Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské kanceláře jsou nejobsazenější ze všech měst v Evropě, pátky bývají nejslabší
Kancelář. Ilustrační foto: Pexels

Pražské kanceláře jsou nejobsazenější ze všech měst v Evropě, pátky bývají nejslabší

Do pražských kanceláří se od loňského září do letošního února navrátilo nejvíce zaměstnanců ze všech hlavních evropských měst. Fyzická obsazenost kanceláří v Praze, tedy reálný počet zaměstnanců na pracovišti, činila v únoru 57 procent. To je ale stále méně než před obdobím pandemie koronaviru, kdy obsazenost činila 70 procent. Pražské kanceláře jsou tak nejobsazenější po Madridu, Londýnu a Paříži. Nejvíce lidí dochází do pražských kanceláří v úterý. Vyplývá to z analýzy dat realitně-poradenské společnosti Savills, které má ČTK k dispozici.

Průměrná obsazenost pražských kanceláří se oproti září zvýšila o pět procent a meziročně o zhruba tři procenta. Podobný nárůst ze sledovaných měst zaznamenal například také Dublin, kde se fyzická obsazenost zvýšila od září o čtyři procenta na 52 procent.

V Madridu obsazenost činila 68 procent a v Londýně 61 procent. Počet lidí docházejících do kanceláří v Paříži i klesl od září o tři procenta na 59 procent. Podle Savills stabilizace obsazenosti kanceláří na úrovni okolo 60 procent v celé Evropě naznačuje, že firmy i zaměstnanci nacházejí rovnováhu mezi prací v kanceláři a prací z domova.

V úterý jsou pražské kanceláře obsazeny ze 62 procent. Naopak nejméně lidí dochází do práce v pátek, kdy fyzická obsazenost nečiní ani polovinu. „Úterní vysoká obsazenost svědčí o preferenci zaměstnanců začít pracovní týden v kanceláři, zatímco nižší páteční čísla ukazují na rostoucí trend flexibilní práce,“ řekl Pavel Novák, vedoucí oddělení kanceláří v Savills.

Meziročně úterní docházka do kanceláří se v ČR zvýšila o pět procent. O nižší jednotky procent se navýšil také počet zaměstnanců v kancelářích v ostatních dnech v týdnu, kromě pátku. V únoru minulého roku v pátek fyzicky do práce chodilo o čtyři procenta více lidí.

Z průzkumu realitně-poradenské společnosti Colliers vyplývá, že se začátkem letošního roku začal růst počet firem vyžadujících intenzivnější docházku svých pracovníků do kanceláře. Takzvaný hybridní model, tedy možnost částečně pracovat z domova, většinou firmy nastavují v poměru tři dny v kanceláři a dva dny na takzvaném home office. Podle Colliers sedmkrát více uchazečů o zaměstnání volí právě práci, kde je hybridní model nastavený a kde není vyžadovaná každodenní přítomnost na pracovišti.

Podle analýzy Prague Research Forum (PRF) činila celková poptávka po pražských kancelářích v loňském čtvrtém čtvrtletí 166 700 metrů čtverečních. Téměř dvě třetiny tvořily takzvané renegociace, tedy znovu obnovené smlouvy s dřívějšími nájemníky. Podíl nově pronajatých prostor a rozšiřování plochy ve stávajících budovách představoval 32 procent.

Zbylých osm procent tvořily předpronájmy kanceláří ve výstavbě podnájmy pronajatých prostorů. Nejvyšší poptávka byla v Praze 4, a tvořila třetinu celého objemu. Následovaly Praha 5 a Praha 8. Třetinu poptávky tvořily technologické firmy a 17 procent farmaceutické společnosti.


Autor: ČTK

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

Včera v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Tesco spustilo kampaň Žijeme hokejem

27. dubna 2024 v 06:58

Tesco, oficiální sponzor Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024, spouští očekávanou kampaň spojující svět hokeje se světem maloobchodu. Pod sloganem „Žijeme hokejem“ nabízí zákazníkům šanci stát se součástí velkého hokejového dobrodružství.  

Další články
Nahoru