dnes
Sobota - jasno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
15°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Pražské městské části očekávají velké výpadky příjmů
Ilustrační foto: archiv

Pražské městské části očekávají velké výpadky příjmů

Radnice velkých pražských městských částí předpokládají v důsledku ekonomických dopadů koronavirové krize výpadky příjmů v hospodaření v řádech desítek milionů korun. Vliv na ně budou mít například odklady a odpuštění nájemného zasaženým podnikatelům nebo snížené výběry poplatků. Plánované letošní investice zatím radnice rušit nehodlají. ČTK to sdělili zástupci městských částí.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo uvedl, že radnice předběžně počítá s výpadkem příjmů přes 100 milionů korun z odpuštěných nájmů, pronájmů předzahrádek, místních poplatků a podobně. „O případných úpravách letošního rozpočtu se bude jednat v průběhu května a června, až budou známa přesnější čísla," uvedl mluvčí. Dodal, že omezení investic je možné, ale až v příštím roce. Praha 1 v rozpočtu na letošek počítala s příjmy ve výší 847 milionu korun.

Praha 6 zatím odhaduje, že kvůli pandemii přijde o více než 70 milionů korun, rozpočet počítal s příjmy na letošek asi 783 milionů. Mluvčí radnice Ondřej Šrámek kromě odpuštění nájmů zmínil také ztrátu příjmů ze zón placeného stání, které v březnu nařízením zrušila vláda, poplatky za zábory veřejných prostranství nebo ubytovací poplatky.

Praha 6 již dříve uvedla, že na podporu podnikání v souvislosti s koronavirem plánuje dát 110 milionů korun. Podle mluvčího už radnice začala snižovat běžné výdaje. „Naštěstí máme také díky odpovědnému hospodaření slušné rezervy," řekl.

Praha 10 odhaduje, že by se městské části mohly oproti předpokladu snížit výnosy s pronájmů majetku a bytů o 150 až 250 milionů korun, uvedl mluvčí Jan Hamrník. Bude nicméně záležet na tom, kolik nájemců využije možnost odkladu nájemného a jak ho poté budou splácet. Na místních poplatcích radnice očekává výpadek ve výši 10 až 15 milionů korun. Rozpočet Prahy 10 letos počítal s příjmy 769 milionů.

Značné výpadky očekává podle starosty Jana Čižinského (Praha Sobě) i Praha 7, i když konkrétní výši si zatím netroufl odhadnout. „Výpadky budou v řadě oblastí, ať už se jedná o příjmy vázané na daně, jako je dotace hlavního města, nebo místní poplatky kupříkladu ze záboru veřejného prostranství nebo z pobytu," uvedl. Dodal, že radnice má rezervy zhruba 300 milionů korun a chce se nadále snažit o vyrovnané hospodaření bez omezování investic.

Mluvčí Prahy 14 Veronika Berná uvedla, že městská část zatím očekává snížení příjmů o zhruba 5,8 milionu korun. Investice podle ní radnice omezovat neplánuje. Praha 8 podle mluvčího Martina Šalka stále nemá připravený rozpočet na letošek a o případných číslech bude možné mluvit až po jeho schválení zastupitelstvem.

Praha 2 podle mluvčí Andrey Zoulové o dopadech zatím jasno nemá. „K jakýmkoli závěrům je nezbytné nejprve provést analýzu rozpočtu městské části a případných dopadů vládních opatření,“ uvedla.

Náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) minulý týden na jednání městského zastupitelstva uvedl, že příjmy Prahy by mohly letos klesnout o dvě až osm miliard korun. Nižší odhad podle něj počítá s poklesem HDP o 5,6 procenta, který však považuje za optimistický.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Karanténa ve Vysočanech. Registr vozidel omezuje provoz

Včera v 15:43

Od 23. října do odvolání je z důvodu nákazy jednoho pracovníka a karantény dalších omezen provoz na pracovišti registru vozidel odboru dopravněsprávních činností ve Vysočanech, Na Výběžku 11. Jedná se od další pracoviště registru řidičů, na kterém tento týden musel být ze stejného důvodu omezen...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

Včera v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Zákaznické kanceláře a pobočky innogy jsou uzavřeny

22. října 2020 v 16:44

Z důvodu ochrany před šířící se nákazou převedla innogy veškerou komunikaci se zákazníky do elektronického režimu. Dotazy spojené s odběrem elektrické energie a zemního plynu můžete vyřídit z domova.

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru