Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražské centrum pro uprchlíky odbavilo už přes 80 000 Ukrajinců, v týdnu na 3700
Ilustrační foto: archiv

Pražské centrum pro uprchlíky odbavilo už přes 80 000 Ukrajinců, v týdnu na 3700

Pražské středisko pro uprchlíky v uplynulých sedmi dnech odbavilo 3754 Ukrajinců, zhruba o sedmdesátku více než o týden dříve. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu, která začala koncem února, pomoc centra vyhledalo 80 446 lidí. Vyplývá to z informací na twitteru pražských hasičů, kteří s provozem centra pomáhají. V pátek pracovníci centra pomohli 508 lidem.

Na začátku rusko-ukrajinského konfliktu se počty uprchlíků odbavených v pražském centru sloužícím pro Prahu i Středočeský kraj pohybovaly v tisících. Rekordním dnem byl 8. březen, kdy centrum obsloužilo 3667 uprchlíků.

Naposledy tisícovku překročil počet odbavených lidí v jednom dni 11. dubna a o povelikonočním úterý 19. dubna byl těsně pod tisícovkou.

Střediska, která jsou po celém Česku, nabízí uprchlíkům z Ukrajiny pomoc s registrací, ubytováním, doklady, zprostředkováním práce či pojištěním. Pražské centrum se před časem přesunulo z Kongresového centra do nových prostor v budově bývalého sídla Komerční banky u metra Vysočanská.

Důvodem stěhování byly nasmlouvané akce v Kongresovém centru, včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii.

Česká republika dosud udělila uprchlíkům z Ukrajiny přes 316 000 speciálních víz, která jim umožňují v zemi pobývat až rok. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z poloviny dubna se počet běženců z Ukrajiny v ČR ustálil na zhruba 300 000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale odjíždí.

Z Ukrajiny podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z poloviny měsíce odešlo přes pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti. Většina míří do Polska.


Autor: ČTK

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru