Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské mládě luskouna je samička, jméno vybere veřejnost
V porovnání s loni narozenou samičkou luskouna Šiškou je letošní mládě nejen houževnatější, ale především matka Run Hou Tang má nyní dostatek mateřského mléka. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražské mládě luskouna je samička, jméno vybere veřejnost

Mládě luskouna krátkoocasého, které se před týdnem narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Příznivci zahrady mohou navrhovat do 16. července jména, z nich vyberou chovatelé pětici jmen a o vítězi rozhodne následná anketa. Zoo Praha jméno slavnostně představí 28. července. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek. Malá samička je sourozencem samice Šišky, která přišla na svět loni v únoru jako první mládě tohoto druhu odchované v Evropě. Novému mláděti se daří podle chovatelů dobře a rychle roste.

Teprve druhé mládě luskouna v Evropě, které minulý týden přišlo na svět v Zoo Praha, je samičkou. Zjištění pražských chovatelů potvrdili na základě zaslaných fotografií i odborníci z tchajwanské Taipei Zoo. Jak se bude nové mládě jmenovat, rozhodnou čtenáři portálu iDNES.cz.

„Mládě přibírá každý den zhruba deset gramů. Pokud vše půjde stejně dobře jako doposud, tak tento týden bude mít už čtvrt kilogramu,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Matka má podle něj dostatek mléka a mládě rychle roste. Zatím to vypadá, že ho nebudeme třeba přikrmovat, jako tomu bylo loni v případě Šišky.

Z návrhů veřejnosti zaslaných do poledne 16. července vyberou následně chovatelé svých pět favoritů. O finálním jménu poté rozhodne v druhém kole ankety opět veřejnost. Ta potrvá od 18. do 23. července. Slavnostní křtiny plánuje Zoo Praha na neděli 28. července.

Malá samička luskouna krátkoocasého je už druhým mládětem samice Run Hou Tang a samce Guo Baa, kteří přišli do Zoo Praha před dvěma lety. Přestože je chov jediných savců s šupinami v lidské péči velmi náročný, minulý rok Zoo Praha jako první v Evropě úspěšně odchovala mládě, samičku Šišku.

Ohrožení luskouni jsou aktuálně nejvíc nelegálně obchodovanými savci světa – kvůli masu i svým šupinám.

Pavilon Indonéská džungle nyní zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je však s ohledem na klidový režim stále dočasně zakrytá.

Návštěvníci se ale mohou do pavilonu vydat za rokapůlroční Šiškou a jejím otcem. O odkrytí expozice bude Zoo Praha informovat v blízké době.

Chov luskounů je náročný, a to hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem.

 V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.


Autor: Jan Puci

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru