Dnes Sobota - zatazeno -4°C
Zítra Neděle - oblacno -2°C
Sobota 16. 1. 2021
Svátek má Ctirad
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražské městské části očekávají velké výpadky příjmů
Ilustrační foto: archiv

Pražské městské části očekávají velké výpadky příjmů

Radnice velkých pražských městských částí předpokládají v důsledku ekonomických dopadů koronavirové krize výpadky příjmů v hospodaření v řádech desítek milionů korun. Vliv na ně budou mít například odklady a odpuštění nájemného zasaženým podnikatelům nebo snížené výběry poplatků. Plánované letošní investice zatím radnice rušit nehodlají. ČTK to sdělili zástupci městských částí.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo uvedl, že radnice předběžně počítá s výpadkem příjmů přes 100 milionů korun z odpuštěných nájmů, pronájmů předzahrádek, místních poplatků a podobně. „O případných úpravách letošního rozpočtu se bude jednat v průběhu května a června, až budou známa přesnější čísla," uvedl mluvčí. Dodal, že omezení investic je možné, ale až v příštím roce. Praha 1 v rozpočtu na letošek počítala s příjmy ve výší 847 milionu korun.

Praha 6 zatím odhaduje, že kvůli pandemii přijde o více než 70 milionů korun, rozpočet počítal s příjmy na letošek asi 783 milionů. Mluvčí radnice Ondřej Šrámek kromě odpuštění nájmů zmínil také ztrátu příjmů ze zón placeného stání, které v březnu nařízením zrušila vláda, poplatky za zábory veřejných prostranství nebo ubytovací poplatky.

Praha 6 již dříve uvedla, že na podporu podnikání v souvislosti s koronavirem plánuje dát 110 milionů korun. Podle mluvčího už radnice začala snižovat běžné výdaje. „Naštěstí máme také díky odpovědnému hospodaření slušné rezervy," řekl.

Praha 10 odhaduje, že by se městské části mohly oproti předpokladu snížit výnosy s pronájmů majetku a bytů o 150 až 250 milionů korun, uvedl mluvčí Jan Hamrník. Bude nicméně záležet na tom, kolik nájemců využije možnost odkladu nájemného a jak ho poté budou splácet. Na místních poplatcích radnice očekává výpadek ve výši 10 až 15 milionů korun. Rozpočet Prahy 10 letos počítal s příjmy 769 milionů.

Značné výpadky očekává podle starosty Jana Čižinského (Praha Sobě) i Praha 7, i když konkrétní výši si zatím netroufl odhadnout. „Výpadky budou v řadě oblastí, ať už se jedná o příjmy vázané na daně, jako je dotace hlavního města, nebo místní poplatky kupříkladu ze záboru veřejného prostranství nebo z pobytu," uvedl. Dodal, že radnice má rezervy zhruba 300 milionů korun a chce se nadále snažit o vyrovnané hospodaření bez omezování investic.

Mluvčí Prahy 14 Veronika Berná uvedla, že městská část zatím očekává snížení příjmů o zhruba 5,8 milionu korun. Investice podle ní radnice omezovat neplánuje. Praha 8 podle mluvčího Martina Šalka stále nemá připravený rozpočet na letošek a o případných číslech bude možné mluvit až po jeho schválení zastupitelstvem.

Praha 2 podle mluvčí Andrey Zoulové o dopadech zatím jasno nemá. „K jakýmkoli závěrům je nezbytné nejprve provést analýzu rozpočtu městské části a případných dopadů vládních opatření,“ uvedla.

Náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) minulý týden na jednání městského zastupitelstva uvedl, že příjmy Prahy by mohly letos klesnout o dvě až osm miliard korun. Nižší odhad podle něj počítá s poklesem HDP o 5,6 procenta, který však považuje za optimistický.


Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

Dnes v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

Včera ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

Včera v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

Včera v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

Včera v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

Včera v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

Včera v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Praha 3 spustí registrace na očkování ve Vinohradské nemocnici

14. ledna 2021 v 17:02

Registrace se týká seniorů nad 80 let.

Další články
Nahoru