Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské centrum pro uprchlíky odbavilo od začátku bojů přes 21 000 Ukrajinců
Ukrajinští uprchlíci před pražským kongresovým centrem. Foto: JP

Pražské centrum pro uprchlíky odbavilo od začátku bojů přes 21 000 Ukrajinců

Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku války celkem 21.219 lidí, uvedl dnes ráno na twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Během středy dorazilo 2617 žadatelů, méně než předchozí dny, kdy počet odbavených osob převyšoval 3000. Pracovníci střediska v Kongresovém centrum zajistili uplynulý den ubytování pro 137 lidí, k registraci do méně vytížených center v jiných městech autobusy odvezly 314 občanů Ukrajiny. Rusko napadlo sousední zemi před 14 dny, těžké boje namířené i proti civilistům pokračují.

Zatím nejvíc žadatelů odbavilo pražské centrum v úterý, konkrétně 3667. Pracoviště funguje nonstop a je společné pro hlavní město a Středočeský kraj. V pondělí po poledni muselo kvůli obrovskému náporu pozastavit příjem nových žádostí, znovu se otevřelo v úterý brzo ráno. Hasiči část žadatelů už od víkendu převážejí do méně vytížených center v jiných krajích.

Od vypuknutí bojů na Ukrajině přišlo do Česka podle odhadů okolo 150 000 uprchlíků a další tisíce denně přicházejí, zhruba čtvrtina z nich míří do hlavního města. Převažují mezi nimi děti a ženy. Úřady se snaží příchozí přesměrovat z metropole do méně vytížených krajských měst.

Vláda ve středu umožnila lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou možnost pracovat v Česku bez pracovního povolení, schválila také humanitární dávku 5000 korun na pokrytí základních potřeb. Stát přispěje krajům na ubytování uprchlíků. Lhůta pro prvotní registraci cizinců se prodlouží ze tří na 30 dnů. Hasiči a policisté budou moci v případě přeplněnosti některého centra určit jiné místo pro registraci.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru