Dnes Pondělí - jasno 8°C
Zítra Úterý - zatazeno 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské hotely čekají přiblížení předcovidovým hodnotám v létě či na podzim
Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražské hotely čekají přiblížení předcovidovým hodnotám v létě či na podzim

Pražští hoteliéři sledují zhruba od dubna oživení poptávky. O ubytování v hlavním městě mají stále zájem Češi a turisté z okolních zemí. Chybějí autobusové zájezdy, objednávky posílají spíše individuální klienti. Pozůstatkem pandemie koronaviru jsou přetrvávající rezervace na poslední chvíli. Hoteliéři k letošní sezoně vzhlížení s optimismem, někteří předpokládají, že by se v létě nebo na podzim mohli přiblížit výsledkům z doby před koronavirovou krizí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými hotely.

Poptávka v Praze je podle sítě OREA Hotels & Resorts v současné době zhruba na 65 procentech předpandemického roku 2019. „V posledních týdnech sledujeme výrazné oživení poptávky u firemních skupin," uvedl ředitel obchodní strategie řetězce Jiří Fontana.

Doplnil, že v české metropoli scházejí autobusové zájezdy, u kterých návrat na původní hodnoty není podle něj v dohledné době reálný.

Fontana předpokládá, že se hotely sítě OREA postupně na čísla z roku 2019 dostanou v průběhu letní sezony. Na poptávku má podle něj vliv pomalý návrat klientů z Asie a také válka na Ukrajině. Roste ale podíl hostů z Evropy, hlavně ze sousedních států, řekl.

Zájem o ubytování v hotelech NH Prague City a NH Collection Prague podle jejich generálního ředitele Petra Nešpůrka roste, ale až na výjimky není na úrovni před koronavirovou krizí. Kvůli rusko-ukrajinského konfliktu se podle něj ještě plně neobnovily rezervace od turistických skupin ze Spojených států, Kanady, Německa, Itálie či Španělska.

„Silný nárůst poptávky jsme ale zaznamenali v segmentu konferencí a meetingů. Očekáváme, že během podzimní sezony bychom se snad již měli přibližovat výsledkům, jakých hotel dosahoval před covidem," uvedl.

Pro síť Ave Hotels byl duben z hlediska tržeb zatím nejlepším měsíce od března 2020. „Obsazeností i cenou jsme stále ještě na hony daleko od předpandemického roku 2019," řekl obchodní a marketingový ředitel společnosti Marek Čermák.

Vzhledem k rezervacím na poslední chvíli nechce předvídat vývoj poptávky na delší časový úsek. Hlavními klienty pro Ave Hotels jsou podle Čermáka Češi, Slováci a Němci, kteří nyní tvoří polovinu hostů. Na ostatní evropské trhy připadá zhruba 30 procent a pětina jsou turisté hlavně z Ameriky a Asie.

Čermák upozornil, že návštěvníci jsou náročnější než před pandemií. „Troufám si tvrdit, že v kombinaci s finančním vyčerpáním našeho sektoru a obrovským nedostatkem kvalifikovaného personálu, čelí celý trh nebývalému propadu v hodnocení kvality," uvedl. V minulosti přitom podle něj pražští hoteliéři měli ve srovnání s jinými evropskými metropolemi velmi dobré pozice.

Řetězec Czech Inn Hotels nyní eviduje vyšší tržby než před covidem. „Dosahujeme především vyšších cen než v roce 2018/2019, při stejné obsazenosti, tedy téměř 100 procent," řekl jednatel společnosti Jaroslav Svoboda. Dodal, že se vracejí hosté ze Spojených států, Asie nebo Jižní Ameriky, očekává tak úspěšnou


Autor: ČTK

Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení pořádala v Praze konferenci

Včera v 09:10

V kongresovém Top Hotelu Praha se ve dnech 18. a 19. dubna konala 62. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení. Tématem akce bylo ekologické, hospodárné a bezpečné veřejné osvětlení. Generálním partnerem konference byla městská společnost Technologie hlavního města Prahy. „Děkujeme za...

innogy: Oslava myšlenek a nápadů, které mění svět k lepšímu

19. dubna 2024 v 16:43

Světový den kreativity a inovací, který připadá na 21. dubna, byl založen s cílem podpořit kreativní myšlení a inovace ve všech aspektech lidského rozvoje. Původně šlo o reakci Marci Segalové na článek o kreativní krizi v Kanadě v roce 2001.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

Další články
Nahoru