dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražská zoo zachraňuje divoké koně, do Mongolska odletěli další převaláci
Přesun transportní bedny s klisnou Heiou do letounu. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražská zoo zachraňuje divoké koně, do Mongolska odletěli další převaláci

Již pošesté odstartoval včera ve 14 hodin a 12 minut z kbelského letiště vojenský letoun CASA se čtyřmi klisnami koně Převalského na palubě. Koně čeká téměř šest tisíc kilometrů dlouhá cesta do Západního Mongolska, kam Zoo Praha dopravila ve spolupráci s Armádou České republiky již devatenáct koní. Letošní transport bude náročnější než pět předchozích, protože CASA by měla v Mongolsku přepravit do Gobi B ještě další čtyři koně z národního parku  Khustain Nuruu. 

Včerejší odlet čtyř klisen koní Převalského do Mongolska proběhl bez jakýchkoliv problémů a dle časového harmonogramu. Tým odborníků Zoo Praha začal s přípravou v Dolním Dobřejově v 6 hodin ráno, v 7 hodin a 47 minut již byla v přepravní bedně první klisna jménem Nara.

Dále byly naloženy klisny Heia a Reweta, a jako poslední, v 9 hodin a 29 minut, klisna Heilige. Na cestu do Prahy vyrazil konvoj v 10 hodin a 35 minut, ve 12 hodin a 20 minut dorazil na letiště Kbely. Po nezbytných formalitách byly klisny naloženy do armádního letounu CASA. Ve 14 hodin a 12 minut CASA se vzácným nákladem na palubě odstartovala.

„Máme toho velmi mnoho za sebou a přitom je ještě všechno před námi. Držte nám, prosím, palce,“ sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek těsně před odletem.


Další články
Nahoru