Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská zoo zachraňuje karase obecného, ve Vinoři vypustí do rybníka desítky rybiček
Jeden z karasů obecných před loňským vypuštěním do bývalého mlýnského náhonu v trojské zoo. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pražská zoo zachraňuje karase obecného, ve Vinoři vypustí do rybníka desítky rybiček

Historicky první vypouštění karase obecného v Česku se odehraje tento týden na severovýchodě Prahy ve Vinoři. Do rybníka U Kamenného stolu bude vysazena necelá stovka rybiček, které se podařilo rozmnožit v Zoo Praha. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek.

Karas obecný se v minulosti vyskytoval ve slepých ramenech, obýval tůně okolo řek i v návesní rybníky. Oproti jiným rybám mu totiž nevadí stojatá voda s nedostatkem kyslíku. Do našich vod však byl zavlečen karas stříbřitý, který karase obecného vytlačil z jeho lokalit a s ním bohužel i další druhy živočichů, například obojživelníků.

Zoo Praha se loni ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR pustila do záchrany karase obecného. Přes 160 jedinců bylo vypuštěno do bývalého mlýnského náhonu v areálu zahrady.

„Po vytvoření záložní populace našeho původního karase obecného v areálu Zoo Praha by mělo následovat jeho vypouštění do dalších vod. Typickým příkladem by mohly být návesní rybníčky,“ uvedl loni ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

A právě vypuštění karase do vinořského rybníka bude prvním úspěšným výsledkem vytváření záložní populace.

„Rádi bychom s pomocí veřejnosti vytipovali lokality, kde se původní český karas vyskytuje nebo vyskytoval dříve. Jde nám o čisté populace bez karase stříbřitého, ten je považován za nejrozšířenější invazní druh ve vodách Evropy,“ sdělil hydrobiolog Marek Šmejkal z Biologického centra Akademie věd ČR.

Rybník U Kamenného stolu pochází, jak uvádí organizace Lesy hl. m. Prahy, z počátku 19. století a leží v přírodní rezervaci Vinořský park. Jedná se o průtočný lesní rybník ležící na přítoku Vinořského potoka. Celé území včetně rybníka bylo v minulosti součástí upravovaného Vinořského zámeckého parku.

Text vznikl s využitím informací od Zoo Praha


Autor: Jan Puci

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru