Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská zoo zahájila 93. sezonu otevřením nové expozice Gobi
Koně Převalského chová Zoo Praha přes 90 let a hraje klíčovou roli v jeho návratu do mongolských stepí. Foto: Oliver Le Que / Zoo Praha

Pražská zoo zahájila 93. sezonu otevřením nové expozice Gobi

V pražské zoo v sobotu slavnostně otevřeli novou mongolskou expozici Gobi pro koně Převalského. Akce se zúčastnil i prezident Petr Pavel a také ministr životního prostředí a turismu Mongolska Erdenbata Ulzíbata. Ti slavnostně s ředitelem zoologické zahrady Miroslavem Bobkem přestřihli pásku nové expozice. Na zahájení mimo jiné vystoupil například tradiční mongolský muzikální sbor.

V novém expozičním celku nalezli domov především ikoničtí koně Převalského, které Zoo Praha dlouhodobě vrací do volné přírody. Návštěvníci zde ale dnes poprvé spatřili i pouštní kočky manuly a další mongolskou faunu včetně předobrazu bájného olgoje chorchoje, hroznýška tatarského. Odpolední program nabídl představení nejvzácnější kachny světa, morčáka paranského.

„Když se v roce 2011 povedlo první koně Převalského převézt do Mongolska, a poté se to povedlo ještě osmkrát, a když jsem viděl, jak se v západním Mongolsku kůň Převalského úspěšně množí a vrací se do tamní přírody, tak to považuji za světový unikát. Rád bych vyjádřil velký respekt nejen panu řediteli a pražské zoologické zahradě, ale také naším mongolským kolegům a přátelům, protože bez úzké spolupráce by to samozřejmě nešlo,“ uvedl prezident Pavel.

Prezident tak připomněl projekt Návrat divokých koní, v jehož rámci Zoo Praha mezi lety 2011 až 2019 přepravila celkem 34 koní Převalského do západního Mongolska. Nyní chystá další transporty, tentokrát na východ země.

„Expozice Gobi představuje nejen koně Převalského v prostředí věrně imitujícím mongolskou krajinu, ale i dalších jedenáct druhů tamních zvířat,“ uvedl ředitel Bobek. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout i řadu gobijských artefaktů – autentickou jurtu, tradiční mongolské ovó, kosti dinosaurů či záhadné petroglyfy.

Zdravici následně pronesl i zástupce mongolské vlády, který do Prahy přicestoval spolu s mongolskou státní delegací právě na otevření nové expozice Gobi. „Je úžasné vidět zde v Praze takto krásný mongolský areál. Nutno dodat, že v pátek podepsané memorandum mezi námi a Zoo Praha přiblížilo reintrodukci divokých koní i na východ Mongolska, kde se historicky také vyskytovali. Mám radost, že úspěšná spolupráce dvou národů bude pokračovat. Kůň Převalského vymizel z přírody kvůli lidem a nyní je to na nás je do divočiny opět navrátit,“ pronesl ministr životního prostředí a turismu Mongolska Bat-Erden.

Sobotní celodenní program vyvrcholil v Ptačích mokřadech, kam dorazil brazilský tanečně-hudební průvod krátce před 15. hodinou. Poté byli veřejnosti poprvé představeni morčáci paranští – kriticky ohrožené rybožravé kachny, které mimo jejich domovinu nelze spatřit nikde jinde na světě než právě v Zoo Praha.

Ochranu tohoto druhu v místě jeho přirozeného výskytu pražská zoo již řadu let podporuje v rámci svých in situ projektů. Právě proto teď získala pět párů morčáků do svého chovu.

Zoo Praha v sobotu vedle otevření expozice Gobi a představení morčáků paranských připomněla i nadcházející události jara a léta. Vedle očekávaného porodu gorilí samice Kijivu, po kterém budou v Rezervaci Dja hned dvě gorilí mláďata najednou, jde například o vykouknutí prvního českého mláděte vombata z matčina vaku. Zoo Praha dnes rovněž prodloužila otevírací dobu areálu až do 18 hodin.


Autor: red

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru