Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražské městské části očekávají velké výpadky příjmů
Ilustrační foto: archiv

Pražské městské části očekávají velké výpadky příjmů

Radnice velkých pražských městských částí předpokládají v důsledku ekonomických dopadů koronavirové krize výpadky příjmů v hospodaření v řádech desítek milionů korun. Vliv na ně budou mít například odklady a odpuštění nájemného zasaženým podnikatelům nebo snížené výběry poplatků. Plánované letošní investice zatím radnice rušit nehodlají. ČTK to sdělili zástupci městských částí.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo uvedl, že radnice předběžně počítá s výpadkem příjmů přes 100 milionů korun z odpuštěných nájmů, pronájmů předzahrádek, místních poplatků a podobně. „O případných úpravách letošního rozpočtu se bude jednat v průběhu května a června, až budou známa přesnější čísla," uvedl mluvčí. Dodal, že omezení investic je možné, ale až v příštím roce. Praha 1 v rozpočtu na letošek počítala s příjmy ve výší 847 milionu korun.

Praha 6 zatím odhaduje, že kvůli pandemii přijde o více než 70 milionů korun, rozpočet počítal s příjmy na letošek asi 783 milionů. Mluvčí radnice Ondřej Šrámek kromě odpuštění nájmů zmínil také ztrátu příjmů ze zón placeného stání, které v březnu nařízením zrušila vláda, poplatky za zábory veřejných prostranství nebo ubytovací poplatky.

Praha 6 již dříve uvedla, že na podporu podnikání v souvislosti s koronavirem plánuje dát 110 milionů korun. Podle mluvčího už radnice začala snižovat běžné výdaje. „Naštěstí máme také díky odpovědnému hospodaření slušné rezervy," řekl.

Praha 10 odhaduje, že by se městské části mohly oproti předpokladu snížit výnosy s pronájmů majetku a bytů o 150 až 250 milionů korun, uvedl mluvčí Jan Hamrník. Bude nicméně záležet na tom, kolik nájemců využije možnost odkladu nájemného a jak ho poté budou splácet. Na místních poplatcích radnice očekává výpadek ve výši 10 až 15 milionů korun. Rozpočet Prahy 10 letos počítal s příjmy 769 milionů.

Značné výpadky očekává podle starosty Jana Čižinského (Praha Sobě) i Praha 7, i když konkrétní výši si zatím netroufl odhadnout. „Výpadky budou v řadě oblastí, ať už se jedná o příjmy vázané na daně, jako je dotace hlavního města, nebo místní poplatky kupříkladu ze záboru veřejného prostranství nebo z pobytu," uvedl. Dodal, že radnice má rezervy zhruba 300 milionů korun a chce se nadále snažit o vyrovnané hospodaření bez omezování investic.

Mluvčí Prahy 14 Veronika Berná uvedla, že městská část zatím očekává snížení příjmů o zhruba 5,8 milionu korun. Investice podle ní radnice omezovat neplánuje. Praha 8 podle mluvčího Martina Šalka stále nemá připravený rozpočet na letošek a o případných číslech bude možné mluvit až po jeho schválení zastupitelstvem.

Praha 2 podle mluvčí Andrey Zoulové o dopadech zatím jasno nemá. „K jakýmkoli závěrům je nezbytné nejprve provést analýzu rozpočtu městské části a případných dopadů vládních opatření,“ uvedla.

Náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) minulý týden na jednání městského zastupitelstva uvedl, že příjmy Prahy by mohly letos klesnout o dvě až osm miliard korun. Nižší odhad podle něj počítá s poklesem HDP o 5,6 procenta, který však považuje za optimistický.


Autor: ČTK

Fakultní Thomayerova nemocnice má zrekonstruované třídy místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie

24. září 2021 v 17:52

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. Norské Fondy) v rámci projektu „Implementace...

Hala 22 v Pražské tržnici nabízí dvě volná prodejní místa, v jednom má vzniknout i take-away občerstvení

24. září 2021 v 17:27

Hala 22 v Holešovicích je největší zeleninový trh s celoročním provozem a s jednou z nejdelších tradic v hlavním městě. Aktuálně město vypsalo výběrové řízení na dvě prodejní místa, jedno klasické pro potravinový sortiment a jedno dvojité místo přímo v čele haly u vstupu, kde by kromě prodejního...

Další články
Nahoru