Pražské kanceláře jsou nejobsazenější ze všech měst v Evropě, pátky bývají nejslabší
22. dubna 2024 10:38
Průměrná obsazenost pražských kanceláří se oproti září zvýšila o pět procent a meziročně o zhruba tři procenta. Podobný nárůst ze sledovaných měst zaznamenal například také Dublin, kde se fyzická obsazenost zvýšila od září o čtyři procenta na 52 procent.
V Madridu obsazenost činila 68 procent a v Londýně 61 procent. Počet lidí docházejících do kanceláří v Paříži i klesl od září o tři procenta na 59 procent. Podle Savills stabilizace obsazenosti kanceláří na úrovni okolo 60 procent v celé Evropě naznačuje, že firmy i zaměstnanci nacházejí rovnováhu mezi prací v kanceláři a prací z domova.
V úterý jsou pražské kanceláře obsazeny ze 62 procent. Naopak nejméně lidí dochází do práce v pátek, kdy fyzická obsazenost nečiní ani polovinu. „Úterní vysoká obsazenost svědčí o preferenci zaměstnanců začít pracovní týden v kanceláři, zatímco nižší páteční čísla ukazují na rostoucí trend flexibilní práce,“ řekl Pavel Novák, vedoucí oddělení kanceláří v Savills.
Meziročně úterní docházka do kanceláří se v ČR zvýšila o pět procent. O nižší jednotky procent se navýšil také počet zaměstnanců v kancelářích v ostatních dnech v týdnu, kromě pátku. V únoru minulého roku v pátek fyzicky do práce chodilo o čtyři procenta více lidí.
Z průzkumu realitně-poradenské společnosti Colliers vyplývá, že se začátkem letošního roku začal růst počet firem vyžadujících intenzivnější docházku svých pracovníků do kanceláře. Takzvaný hybridní model, tedy možnost částečně pracovat z domova, většinou firmy nastavují v poměru tři dny v kanceláři a dva dny na takzvaném home office. Podle Colliers sedmkrát více uchazečů o zaměstnání volí právě práci, kde je hybridní model nastavený a kde není vyžadovaná každodenní přítomnost na pracovišti.
Podle analýzy Prague Research Forum (PRF) činila celková poptávka po pražských kancelářích v loňském čtvrtém čtvrtletí 166 700 metrů čtverečních. Téměř dvě třetiny tvořily takzvané renegociace, tedy znovu obnovené smlouvy s dřívějšími nájemníky. Podíl nově pronajatých prostor a rozšiřování plochy ve stávajících budovách představoval 32 procent.
Zbylých osm procent tvořily předpronájmy kanceláří ve výstavbě podnájmy pronajatých prostorů. Nejvyšší poptávka byla v Praze 4, a tvořila třetinu celého objemu. Následovaly Praha 5 a Praha 8. Třetinu poptávky tvořily technologické firmy a 17 procent farmaceutické společnosti.