Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední chybějící úsek
Pokrývání pražského metra LTE a 5G sítí. Foto: Petr Hejna / DPP

Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední chybějící úsek

Pokrytí pražského metra 5G mobilním signálem aktuálně dokončili operátoři. Signál byl spuštěn na posledním úseku na lince A. Na twitteru o tom informovala společnost CETIN. První podzemní dráhou v Evropě, ve které byl signál 5G spuštěn, je právě pražské metro.  

„5G už je v celém metru, právě jsme spustili signál i v posledním úseku Dejvická – Nemocnice Motol. Ve spolupráci s Vodafone, T-Mobile, O2 a dopravním podnikem,“ uvedla firma.

Rychlý mobilní internet nyní není pouze ve stanici Jiřího z Poděbrad na lince A, kde probíhá výstavba výtahů, na kterou naváže kompletní rekonstrukce stanice. Signál LTE i 5G tam bude spuštěn až za pár let po dokončení opravy.

Kompletní pokrytí celé sítě pražského metra, včetně přestupních chodeb, nástupišť, eskalátorových nebo traťových tunelech pomalejším signálem LTE (4G) funguje od konce loňského roku. Práce na projektu začaly v roce 2015 a podařilo se je o rok urychlit.

Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) v roce 2018 schválila smlouvu s konsorciem operátorů, a to na 20 let, kdy za prvních deset let operátoři vyplatí DPP 120 milionů korun.

Celkové náklady projektu pokrytí podzemky vysokorychlostním mobilním signálem činí více než půl miliardy korun a jedná se čistě o investiční náklady konsorcia operátorů a společnosti CETIN. Plánovaná nová linka D by se měla pokrývat signálem už při výstavbě.

„Díky kompletnímu pokrytí signálem LTE a většinově i 5G se pražské metro může směle zařadit ke špičce v Evropě. Kupříkladu londýnská podzemní dráha bude kompletně LTE a 5G signálem pokryta až na konci roku 2024,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski. 


Autor: red

Doprava: Provoz mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný

Dnes v 08:44

Praha 6: úsek komunikace na Vítězném náměstí mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Vedení Prahy 1 jmenovalo ředitelky školek a školních jídelen

26. května 2024 v 08:00

Na 18. zasedání Rady městské části Praha 1 byly tento týden znovujmenovány dvě ředitelky mateřských škol a dvě ředitelky školních jídelen. Praha 1 o tom informovala na svém webu.

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

25. května 2024 ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Další články
Nahoru