Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské letiště rozšíří terminály, které ročně odbaví až 21 milionů cestujících
Cestující na pražském letišti. Zdroj foto: Letiště Praha

Pražské letiště rozšíří terminály, které ročně odbaví až 21 milionů cestujících

Letiště Praha (LP) minul týden podepsalo smlouvu, která přibližuje realizační plány dalšího rozvoje. Dokument se týká zejména projekčních příprav se záměrem rozšíření terminálové kapacity. Díky rozvoji a rozšíření terminálů dojde k navýšení udržitelné kapacity na 21,2 milionu cestujících a zdvojnásobení špičkové hodinové kapacity. Informovala o tom mluvčí LP Klára Divíšková.  

Podle údajů, které sdělilo LP v lednu, loni z Prahy odletělo 13,8 cestujících. V rekordním roce to bylo 17,8 milionu lidí. „S ohledem na očekávaný nárůst výkonů letiště se v nejbližších letech budeme snažit navýšit kapacity letiště cestou nových technologií a úpravou procesů. Nicméně jediným řešením ve střednědobém horizontu je prostorové rozšíření terminálových kapacit, které je pro pražské letiště zásadní i v dlouhodobé perspektivě," řekl Jiří Kraus, místopředseda představenstva LP. 

„Dojde tak především ke zvýšení komfortu pro cestující a také k optimalizaci provozu pro bázované dopravce. Rozšíření kapacity Terminálu 2 také zajistí multifunkční provoz a flexibilitu v obou režimech schengenského prostoru i mimo něj,“ dodal.

Smlouva se sdružením projektantů se týká zejména projekční přípravy a souvisejících prací spojených se záměrem rozšíření terminálové kapacity Letiště Praha. Vedoucím účastníkem sdružení dodavatele je projekční kancelář Valbek, dalšími účastníky jsou CMC architects, ra15 a D3A. Samotné zahájení realizace tohoto záměru se předpokládá na rok 2029, dokončení pak v roce 2033. 

„Naším subdodavatelem je mimo jiné nadnárodní společnost ARUP, která přináší do projektu mezinárodní přesah. Mají více než 50 let zkušeností v oblasti projektového plánování letišť, a to například z letiště v Atlantě, Pekingu nebo v Londýně. V této oblasti se zaměřují zejména na optimální nastavení celého průchodu cestujícího letištěm,” řekl Lukáš Hruboň, ředitel a předseda představenstva společnosti VALBEK-EU.

 


Autor: Jan Puci

Tip na výlet: Parní víkend

10. května 2024 v 07:38

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní...

Tip na výlet: Pouť Českého Anděla

3. května 2024 ve 12:47

Spolek Cesta Česka srdečně zve na osmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 18. května. Akce je určena široké veřejnosti, je vhodná i pro rodiny s dětmi, a každoročně se jí účastní několik stovek lidí z celé republiky. Pouť bude...

Tip na výlet: Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

14. dubna 2024 ve 12:37

O víkendu 20. a 21. dubna se otevřou brány zámku v Nelahozevsi veřejnosti. Turistická sezóna byla úspěšně zahájena už o Velikonocích, a proto se hned třetí dubnový víkend bude konat první ze série tematicky zaměřených festivalů. Tentokrát renesanční zámek ze 16. století ožije již 19. ročníkem...

Další články
Nahoru