dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražské bojovnice na kolečkových bruslích vyzvou Finky, touží udržet neporazitelnost
Roller derby je kontaktní sport, diváci se při zápasech nenudí. Foto: Michael Komm

Pražské bojovnice na kolečkových bruslích vyzvou Finky, touží udržet neporazitelnost

Prague City Roller Derby (PCRD), jediný český tým, který aktivně hraje roller derby, kontaktní sport na kolečkových bruslích, se v sobotu 27. června už počtrnácté ukáže divákům. Proti finskému celku Joensuu Rolling Rogues nastoupí po několikaměsíční šňůře výher od 17 hodin v hale sportovního areálu Třebešín na Žižkově (hala VŠE Třebešín, Na Třebešíně 3215/1, Praha 3). 

Celek Prague City Roller Derby byl založen v únoru 2012, první zápas roller derby na českém území odehrál s německými Dresden Pioneers v březnu 2013 na pražské Slavii. Od té doby nastoupil do dalších 13 zápasů doma i venku s týmy z Německa, Rakouska, Švýcarska, Finska a Polska.

Pražské hráčky, včetně jejich nově vzniklého béčka, neprohrály jediný zápas od půlky listopadu a mezi šesti sty evropskými ženskými týmy jsou momentálně na 170. místě. Dalším vítězstvím by bruslařky rády přilákaly nové hráčky, které by doplnily řady týmu.

„Chceme motivovat nové holky, aby se k nám přidaly, a my pak měly do zápasů více na výběr. Samozřejmě se ještě dlouho budeme učit, ale když už dokážeme i několikrát v řadě vyhrát, je to dobrý signál. Už něco málo i umíme,“ usmívá se Tereza Olekšáková, blockerka a místopředsedkyně klubu.

pcrd-bout-photo-michael-komm-nahled Nábor nových členek se bude konat v průběhu září po letní pauze, zápas s Joensuu poslední červnový víkend je tedy jednou z možností vidět reálné roller derby ještě před ním. „Přijďte si udělat představu, co vlastně děláme. Derby je fyzicky náročný sport plný strategií, nejsme jen kočky na bruslích v silonkách,“ doplňuje Tereza.

Další příležitost vidět bruslařky doma se naskytne 5. září, kdy se ve svém druhém zápase střetne PCRD „B“ s týmem Riot Rocketz z německého Leipzigu.

Co je roller derby?

Kontaktní sport na trekových (dvouřadých) kolečkových bruslích, který pochází z USA. Přestože existují i mužské ligy, jedná se z velké většiny o ženský sport. Na plochém oválu proti sobě hrají dva týmy po pěti hráčkách – 4 blockerky a hvězdou na helmě označená jammerka. Cílem hry je sesbírat co nejvíce bodů, které získává právě jammerka tím, že o jedno kolo předjede hráčky ze soupeřícího týmu.

Úkolem blockerek je povolenými zásahy nebo vytlačením z trati odstavit protihráčky a zároveň pomoci vlastní jammerce v průjezdu packem bruslařek. Hodinu trvající zápas (bout) je rozdělen do jednotlivých dvouminutových úseků, takzvaných jamů.

pcrd-bout3-photo-michael-komm-nahled Přestože jde v první řadě o sport, roller derby je také atraktivní show pro diváky a souvisí s ním specifická subkultura. Hráčky si samy vedou vlastní ligy, produkují zápasy i další akce týmu. Do utkání nastupují pod zvláštními přezdívkami, takzvanými derby jmény, vybavují se „válečným“ malováním a specifickým oděvem a doplňky, takzvaných boutfitem. Na rozdíl od jiných sportů zde platí, že roller derby může hrát každá dospělá žena bez ohledu na věk nebo váhu.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

Další články
Nahoru