Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražské hotely sledují v létě trvající zájem Čechů, chybějí turisté z Asie
Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražské hotely sledují v létě trvající zájem Čechů, chybějí turisté z Asie

Pražské hotely sledují trvající zájem Čechů o pobyty. Po zrušení protiepidemických restrikcí se vracejí i zahraniční turisté, nejvíce z okolních států a dalších zemí Evropy. Stále ale chybějí hosté z Asie a v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu a přijatých rozhodnutích i cestovatelé z Ruska. Někteří hoteliéři hlásí v červenci obsazenost i vyšší než v předkrizovém roce 2019, jinde je nadále pod touto úrovní. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými hoteliéry.

Síť Czech Inn Hotels má kapacity obsazené na zhruba 95 procent. „I po covidu jsme lídrem trhu z hlediska pražských hotelů. Zcela jiní jsou zákazníci," uvedl majitel společnosti Jaroslav Svoboda. Z dob pandemie, kdy bylo omezené cestování do ciziny, se podle něj udržel vyšší podíl Čechů.

Ze zahraničí přijíždějí hosté ze sousedních zemí a obecně Evropy, návštěvníci ze zbytku světa chybějí. Svoboda připomněl, že lidé stále pobyty rezervují na poslední chvíli, scházejí kongresy a velké akce. Současný stav nepovažuje sice za nejlepší, ale je podle něj vysoce nad očekáváními ze začátku roku.

Obsazenost pražských hotelů řetězce OREA Hotels & Resorts je kolem 90 procent, zájem je vyšší než v předpandemických letech, řekl ředitele obchodní strategie sítě Jiří Fontana. Stejnou naplněnost, možná i vyšší, naznačuje podle něj poptávka i pro druhou polovinu prázdnin.

„Dokonce i v září a říjnu zatím směřujeme v Praze k obsazenosti okolo 90 procent," uvedl. Tím, že lidé ale mohou více cestovat do ciziny, zkracuje se podle něj délka pobytů.

Zatímco napříč portfoliem sítě OREA tvoří Češi zhruba 55 procent hostů, v pražských hotelech jsou zastoupeni z jedné čtvrtiny. Turisté z okolních států tvoří v Praze 45 procent zákazníků a zbytek připadá na ostatní země. Poměr poptávky je podle Fontany blízko stavu z roku 2019, kdy byla poptávka mezi těmito třemi skupina rozdělena rovnoměrně.

V hotelech NH Prague City a NH Collection Prague je podle jejich generálního ředitele Petra Nešpůrka v prvním prázdninovém měsíci obsazenost u 50 procent. V době před pandemií byly kapacity plné na zhruba 90 procent. Velkou poptávku předpokládá na září, říjen i listopad.

„Září by mohl být první měsíc od března 2020, kde budeme na úrovni tržeb z roku 2019," uvedl. Doplnil, že se vracejí hosté ze Spojených států, Itálie, Německa, početná je domácí klientela.

Poptávka v hotelu Four Seasons je zhruba 30 procent pod úrovní roku 2019. Úspěšný byl pro něj červen, a to díky množství koncertů, které se v Praze konaly, řekla ředitelka komunikace hotelu Veronika Tamchynová.

 Nejčastějšími hosty jsou tu nadále ti z USA, dále Německa a také Češi. „V současných týdnech k nám jezdí i hosté ze zemí Středního východu jako Spojené arabské emiráty či Saúdská Arábie," uvedla. Naopak podle ní scházejí Rusové, návštěvníci z Číny, Japonska a Tchaj-wanu.


Autor: ČTK

Minisérie přibližuje symbiózu všech skupin, které se potkávají ve skalách

Včera v 17:02

Vyrušit hnízdící ptáky může svým nevhodným chováním každý návštěvník krajiny, lezci se k nim ale mohou dostat mnohem blíž a stávají se tak vysokým potenciálním nebezpečím.

Vyvracíme pět nejčastějších mýtů spojených se zimní dovolenou v karavanu

20. listopadu 2023 v 10:39

Cestování na čtyřech kolech se stalo synonymem pro svobodu, dobrodružství i nezávislost. Přesto se ale najdou tací, kteří s prvními vločkami sněhu odkládají své karavany i obytňáky k zimnímu spánku. Ve společnosti totiž panuje řada předsudků, která je se zimním karavaningem spojená. Parkování...

Tip na výlet: Nový Biopark Kladno

27. října 2023 v 18:29

Z areálu bývalých kasáren se stal unikátní a veřejně přístupný Biopark Kladno, který nabízí dětská hřiště, jezírko, mokřad, vyhlídkovou věž, ale hlavně řadu informací o koloběhu vody v přírodě a různých ekosystémech.

Využijte barevného podzimu k poznávání okolních krás

25. října 2023 v 09:52

To, že jsme již dali sbohem astronomickému létu, rozhodně neznamená, že tomu tak musí být i s cestováním. Letos jsme se navíc přesvědčili o tom, že sluníčko se nerado vzdává, a tak máme ještě stále naději na nějaké ty prohřáté dny. Ovšem ani v případě, že se nedostaví, není důvod ke smutku –...

Prodlužte si léto ve Španělsku

5. října 2023 ve 13:39

Že léto končí posledním zářijovým dnem? Ale vůbec ne! Letní pohodu si můžete prodloužit až do podzimních měsíců. Máte rádi atmosféru jihoevropských států a zároveň dáváte přednost jinému typu dovolené, než trávit týden v hotelovém komplexu? Pokud jste si odpověděli „ano“, splnit si tato přání...

Další články
Nahoru