Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská zoo představuje zvířecí sirotky, chce upozornit na opomíjené druhy
Gundi saharský má kompaktní tělo, krátké nohy, velké oči a malé boltce. Středně velké hlodavce chová trojská zoo od roku 2008, první mládě se narodilo a bylo odchováno v roce 2009. Foto: Rostislav Sach / Zoo Praha

Pražská zoo představuje zvířecí sirotky, chce upozornit na opomíjené druhy

Zoo Praha odhaluje v adventním období své letošní zvířecí sirotky. Tradiční kampaň Adoptuj mě! hledá mecenáše pro neprávem opomíjená zvířata. Celkem šest druhů zahrnuje savce, ptáky, ale i plaza a rybu, kteří se netěší dostatečné pozornosti veřejnosti. Jejich podpora je oblíbeným vánočním dárkem – nejen pro ně, ale i pro vaše blízké.

„Na konci roku již tradičně představujeme veřejnosti takzvané zvířecí sirotky. Nejde přitom jen o to, abychom získali podporovatele jejich chovu, ale také o představení méně známých či přehlížených zvířecích druhů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Sám se domnívá, že každé zvíře je něčím zajímavé a zájem lidí si zaslouží. „Gorily, vombati, lachtani nebo luskouni na sebe strhávají rozhodující díl pozornosti. Nyní se snažíme, aby se jí dostalo méně atraktivním zvířatům,“ pokračoval.

Adopce zvířat či jejich sponzoring je dlouholetým oblíbeným produktem Zoo Praha. Adoptivní rodič se stává členem klubu přátel zoo, je zván na významné společenské akce: například na slavnostní zahájení sezóny na jaře, na výroční slavnost v září či na setkání sponzorů v prosinci. A kdo tedy letos hledá své mecenáše?

Zaručeně nejchlupatějším figurantem je gundi saharský. Je charakteristický svým kompaktním tělem, velkýma očima a nadměrně působící kůží, a to až do té míry, že vytváří záhyby, které s trochou nadsázky evokují psa šarpeje. Tito pouštní hlodavci obývají pavilon Afrika zblízka, kde je mohou návštěvníci často spatřit, jak se namačkaní na sebe vyhřívají pod topnou lampou.

Pozici nejvzácnějšího zvířete obsazuje kagu chocholatý. Tento endemit Nové Kaledonie sice připomíná volavku, avšak ve skutečnosti nemá žádné blízké příbuzné. Neumí létat, neboť ho v jeho domovině původně neohrožovali žádní predátoři. S příchodem Evropanů byly na ostrovy zavlečeny krysy a kočky, kvůli kterým je dnes kagu ohroženým druhem. V zoo je tento půvabný pták vynikající svou párovou věrností naprostou raritou. V té pražské ho lidé naleznou v její dolní části.

Chocholek není nikdy dost, a tak svůj prostor dostal letos i kakadu havraní. Elegantní australský druh narušuje obecný stereotyp o bílých kakadu – je totiž černý s příčně oranžovým vlnkováním. Papouška v sobě nezapře barevnými ocasními pery. Tito milovníci eukalyptových semen podle domorodé mytologie věstí svým hlasitým projevem příchod dešťů. V Zoo Praha obývají Darwinův kráter.

Tradiční kampaň má letos netradičně široké zastoupení okřídlených, není ale divu: Ostnák jihoamerický je nejen jako dva už zmínění fascinujícím druhem, ale navíc je opatřen „superschopností“. Díky mimořádně dlouhým prstům totiž rozkládá svou váhu a dokáže chodit po vodní vegetaci, například po leknínech. Prohlédnout si jeho rozvážnou chůzi po vodní hladině mohou zájemci v Rákosově pavilonu.

Další zdánlivě opomíjený druh je ve skutečnosti v Zoo Praha nově chovaný. Své adoptivní rodiče tak psohlavec Batesův teprve začíná hledat. V těchto dnech ho mohou pozorní návštěvníci prvně objevit v pavilonu Terárium. Smaragdově zelený hroznýšovitý had se pyšní vůbec nejdelšími zuby mezi nejedovatými hady! V kombinaci s tvarem hlavy si vzácně chovaný plaz vysloužil poetické rodové jméno.

K adventu patří pohádky, zázraky i splněná přání, a tak je na místě zahrnout mezi sirotky i jednu „zlatou rybku“. Duhovka Bleherova tuto charakteristiku, alespoň po vizuální stránce, splňuje perfektně. Hbitá ryba je vedle svého zbarvení atraktivní i nápadně vysokým hřbetem, zejména u samců. I přesto byla pro vědu objevena až v roce 1982. Hejno duhovek se v pražské zoo prohání akváriem v Indonéské džungli.

Kromě zvířecích sirotků mohou lidé samozřejmě vybírat ze stovek dalších druhů zvířat chovaných v Zoo Praha. Adopční či sponzorský formulář snadno vyplníte na webu https://www.zoopraha.cz/jak-pomoci/adopce/seznam-zvirat-pro-adopci.


Autor: Hla

Den Vltavy 2024

Dnes v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Dnes v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Dnes v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru