Dnes Pátek - polojasno 14°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražské nemocnice obnovují plánovanou péči, počty pacientů s covidem klesají
Operace ucha. Ilustrační foto: FN Motol

Pražské nemocnice obnovují plánovanou péči, počty pacientů s covidem klesají

Pražské nemocnice obnovují plánovanou péči, například Fakultní nemocnice na Bulovce zcela obnoví plánované chirurgické výkony od pondělí 26. dubna. Nemocnice to uvedla na twitteru. V dalších nemocnicích v hlavním městě neakutní zákroky už obnovili a zvyšují počty provedených operací. Hospitalizovaných s covidem-19 je nyní v nemocnicích zhruba polovina s porovnáním s počátkem dubna, kdy nemocnice mohly začít neakutní zákroky znovu vykonávat. Vyplývá to z odpovědí mluvčích nemocnic na dotaz ČTK.

Elektivní výkony byly odložené od loňského 30. prosince kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od středy 7. dubna.

„Nyní se neakutní operace provádí podle toho, jak to dovoluje provozní situace. Pořád totiž máme pacienty s covidem-19, z nichž mnozí jsou ve vážném stavu. Od 7. dubna ale provádíme na klinikách stovky výkonů," řekla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Marie Heřmánková. Dodala, že k běžným počtům operací by se ve VFN měli vrátit v květnu.

S operacemi, které nemocnice musela odložit, aby uvolnila lůžka pro pacienty s covidem, začali již dříve v dubnu ve Fakultní nemocnici v Motole a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, sdělily mluvčí Pavlína Danková a Tereza Romanová.

V běžném provozu v Motole za týden provedou podle Dankové asi 600 operací za týden. Kvůli nařízení museli odložit zhruba 30 procent výkonů. Od začátku roku do 25. března tak lékaři v Motole operovali o 1819 případů méně než v témže období roku 2019, uvedla již dříve mluvčí.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) podle mluvčího Petra Sulka začali s neakutní péčí například v rámci revmatologie a rehabilitace. Mezi prvními se podle Sulka provádějí i malé chirurgické a urologické operace, tedy zákroky bez potřeby následné intenzivní péče.

„Další uvolnění elektivní péče bude závislé na aktuální koronavirové situaci a počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a těch, kteří budou potřebovat intenzivní péči," informoval mluvčí.

Operace se podle mluvčích plánují s ohledem na kapacity zařízení. Právě je v Motole 66 hospitalizovaných s covidem-19, uvedla nemocnice na twitteru. Ve FTN se podle Sulka nyní starají o více než 90 pacientů s covidem-19, z nichž 15 je na JIP a ARO. Ve VFN je hospitalizováno asi 50 osob. Asi třetina z nich je podle Heřmánkové ve vážném stavu.

V Praze ve čtvrtek podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 216 potvrzených případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od 7. září. Od začátku epidemie loni v březnu byla infekce novým typem koronaviru v Praze prokázána ve 180 423 případech. Zhruba 95 procent nakažených už se uzdravilo.


Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Včera ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Včera ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

12. května 2021 v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

12. května 2021 ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru