Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Pražské hřbitovy budou mít nové provozní řády

Praha schválila vydání řádů veřejných pohřebišť pro hřbitovy spravované příspěvkovou organizací hl. m. Prahy Správa pražských hřbitovů. Nově vznikly ve více variantách, aby zohlednily specifika jednotlivých pohřebišť.

Hlavní město před zpracováním nového materiálu odstoupilo od vytvoření jednotného řádu závazného pro všechna veřejná pohřebiště ve správě města, a to s ohledem na rozdílnost jednotlivých pohřebišť i na doporučení Ministerstva pro místní rozvoj.

Místo toho byla naopak zvolena varianta vypracování více druhů provozních řádů, které vždy zohlední specifika a potřeby každé skupiny pohřebišť.

Řády umožnují na pohřebištích ukládat lidské pozůstatky do hrobů a hrobek, zpopelněné ostatky do uren a na vybraných pohřebištích jsou navíc k dispozici jako místo posledního odpočinku i vsypové a rozptylové louky. Řády veřejných pohřebišť také upravují válečné hroby a čestná pohřebiště nebo reflektují existenci kostnic, tedy společných hrobů pro ukládání nezpopelněných lidských ostatků. Veřejnosti jsou v neposlední řadě na některých pohřebištích k dispozici i smuteční obřadní síně.

„Nové řády pohřebišť nepřináší pro nájemce hrobových míst ani pro návštěvníky hřbitovů žádné zásadní změny. Nejvýznamnější novinkou pro správce je povinnost chránit opuštěné německé hroby a pečovat o ně. Stejně jako paní radní vyhlížím s nadějí zevrubnější aktualizaci postavenou na tezích Koncepce pražských hřbitovů,“ uvádí Martin Červený, ředitel Správy pražských hřbitovů.Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru