Dnes Středa - skorojasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské hotely sledují v létě trvající zájem Čechů, chybějí turisté z Asie
Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražské hotely sledují v létě trvající zájem Čechů, chybějí turisté z Asie

Pražské hotely sledují trvající zájem Čechů o pobyty. Po zrušení protiepidemických restrikcí se vracejí i zahraniční turisté, nejvíce z okolních států a dalších zemí Evropy. Stále ale chybějí hosté z Asie a v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu a přijatých rozhodnutích i cestovatelé z Ruska. Někteří hoteliéři hlásí v červenci obsazenost i vyšší než v předkrizovém roce 2019, jinde je nadále pod touto úrovní. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými hoteliéry.

Síť Czech Inn Hotels má kapacity obsazené na zhruba 95 procent. „I po covidu jsme lídrem trhu z hlediska pražských hotelů. Zcela jiní jsou zákazníci," uvedl majitel společnosti Jaroslav Svoboda. Z dob pandemie, kdy bylo omezené cestování do ciziny, se podle něj udržel vyšší podíl Čechů.

Ze zahraničí přijíždějí hosté ze sousedních zemí a obecně Evropy, návštěvníci ze zbytku světa chybějí. Svoboda připomněl, že lidé stále pobyty rezervují na poslední chvíli, scházejí kongresy a velké akce. Současný stav nepovažuje sice za nejlepší, ale je podle něj vysoce nad očekáváními ze začátku roku.

Obsazenost pražských hotelů řetězce OREA Hotels & Resorts je kolem 90 procent, zájem je vyšší než v předpandemických letech, řekl ředitele obchodní strategie sítě Jiří Fontana. Stejnou naplněnost, možná i vyšší, naznačuje podle něj poptávka i pro druhou polovinu prázdnin.

„Dokonce i v září a říjnu zatím směřujeme v Praze k obsazenosti okolo 90 procent," uvedl. Tím, že lidé ale mohou více cestovat do ciziny, zkracuje se podle něj délka pobytů.

Zatímco napříč portfoliem sítě OREA tvoří Češi zhruba 55 procent hostů, v pražských hotelech jsou zastoupeni z jedné čtvrtiny. Turisté z okolních států tvoří v Praze 45 procent zákazníků a zbytek připadá na ostatní země. Poměr poptávky je podle Fontany blízko stavu z roku 2019, kdy byla poptávka mezi těmito třemi skupina rozdělena rovnoměrně.

V hotelech NH Prague City a NH Collection Prague je podle jejich generálního ředitele Petra Nešpůrka v prvním prázdninovém měsíci obsazenost u 50 procent. V době před pandemií byly kapacity plné na zhruba 90 procent. Velkou poptávku předpokládá na září, říjen i listopad.

„Září by mohl být první měsíc od března 2020, kde budeme na úrovni tržeb z roku 2019," uvedl. Doplnil, že se vracejí hosté ze Spojených států, Itálie, Německa, početná je domácí klientela.

Poptávka v hotelu Four Seasons je zhruba 30 procent pod úrovní roku 2019. Úspěšný byl pro něj červen, a to díky množství koncertů, které se v Praze konaly, řekla ředitelka komunikace hotelu Veronika Tamchynová.

 Nejčastějšími hosty jsou tu nadále ti z USA, dále Německa a také Češi. „V současných týdnech k nám jezdí i hosté ze zemí Středního východu jako Spojené arabské emiráty či Saúdská Arábie," uvedla. Naopak podle ní scházejí Rusové, návštěvníci z Číny, Japonska a Tchaj-wanu.


Autor: ČTK

Víte, jaký je rozdíl mezi národním parkem a chráněnou krajinnou oblastí?

29. července 2022 v 06:32

Teplé letní počasí přímo vybízí k výletům do okolí. A není divu. Vždyť kde jinde najdeme tolik přírodních i historických krás než u nás v Česku? Až se tedy příště vydáte do útrob zdejších lesů, luhů a hájů, všimněte si, že velká řada z nich spadá pod zvláště chráněná území, tedy oblasti, které si...

Tip na výlet: Festival ve Slavonicích nabídne filmy i hudbu

28. července 2022 v 10:27

V renesančních Slavonicích se letos od 3. do 7. srpna koná festival Slavonice Fest.

innogy point uvede další talk show s filmovými tvůrci

6. července 2022 ve 13:51

Návštěvníci 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary si mohou dnes od 16 hodin poslechnout v innogy pointu na Mlýnské kolonádě další talk show, dorazí tvůrci filmu Srdce na dlani – Martin Horský a Jana Pidrmanová. Už v 15 hodin bude na kolonádě vystoupení vozíčkářů, návštěvníci...

Talk show a hudební vystoupení na Mlýnské kolonádě

3. července 2022 ve 14:12

Návštěvníci 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary si mohou dnes od 16 hodin poslechnout v innogy pointu na Mlýnské kolonádě talk show k filmu Poslední závod. Zúčastní se jí Marek Adamczyk, Martina Knoblochová, Jan Hájek a Ondřej Beránek. Příchozí si mohou vyzkoušet dabing,...

Jednou nohou v přírodě. Podle čeho vybrat kemp na poslední chvíli?

22. června 2022 ve 20:37

Nemáte stále vyřešenou letní dovolenou? Co letos zkusit pobyt v kempu?  Nezruinuje vaši peněženku, budete v bezprostředním kontaktu s přírodou a díky pestré nabídce zažijete zábavu podle vašeho gusta. Určitě nebudete litovat, jen si předem zjistěte, co od kempu...

Další články
Nahoru