Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražská zoo zachraňuje karase obecného, ve Vinoři vypustí do rybníka desítky rybiček
Jeden z karasů obecných před loňským vypuštěním do bývalého mlýnského náhonu v trojské zoo. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pražská zoo zachraňuje karase obecného, ve Vinoři vypustí do rybníka desítky rybiček

Historicky první vypouštění karase obecného v Česku se odehraje tento týden na severovýchodě Prahy ve Vinoři. Do rybníka U Kamenného stolu bude vysazena necelá stovka rybiček, které se podařilo rozmnožit v Zoo Praha. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek.

Karas obecný se v minulosti vyskytoval ve slepých ramenech, obýval tůně okolo řek i v návesní rybníky. Oproti jiným rybám mu totiž nevadí stojatá voda s nedostatkem kyslíku. Do našich vod však byl zavlečen karas stříbřitý, který karase obecného vytlačil z jeho lokalit a s ním bohužel i další druhy živočichů, například obojživelníků.

Zoo Praha se loni ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR pustila do záchrany karase obecného. Přes 160 jedinců bylo vypuštěno do bývalého mlýnského náhonu v areálu zahrady.

„Po vytvoření záložní populace našeho původního karase obecného v areálu Zoo Praha by mělo následovat jeho vypouštění do dalších vod. Typickým příkladem by mohly být návesní rybníčky,“ uvedl loni ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

A právě vypuštění karase do vinořského rybníka bude prvním úspěšným výsledkem vytváření záložní populace.

„Rádi bychom s pomocí veřejnosti vytipovali lokality, kde se původní český karas vyskytuje nebo vyskytoval dříve. Jde nám o čisté populace bez karase stříbřitého, ten je považován za nejrozšířenější invazní druh ve vodách Evropy,“ sdělil hydrobiolog Marek Šmejkal z Biologického centra Akademie věd ČR.

Rybník U Kamenného stolu pochází, jak uvádí organizace Lesy hl. m. Prahy, z počátku 19. století a leží v přírodní rezervaci Vinořský park. Jedná se o průtočný lesní rybník ležící na přítoku Vinořského potoka. Celé území včetně rybníka bylo v minulosti součástí upravovaného Vinořského zámeckého parku.

Text vznikl s využitím informací od Zoo Praha


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru