Dnes Středa - obcasny-dest 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská zoo představila luskouny, veřejnost pro ně vybrala přezdívky Hugo a Fazolka
Samice Run Hou Tang se v noční expozici v pavilonu Indonéské džungle krmí kaší ze včelích larev. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražská zoo představila luskouny, veřejnost pro ně vybrala přezdívky Hugo a Fazolka

První „české“ luskouny slavnostně představila v neděli odpoledne Zoo Praha. Pár dovezený z Tchaj-wanu je po absolvování měsíční karantény konečně k vidění v noční expozici pavilonu Indonéská džungle. Informoval o tom ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který o víkendu společně s hosty luskouny představil.

„Tchajwanští novináři se mě ptali, jestli luskouni budou superhvězdami naší zoo. Odpověděl jsem jim, že pro nejširší veřejnost asi ne, spíše zaujmou zájemce o přírodu a její ochranu,“ uvedl Bobek.

„Za nejpodstatnější považuji, že nyní zde máme svého druhu velvyslance velice ohrožené a nesmírně zajímavé skupiny živočichů,“ pokračoval.

Oba dovezení luskouni, samec Guo Bao i samice Run Hou Tang, se narodili v Taipei Zoo, která je jejich nejvýznamnějším chovatelem. Zoo Praha se nyní stala jedinou zahradou Česku a jednou ze dvou v Evropě, která se těmito šupinatými savci pyšní.

Hlavní motivace k chovu ale podle Bobka plyne především z jejich ohrožení. V Africe i v Asii jsou luskouni masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa.

„Originální tchajwanská jména luskouního páru byla pro našince poněkud obtížně vyslovitelná. Nechali jsme proto veřejnost jim vybrat nové přezdívky ověřeným hlasováním v anketě na Portálu Pražana. Nakonec zvítězil Hugo a Fazolka,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Zoo Praha usiluje i o ochranu luskounů v jejich domovině, a to jak ve střední Africe, tak v jižní Asii. „V Kamerunu podporujeme strážce chráněných území a v rámci projektu Toulavý autobus se snažíme o omezení lovu osvětou a vzděláváním místních obyvatel. V Laosu a na Sumatře jsme financovali vybudování záchranných stanic pro luskouny,“ popsal ochranářské projekty ředitel Miroslav Bobek. 

Ochranu luskounů i dalších druhů lze i nadále podpořit převodem libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít (č. ú.: 43–680 466 0247/0100) nebo nákupem suvenýrů na e‑shopu Zoo Praha.


Autor: puc

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru