Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská zoo zachraňuje karase obecného, ve Vinoři vypustí do rybníka desítky rybiček
Jeden z karasů obecných před loňským vypuštěním do bývalého mlýnského náhonu v trojské zoo. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pražská zoo zachraňuje karase obecného, ve Vinoři vypustí do rybníka desítky rybiček

Historicky první vypouštění karase obecného v Česku se odehraje tento týden na severovýchodě Prahy ve Vinoři. Do rybníka U Kamenného stolu bude vysazena necelá stovka rybiček, které se podařilo rozmnožit v Zoo Praha. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek.

Karas obecný se v minulosti vyskytoval ve slepých ramenech, obýval tůně okolo řek i v návesní rybníky. Oproti jiným rybám mu totiž nevadí stojatá voda s nedostatkem kyslíku. Do našich vod však byl zavlečen karas stříbřitý, který karase obecného vytlačil z jeho lokalit a s ním bohužel i další druhy živočichů, například obojživelníků.

Zoo Praha se loni ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR pustila do záchrany karase obecného. Přes 160 jedinců bylo vypuštěno do bývalého mlýnského náhonu v areálu zahrady.

„Po vytvoření záložní populace našeho původního karase obecného v areálu Zoo Praha by mělo následovat jeho vypouštění do dalších vod. Typickým příkladem by mohly být návesní rybníčky,“ uvedl loni ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

A právě vypuštění karase do vinořského rybníka bude prvním úspěšným výsledkem vytváření záložní populace.

„Rádi bychom s pomocí veřejnosti vytipovali lokality, kde se původní český karas vyskytuje nebo vyskytoval dříve. Jde nám o čisté populace bez karase stříbřitého, ten je považován za nejrozšířenější invazní druh ve vodách Evropy,“ sdělil hydrobiolog Marek Šmejkal z Biologického centra Akademie věd ČR.

Rybník U Kamenného stolu pochází, jak uvádí organizace Lesy hl. m. Prahy, z počátku 19. století a leží v přírodní rezervaci Vinořský park. Jedná se o průtočný lesní rybník ležící na přítoku Vinořského potoka. Celé území včetně rybníka bylo v minulosti součástí upravovaného Vinořského zámeckého parku.

Text vznikl s využitím informací od Zoo Praha


Autor: Jan Puci

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru