Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské čerpací stanice zdražují naftu, někde o více než dvě koruny za litr
Ilustrační foto: archiv

Pražské čerpací stanice zdražují naftu, někde o více než dvě koruny za litr

Mnohé pražské čerpací stanice dnes v souvislosti se zvýšením spotřební daně zdražily naftu. Někde oproti pondělku cena stoupla o více než dvě koruny za litr, jinde se zvýšila o méně než 1,50 koruny za litr. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK a informací webu mBenzin.cz. Spotřební daň z nafty se od dneška zvýšila o 1,50 koruny za litr. Vrátila se tak na úroveň platnou do loňského června.

Na čerpací stanici EuroOil na pražském Žižkově stál litr nafty v pondělí 33,50 koruny, dnes už to bylo 35,70 koruny, zjistil zpravodaj ČTK na místě.

Podle archivu cen Čepro, pod kterou síť EuroOil spadá, stál litr motorové nafty v sobotu 32,92 koruny s DPH, v úterý to bylo 34,73 koruny za litr. Zdražily také další čerpací stanice v Praze, například ČSAD Praha Florenc zvedla cenu nafty o 1,40 koruny na 34,90 koruny za litr.

Spolumajitel sítě čerpacích stanic Tank Ono Jiří Ondra uvedl, že firma zdraží naftu dnes odpoledne. „Bude to zdražení o dvě koruny, protože mimo zvýšení spotřební daně stoupají neskutečně i ceny na burzách," řekl ČTK.

Dodal, že společnost zaznamenává vyšší zájem o naftu od doby, kdy zvýšení spotřební daně podepsal prezident Petr Pavel. Hrad o podpisu informoval v pondělí.

Mluvčí sítě čerpacích stanic MOL Martin Pavlíček uvedl, že jejich stanice dnes také přecenily naftu. „Důvodem byl nejen návrat daně na úroveň z roku 2022, ale i v posledních týdnech zaznamenaný výrazný nárůst nákupní ceny," řekl.

V pondělí podle něj zaznamenali zvýšený zájem o čerpání pohonných hmot. „Měli jsme ale dostatečné zásoby, a tak jsme zájem odbavili bez problémů," dodal.

Mluvčí české pobočky ropné společnosti Shell Jana Voštinárová uvedla, že se zvýšení spotřební daně z nafty v daňovém zatížení promítne do ceny paliva, a to včetně DPH.

Snížená spotřební daň z nafty měla původně platit do konce letošního roku. Na původní úroveň se tak vrací o pět měsíců dřív. Vláda to zdůvodňuje hlavně zlevněním nafty a také snahou získat víc peněz do státního rozpočtu.

Zvýšení sazby by mělo státu přinést za každý měsíc asi 800 milionů korun navíc, z toho 727 milionů korun by podle ministerstva financí mělo jít do státního rozpočtu a 73 milionů korun do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Podle údajů společnosti CCS stál v pondělí litr nafty v průměru 33,24 koruny, což je o 63 haléřů víc než před týdnem. Současná cena nafty je nejvyšší zhruba za poslední dva a půl měsíce. Podobně je na tom i benzin, který byl naposledy dražší na konci dubna.


Autor: ČTK

K Ladronce vede lepší cesta

21. června 2024 ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Další články
Nahoru