Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední chybějící úsek
Pokrývání pražského metra LTE a 5G sítí. Foto: Petr Hejna / DPP

Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední chybějící úsek

Pokrytí pražského metra 5G mobilním signálem aktuálně dokončili operátoři. Signál byl spuštěn na posledním úseku na lince A. Na twitteru o tom informovala společnost CETIN. První podzemní dráhou v Evropě, ve které byl signál 5G spuštěn, je právě pražské metro.  

„5G už je v celém metru, právě jsme spustili signál i v posledním úseku Dejvická – Nemocnice Motol. Ve spolupráci s Vodafone, T-Mobile, O2 a dopravním podnikem,“ uvedla firma.

Rychlý mobilní internet nyní není pouze ve stanici Jiřího z Poděbrad na lince A, kde probíhá výstavba výtahů, na kterou naváže kompletní rekonstrukce stanice. Signál LTE i 5G tam bude spuštěn až za pár let po dokončení opravy.

Kompletní pokrytí celé sítě pražského metra, včetně přestupních chodeb, nástupišť, eskalátorových nebo traťových tunelech pomalejším signálem LTE (4G) funguje od konce loňského roku. Práce na projektu začaly v roce 2015 a podařilo se je o rok urychlit.

Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) v roce 2018 schválila smlouvu s konsorciem operátorů, a to na 20 let, kdy za prvních deset let operátoři vyplatí DPP 120 milionů korun.

Celkové náklady projektu pokrytí podzemky vysokorychlostním mobilním signálem činí více než půl miliardy korun a jedná se čistě o investiční náklady konsorcia operátorů a společnosti CETIN. Plánovaná nová linka D by se měla pokrývat signálem už při výstavbě.

„Díky kompletnímu pokrytí signálem LTE a většinově i 5G se pražské metro může směle zařadit ke špičce v Evropě. Kupříkladu londýnská podzemní dráha bude kompletně LTE a 5G signálem pokryta až na konci roku 2024,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski. 


Autor: red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru