
Pražská zoo začíná chovat strašilky humří, dlouho byly považovány za vyhubené
23. března 2025 14:11
Strašilky humří, které jsou označovány za největší nelétavý hmyz světa, byly dlouho považovány za nenávratně vyhubené. O jejich zkázu se před více než sto lety postaraly v jejich domovině v jižním Pacifiku krysy, které unikly z uvízlého parníku SS Makambo.
Nález čtyřiadvaceti živých jedinců přežívajících na osamělé skále – na takzvané Ballově pyramidě – byl v roce 2001 naprostou senzací. Odtud byly odebráni čtyři jedinci jako základ pro chov v lidské péči. Už před devíti lety ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v článku pro MF Dnes přiznal, že po strašilkách humřích už dlouho touží pro pražskou zoo.
„Začínáme totiž připravovat australský areál, ve kterém se tyto strašilky mohou stát skvělým doplňkem expozice ďáblů medvědovitých. A kdo ví, třeba se jednou i od nás budou vracet na Ostrov lorda Howea," napsal tehdy. Expoziční areaál Darwinův kráter byl zprovozněn před pěti lety.
Ředitel pražské zahrady roce 2022 pro zmíněný deník uvedl, že k vytčenému cíli pražskou zoo posouvá její velkorysá podpora dosti komplikovanému genetickému výzkumu strašilek humřích.Nakonec se vše podařilo a již z týden uvidí vzácný hmyz návštěvníci Zoo Praha. „Chováme tyto strašilky nyní jako jediná zoo v kontinentální Evropě,“ sdělila Dostálková.