Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražské hotely čekají přiblížení předcovidovým hodnotám v létě či na podzim
Ilustrační foto: Freeimages.com

Pražské hotely čekají přiblížení předcovidovým hodnotám v létě či na podzim

Pražští hoteliéři sledují zhruba od dubna oživení poptávky. O ubytování v hlavním městě mají stále zájem Češi a turisté z okolních zemí. Chybějí autobusové zájezdy, objednávky posílají spíše individuální klienti. Pozůstatkem pandemie koronaviru jsou přetrvávající rezervace na poslední chvíli. Hoteliéři k letošní sezoně vzhlížení s optimismem, někteří předpokládají, že by se v létě nebo na podzim mohli přiblížit výsledkům z doby před koronavirovou krizí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými hotely.

Poptávka v Praze je podle sítě OREA Hotels & Resorts v současné době zhruba na 65 procentech předpandemického roku 2019. „V posledních týdnech sledujeme výrazné oživení poptávky u firemních skupin," uvedl ředitel obchodní strategie řetězce Jiří Fontana.

Doplnil, že v české metropoli scházejí autobusové zájezdy, u kterých návrat na původní hodnoty není podle něj v dohledné době reálný.

Fontana předpokládá, že se hotely sítě OREA postupně na čísla z roku 2019 dostanou v průběhu letní sezony. Na poptávku má podle něj vliv pomalý návrat klientů z Asie a také válka na Ukrajině. Roste ale podíl hostů z Evropy, hlavně ze sousedních států, řekl.

Zájem o ubytování v hotelech NH Prague City a NH Collection Prague podle jejich generálního ředitele Petra Nešpůrka roste, ale až na výjimky není na úrovni před koronavirovou krizí. Kvůli rusko-ukrajinského konfliktu se podle něj ještě plně neobnovily rezervace od turistických skupin ze Spojených států, Kanady, Německa, Itálie či Španělska.

„Silný nárůst poptávky jsme ale zaznamenali v segmentu konferencí a meetingů. Očekáváme, že během podzimní sezony bychom se snad již měli přibližovat výsledkům, jakých hotel dosahoval před covidem," uvedl.

Pro síť Ave Hotels byl duben z hlediska tržeb zatím nejlepším měsíce od března 2020. „Obsazeností i cenou jsme stále ještě na hony daleko od předpandemického roku 2019," řekl obchodní a marketingový ředitel společnosti Marek Čermák.

Vzhledem k rezervacím na poslední chvíli nechce předvídat vývoj poptávky na delší časový úsek. Hlavními klienty pro Ave Hotels jsou podle Čermáka Češi, Slováci a Němci, kteří nyní tvoří polovinu hostů. Na ostatní evropské trhy připadá zhruba 30 procent a pětina jsou turisté hlavně z Ameriky a Asie.

Čermák upozornil, že návštěvníci jsou náročnější než před pandemií. „Troufám si tvrdit, že v kombinaci s finančním vyčerpáním našeho sektoru a obrovským nedostatkem kvalifikovaného personálu, čelí celý trh nebývalému propadu v hodnocení kvality," uvedl. V minulosti přitom podle něj pražští hoteliéři měli ve srovnání s jinými evropskými metropolemi velmi dobré pozice.

Řetězec Czech Inn Hotels nyní eviduje vyšší tržby než před covidem. „Dosahujeme především vyšších cen než v roce 2018/2019, při stejné obsazenosti, tedy téměř 100 procent," řekl jednatel společnosti Jaroslav Svoboda. Dodal, že se vracejí hosté ze Spojených států, Asie nebo Jižní Ameriky, očekává tak úspěšnou


Autor: ČTK

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

Vyzkoušejte si obory budoucnosti na VŠCHT

22. listopadu 2022 v 06:36

Chemická kybernetika, biochemie a mikrobiologie, environmentální analýza či vodíkové technologie a nanomateriály. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá 25. a 26. listopadu dny otevřených dveří, na nichž představí zájemcům široké spektrum studijních programů budoucnosti. Kromě toho...

Společnost innogy uspořádala podzimní sbírku pro Armádu spásy

21. listopadu 2022 v 07:57

Vždy, když vyhlásíme v innogy sbírku, víme, že toho bude hodně. Ale letošní podzimní sbírka pro Armáda spásy předčila naše očekávání. Předali jsme zástupcům Armády spásy v Moravskoslezském kraji skutečně pořádnou nálož krabic a pomoci tak potřebným. Teplé oblečení, deky a spacáky pro klienty bez...

Na ČVUT bude možné studovat kvantovou informatiku

14. listopadu 2022 v 07:46

Kvantová informatika je nový magisterský studijní program, který od akademického roku 2024/25 nabídne studentům ČVUT v Praze. Jedná se o celoškolský magisterský program cílený na nejmodernější trendy v informatice. Pro zajištění výuky budou také vybudovány Laboratoře kvantové komunikace a...

Společnost innogy provádí servis plynových kotlů, hlídá termíny dalších prohlídek

12. listopadu 2022 ve 20:49

Společnost innogy nabízí zákazníkům péči o plynový kotel. Servis provádějí zkušení technici, kteří mají všechna potřebná oprávnění. Důkladná prohlídka trvá alespoň 60 minut. 

V říjnu bylo vyhlášeno 49 firemních bankrotů, nejméně za tento rok

11. listopadu 2022 v 11:36

V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní...

Tipy, jak ušetřit nějakou tu kačku za energie

9. listopadu 2022 v 19:21

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit za energie. Jsou mezi nimi známé zásady, ale i postupy, které nás třeba nenapadnou, a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Jak technologie ovlivňují lidskou společnost, zkoumají na ČVUT

9. listopadu 2022 v 09:14

Jakou historickou roli hrají technologie ve formování společnosti? Na tuto otázku se bude snažit odpovědět 13. listopadu konference Technologie ve společnosti. Hlavním řečníkem bude Iain Standen, CEO organizace Bletchley Park Trust, kde během druhé světové války Alan Turing a kolegové dešifrovali...

innogy: Desatero pro efektivní a úsporné vaření

6. listopadu 2022 ve 14:08

Energeticky náročným místem každé domácnosti je kromě topení i kuchyně. Stačí přitom málo, abyste dosáhli významných úspor elektřiny, plynu a vody. Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze v kuchyni ušetřit.

PVK se připojily k akci Milostivé léto II

5. listopadu 2022 v 09:02

Společnost Pražské vodovody a kanalizace se dobrovolně připojila k celospolečenské akci Milostivé léto. Umožňuje tím svým odběratelům – fyzickým osobám, do 31. prosince úhradu jejich dlouhodobě neuhrazených pohledávek bez jakýchkoliv dodatečných sankčních poplatků.

Další články
Nahoru