dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Řekněte, nejsou nádherní? Pražská zoo odchovala po deseti letech vzácné vodní psy
Psi pralesní jsou vzácní v přírodě i lidské péči. V Praze se naposledy množili před deseti lety. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Řekněte, nejsou nádherní? Pražská zoo odchovala po deseti letech vzácné vodní psy

V pražské zoo se nedávno narodila další mimořádná mláďata. Jsou jimi čtyři štěňata – tři samičky a jeden samec - jihoamerických psů pralesních. Díky výborným plaveckým schopnostem se jim říká vodní psi. Jinde v Česku nejsou tyto šelmy k vidění. Otcem mláďat je geneticky velmi cenný samec, který je nepříbuzný ostatním psům pralesním v Evropě. Do Prahy se totiž dostal až z Japonska.

Pes pralesní

Vyskytuje se v lesních oblastech Jižní Ameriky od Panamy po Brazílii a severní Argentinu. Díky výborným plaveckým schopnostem i plovacím blánám se psům pralesním ve španělsky mluvících zemích říká perro de agua, vodní psi.

Ve vodě smečka často také loví, přes malý vzrůst si smečka troufne i na drobné jeleny.

Ve skupině či páru je dominantní samice, která značkuje teritorium močí tak, že se postaví na přední tlapky a pachové značky umisťuje co nejvýše.

Válcovité tělo se skvěle prodírá rákosím a dalšími vodními rostlinami. V přírodě jsou vážně ohroženi vyhubením.

„Získání tohoto samce trvalo dva roky a bylo velmi náročné, mimo jiné kvůli legislativě,” uvádí kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl. „Z jeho potomků máme o to větší radost, že chov v zoologických zahradách je dnes spíše výjimečný a příliš se nedaří,” dodává.

Odchov provázelo několik důležitých opatření. V minulosti se samec projevil jako úzkostlivý rodič a při sebemenších náznacích nebezpečí štěňata stěhoval z místa na místo. Průchod okolo expozice byl proto uzavřen a sami chovatelé se na první kontrolu mláďat vypravili až v pěti týdnech jejich života.

Nyní už štěňata opouští porodní boudu a vypravují se na průzkum okolí. Návštěvníci tedy mají šanci je spatřit ve vnitřní expozici areálu malých amerických šelem nedaleko výběhu medvědů ledních.

V pražské zoo se tyto drobné psovité šelmy naposledy rozmnožily v roce 2003. Zoo Praha je jedinou českou zoo a jednou z dvaceti evropských, kde je možné psy pralesní vidět.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru