dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Pražská zoo odchovala jako první v Evropě jedny z nejvzácnějších ptáků světa
Modré mládě krasky krátkoocasé jávské se svým rodičům zbarvením zatím moc nepodobá. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pražská zoo odchovala jako první v Evropě jedny z nejvzácnějších ptáků světa

Krasky krátkoocasé jávské patří mezi nejohroženější ptáky světa. V přírodě jich žije pouhých 100 až 250. V lidské péči bylo chováno v rámci mezinárodního programu na Jávě 29 ptáků, z nichž bylo dvanáct převezeno do Evropy. Pražská zoo získala loni v prosinci jeden pár a nyní se může pochlubit světově významným chovatelským úspěchem – odchovem dvou mláďat.

O záchranu nejkrásnějších strak světa se snaží v záchranné a chovné stanici Cikananga na západní Jávě. Odtud se jich v roce 2015 dvanáct podařilo získat do Evropy. Čtyři páry zůstaly v Zoo Chester, kam bylo všech dvanáct ptáků původně dovezeno, jeden pár nedávno získala Durrellova zoo na ostrově Jersey a jeden pár chová od prosince loňského roku pražská zoo.

„Doufejme, že se je v Chesteru i u nás podaří rozmnožit – uvidíme, komu dříve – a že se jejich potomci časem vrátí na západní Jávu,“ uvedl v prosinci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

A nezůstalo jen u přání. Jako první se do Evropy přivezené krasky podařilo rozmnožit právě v pražské zoo, což je ohromný chovatelský úspěch. 

Krasky potřebují ke svému hnízdění klid, proto jsou zatím v zázemí zoo. První pokus o hnízdění zaznamenali chovatelé již v lednu. Úspěšný však byl až další pokus.

„V polovině března jsme podle chování rodičů a zvuků ozývajících se z voliéry začali tušit, že by v košíku u stropu voliéry mohla být vylíhlá mláďata. Krasky jsou ale velmi citlivé, a proto hnízdo není možné v průběhu hnízdění kontrolovat,“ uvádí kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Dnes jsou již obě mláďata poměrně velká, od jasně zelených rodičů se ale stále velice liší. Září totiž jako modré topazy – a spolu se smaragdovými rodiči vytvářejí úchvatný klenot.


Další články
Nahoru