Pražské mládě luskouna je samička, jméno vybere veřejnost
9. července 2024 14:49
Teprve druhé mládě luskouna v Evropě, které minulý týden přišlo na svět v Zoo Praha, je samičkou. Zjištění pražských chovatelů potvrdili na základě zaslaných fotografií i odborníci z tchajwanské Taipei Zoo. Jak se bude nové mládě jmenovat, rozhodnou čtenáři portálu iDNES.cz.
„Mládě přibírá každý den zhruba deset gramů. Pokud vše půjde stejně dobře jako doposud, tak tento týden bude mít už čtvrt kilogramu,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Matka má podle něj dostatek mléka a mládě rychle roste. Zatím to vypadá, že ho nebudeme třeba přikrmovat, jako tomu bylo loni v případě Šišky.
Z návrhů veřejnosti zaslaných do poledne 16. července vyberou následně chovatelé svých pět favoritů. O finálním jménu poté rozhodne v druhém kole ankety opět veřejnost. Ta potrvá od 18. do 23. července. Slavnostní křtiny plánuje Zoo Praha na neděli 28. července.Malá samička luskouna krátkoocasého je už druhým mládětem samice Run Hou Tang a samce Guo Baa, kteří přišli do Zoo Praha před dvěma lety. Přestože je chov jediných savců s šupinami v lidské péči velmi náročný, minulý rok Zoo Praha jako první v Evropě úspěšně odchovala mládě, samičku Šišku.
Ohrožení luskouni jsou aktuálně nejvíc nelegálně obchodovanými savci světa – kvůli masu i svým šupinám.
Pavilon Indonéská džungle nyní zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je však s ohledem na klidový režim stále dočasně zakrytá.
Návštěvníci se ale mohou do pavilonu vydat za rokapůlroční Šiškou a jejím otcem. O odkrytí expozice bude Zoo Praha informovat v blízké době.Chov luskounů je náročný, a to hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem.
V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.