Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední chybějící úsek
Pokrývání pražského metra LTE a 5G sítí. Foto: Petr Hejna / DPP

Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední chybějící úsek

Pokrytí pražského metra 5G mobilním signálem aktuálně dokončili operátoři. Signál byl spuštěn na posledním úseku na lince A. Na twitteru o tom informovala společnost CETIN. První podzemní dráhou v Evropě, ve které byl signál 5G spuštěn, je právě pražské metro.  

„5G už je v celém metru, právě jsme spustili signál i v posledním úseku Dejvická – Nemocnice Motol. Ve spolupráci s Vodafone, T-Mobile, O2 a dopravním podnikem,“ uvedla firma.

Rychlý mobilní internet nyní není pouze ve stanici Jiřího z Poděbrad na lince A, kde probíhá výstavba výtahů, na kterou naváže kompletní rekonstrukce stanice. Signál LTE i 5G tam bude spuštěn až za pár let po dokončení opravy.

Kompletní pokrytí celé sítě pražského metra, včetně přestupních chodeb, nástupišť, eskalátorových nebo traťových tunelech pomalejším signálem LTE (4G) funguje od konce loňského roku. Práce na projektu začaly v roce 2015 a podařilo se je o rok urychlit.

Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) v roce 2018 schválila smlouvu s konsorciem operátorů, a to na 20 let, kdy za prvních deset let operátoři vyplatí DPP 120 milionů korun.

Celkové náklady projektu pokrytí podzemky vysokorychlostním mobilním signálem činí více než půl miliardy korun a jedná se čistě o investiční náklady konsorcia operátorů a společnosti CETIN. Plánovaná nová linka D by se měla pokrývat signálem už při výstavbě.

„Díky kompletnímu pokrytí signálem LTE a většinově i 5G se pražské metro může směle zařadit ke špičce v Evropě. Kupříkladu londýnská podzemní dráha bude kompletně LTE a 5G signálem pokryta až na konci roku 2024,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski. 


Autor: red

Nájemní byty k úpravě vlastním nákladem nabídne Praha 2 v aukci

Včera v 11:50

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června.

Změna v přednosti v jízdě na křižovatce Jordánská X Za Černým mostem

Včera v 11:14

Zpožďování autobusů, dopravní zácpy a opakující se podněty občanů. Radnice Prahy 14 proto rozhodla iniciovat změnu v přednosti v jízdě na křižovatce ulic Jordánská a Za Černým mostem.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice potrvá do začátku září

Včera v 07:08

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 12. června kompletní rekonstrukci vozovky a přilehlých chodníků v ulici Hornoměcholupská v městské části Praha 15.

Další tři nové komunitní kompostéry v Praze 6

Včera v 06:11

Praha 6 společně s organizací Kokoza pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování a ke třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři.

Další články
Nahoru