praha 13 přijala interní opatření proti šíření onemocnění covid-19, nicméně úřední hodiny a služby úřadu zůstávají pro všechny občany a klienty nezměněny.

Další články
Nahoru