dnes
Sobota - zatazeno
12°C
zítra
Neděle - skorojasno
12°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
11°C
Pražské myši, zbystřete: Váš zubožený a podvyživený nepřítel měl sice namále, ale je zpět
Zdroj: freeimages

Pražské myši, zbystřete: Váš zubožený a podvyživený nepřítel měl sice namále, ale je zpět

Do Krčského lesa v Praze 4, do prostoru Nad lesním divadlem, se včera večer vrátil kalous ušatý. Jako mládě ho našli Pražané pod zničeným hnízdem a předali ho do péče ošetřovatelům Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Odborníci se o sovu několik měsíců starali a připravovali ji na návrat zpět do volné přírody.

Mládě kalouse našli Pražané v květnu. Sova byla ve velmi zuboženém stavu, byla podvyživená a bez lidské pomoci by zcela jistě nepřežila. V záchranné stanici ošetřovatelé o kalouse pečovali až do doby, kdy byl již schopen ulovit si potravu sám. Ve specializované rozlétávací voliéře cvičil svoje křídla, schopnosti lovu a získával kondici, kterou potřebuje pro přežití v přírodě.

Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy zajišťuje nepřetržitou 24hodinovou službu a je nejvytíženější záchrannou stanicí v České republice. Od začátku letošního roku Záchranná stanice přijala do své péče již 2000 zvířecích pacientů a z toho 18 sov.

kalous-nouza-nahled

Vyléčený kalous s náměstkem primátora Jiřím Nouzou

Kalous ušatý patří spolu s puštíkem obecným mezi nejčastější sovy, které mohou Pražané v hlavním městě zahlédnout. Své jméno získal podle „oušek“ na hlavě, která jsou tvořena chomáčky peří. Loví především brouky, hraboše a myši a někdy si troufne i na potkana.

Když se přitiskne ke kmeni stromu, je díky svému ochrannému zbarvení rázem takřka neviditelný. Na jaře mohou lidé kalouse zaslechnout, jak se pokouší upoutat pozornost samičky „tleskáním“ křídel o sebe.


Další články
Nahoru