dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražské masopusty jsou tu, máte z čeho vybírat! Kam vyrazit za maskami, hudbou a pochoutkami?
Žižkovský masopust. Foto: archiv Praha 3

Pražské masopusty jsou tu, máte z čeho vybírat! Kam vyrazit za maskami, hudbou a pochoutkami?

Sezóna pražských masopustů začíná již nadcházející víkend. Do Popeleční středy 18. února, která odstartuje čtyřicetidenní postní dobu předvelikonoční, se v metropoli chystá několik masopustních veselí.

Letenský masopust

Letos se koná druhý ročník Letenského masopustu. Sraz masek bude v sobotu 7. února mezi 11.30 až 12.30 před galerií Scarabeus na Letenském Montmartru v ulici Jana Zajíce 7. Mezi 13. a 14. hodinou se stane první zastávkou průvodu masek u Národní ho zemědělského muzea v Kostelní ulici 44. Dále se bude průvod ubírat přes Letenskou pláň na nádvoří Clam-Gallasova paláce. Ve 14.30 dorazí průvod k orloji na Staroměstském náměstí, příchozí se mohou po patnácté hodině těšit na defilé masek.

Karlínský masopust

V sobotu 7. února ožije od 13 do 18:30 hodin masopustním veselím také Karlín. Z Kaizlových sadů projde slavnostní průvod masek karlínskými ulicemi. Letošní masopust se nese v duchu Pražských pepíků, proto jsou jednotícím prvkem pokrývky hlavy, typická ozdoba každého správného Pražáka ze začátku 20. století.

„Přijďte v klobouku, jestli doma žádný nenajdete, můžete si jej ještě před zahájením průvodu vyrobit ve výtvarných dílnách přímo v Kaizlových sadech,“ zvou organizátoři.

masopust-klobasy-clanek-nahled Na Karlínském náměstí budou řemeslné trhy. Vystoupí tam i tanečníci a hudebníci. Příchozí se mohou těšit na Michala Davida Revival, skupinu Šlapeto, irské tance a flamenco. Nebudou chybět stánky s občerstvením.

Kbelský masopust

V Centralním parku Kbely se v sobotu 7. února koná od 13 hodin tradiční masopust na téma Cirkus. Bude připraven bohatý program pro děti i dospělé a středočeský jarmark se zabíjačkou. „Těště se na písničky, soutěže a hry nejen pro děti, výtvarné dílny i další atrakce," zvou organizátoři.

Na místě se uskuteční staročeský jarmark, na kterém můžete ochutnat domácí zabijačku pana Radka Černého, koláče, perníky a mnoho dalších dobrot.

Masopust ve Ctěnicích

Zámecký areál Ctěnice ve Vinoři ožije v neděli 8. února masopustní obchůzkou, lidovými písničkami, hudbou a zabíjačkovými specialitami.
Návštěvníci masopustu se mohou od 10 do 17 hodin těšit na staropražskou zabíjačku, doprovázenou ukázkami práce řezníka. Bude zde i dílna pro děti, které si budou chtít vyrobit maškaru malováním na obličej. Ve 14 hodin začne masopustní průvod areálem v podání Národopisného souboru Doudleban a dechové hudby Šumavanka.

Malostranský masopust

Skvělou atmosféru, spoustu zábavy a také něco pro zahřátí – to vše a ještě více nabídne tradiční Malostranský masopust, který vypukne v sobotu 14. února po poledni.

Sraz účastníků je mezi 13.00 a 13.30 hodin na Loretánském náměstí před hostincem U Černého vola, odkud se poté vydá průvod masek malostranskými uličkami dolů na Kampu. Tam si příchozí mohou do večerních hodin nejen užít lidovou veselici, ale také si pochutnat na laskominách z pašíka.

malostransky-masopust-2014-nahled „Malostranský masopust si každý rok užívám nejen jako starosta, ale také jako hrdý Malostraňák. Myslím si, že mnoho slov je zde víceméně zbytečných – kdo tuhle akci zná, ví, jak úžasná je, a ten, kdo nikoli, je srdečně zván,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Na pořádání masopustu se podílí mnoho místních organizací, spolků a patriotů.

Žižkovský masopust

Tradiční masopustní veselí, které pořádá městská část Praha 3 již podvaadvacáté, proběhne od 14. do 17. února. Je připraven pestrý program pro děti, seniory i dospělé. Vstup na všechny akce je zdarma.

V soboru 14. února bude náměstí Jiřího z Poděbrad patřit malým návštěvníkům. Od 15 hodin vystoupí kapela Kašpárek v rohlíku. Další den, v neděli 15. února, vypuknou od 12 hodin v hospodě U Vystřelenýho oka vepřové hody.

Masopustní průvod půjde 17. února z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Havlíčkovo náměstí až ke stadionu Viktorky. Sraz účastníků je naplánován od 16 do 17 hodin, poté vyrazí směsice hudebníků, chůdařů, artistů, obřích loutek andělů a prasátek do ulic Vinohrad a Žižkova, aby si vyžádali na radnici klíč od Žižkova.

zizkovsky-masopust-clanek-nahled Masopustní program ozdobí vystoupení pouličních umělců. Balkánské melodie kapely Trombenik rozproudí krev cikánskou nespoutaností a jazzem, stejně tak i bubenický orchestr Tam Tam Batucada a kapela Blabuburo svými africkými rytmy. Průvod zakončí fireshow souboru Amanitas Fire Theatre u stadionu Viktorky Žižkov před devatenáctou hodinou.

Masopust – Toulcův dvůr

Masopust v sobotu 14. února od 13 do 17 hodin v Toulcově dvoře v Praze 10. Těšit se můžete nejen na spoustu kostýmů, tradiční masopustní průvod starou Hostivaří, hudbu, zpěv a bohatý program.

Střížkovský masopust

V sobotu 14. února se od 13 do 17 hodin koná v Parku Václavka Střížkovský masopust. Ve 14 hodin vyjde masopustní průvod ulicí Chrastavskou. Po návratu se uskuteční masopustní veselice s cirkusovými atrakcemi, lidovou muzikou a dorazí i živí velbloudi.

Břevnovský masopust

21. Břevnovský masopustní průvod projde Břevnovem v úterý 17. února. Sraz masek je v 15:45 před kulturním centrem Kaštan v Bělohorské ulici, průvod vyrazí k hotelu Pyramida o čtvrt hodiny později. U hotelu bude zabijačka s posezení, hudbou a tancem.

Masopust v Běchovicích

Masopust v Běchovicích se koná až v sobotu 14. března od 10 hodin v areálu Staré Pošty.

Masopust Prahy 9

V sobotu 21. února se v Třeboradicích /Slaviborské nám./ uskuteční do 10 do 17 hodin tradiční Masopust Prahy 9. Masopustní průvod, stánky s občerstvením, zabijačka, písně J. Černohlávka, kapela Pralinka.


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Další články
Nahoru