Pražská zoo získala z Německa nejohroženější jeřáby na světě
30. března 2023 11:30
„Dva mladí samci dorazili do Zoo Praha z německého ptačího parku Walsrode na doporučení Evropského koordinátora chovu (EEP). Výhledově by je také měly doplnit samice, se kterými vytvoří chovné páry,“ nastínil plány chovu kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Zoo Praha se tak nově může pochlubit největší kolekcí jeřábů v republice, nejvzácnější ze všech sedmi druhů mohou návštěvníci spatřit v první venkovní voliéře expozičního celku Ptačích mokřadů.
Jeřába bílého od jeho „pražských“ příbuzných – jeřábů bělošíjích, laločnatých, mandžuských, panenských, popelavých a rajských – odlišuje jeho zcela jednoduchý sněhobílý šat s černými letkami na křídlech a červenými znaky na neopeřených nohou a obličeji.
„Bezmála roční mláďata jsou však dosud místy světle hnědá, do sněhobílého šatu by měla postupně ‚prokvést‘ po dosáhnutí druhého roku věku,“ řekl Vaidl.Jeřáb bílý podle něj hnízdí na Sibiři v oblasti dolního toku řeky Ob a v tundře Jakutska poblíž vodních zdrojů, na které je vázán. Pro zdejší původní obyvatele, zejména Jakuty, je posvátným ptákem, spojovaným se šamanskými rituály. V současnosti se však jeho počty v přírodě pohybují okolo tří až čtyř tisíc jedinců.
Klíčovou hrozbou pro tento druh je vysychání mokřadů na zimovištích v důsledku odklánění a přehrazování vodních toků. Ohrožuje jej také rozšiřování lidského osídlení zapříčiňující vyrušování na hnízdištích, případná otrava pesticidy využívaných v zemědělství a v neposlední řadě rybolov.
„Proto byl již v roce 1988 zařazen na Červený seznam IUCN, kde se nyní jako jediný z jeřábů nachází v kategorii kriticky ohrožených druhů,“ podotkl Vaidl.