Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražské centrum pro uprchlíky odbavilo od začátku bojů přes 21 000 Ukrajinců
Ukrajinští uprchlíci před pražským kongresovým centrem. Foto: JP

Pražské centrum pro uprchlíky odbavilo od začátku bojů přes 21 000 Ukrajinců

Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku války celkem 21.219 lidí, uvedl dnes ráno na twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Během středy dorazilo 2617 žadatelů, méně než předchozí dny, kdy počet odbavených osob převyšoval 3000. Pracovníci střediska v Kongresovém centrum zajistili uplynulý den ubytování pro 137 lidí, k registraci do méně vytížených center v jiných městech autobusy odvezly 314 občanů Ukrajiny. Rusko napadlo sousední zemi před 14 dny, těžké boje namířené i proti civilistům pokračují.

Zatím nejvíc žadatelů odbavilo pražské centrum v úterý, konkrétně 3667. Pracoviště funguje nonstop a je společné pro hlavní město a Středočeský kraj. V pondělí po poledni muselo kvůli obrovskému náporu pozastavit příjem nových žádostí, znovu se otevřelo v úterý brzo ráno. Hasiči část žadatelů už od víkendu převážejí do méně vytížených center v jiných krajích.

Od vypuknutí bojů na Ukrajině přišlo do Česka podle odhadů okolo 150 000 uprchlíků a další tisíce denně přicházejí, zhruba čtvrtina z nich míří do hlavního města. Převažují mezi nimi děti a ženy. Úřady se snaží příchozí přesměrovat z metropole do méně vytížených krajských měst.

Vláda ve středu umožnila lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou možnost pracovat v Česku bez pracovního povolení, schválila také humanitární dávku 5000 korun na pokrytí základních potřeb. Stát přispěje krajům na ubytování uprchlíků. Lhůta pro prvotní registraci cizinců se prodlouží ze tří na 30 dnů. Hasiči a policisté budou moci v případě přeplněnosti některého centra určit jiné místo pro registraci.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru