Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Víkendové tipy

Pražská zoo nabídne čertovskou podívanou, nová australská expozice přivítá první návštěvníky

V pondělí otevřela Zoo Praha vnitřní expozice. Návštěvníci si tak mohou po několika měsících užít návštěvu zahrady v její celistvosti. Připraven je pro ně mimo jiné nový pavilon, jež obývají zástupci australské exotické flory a fauny. Pražská zoo je teprve druhým evropským zařízením, které se může pochlubit exempláři ohrožených ďáblů medvědovitých, přirozeně žijících pouze na ostrově Tasmánie. 

Brány zahrady se kvůli koronaviru zavřely 13. března. 11. května byly opět zpřístupněny venkovní expozice, a celý areál fungoval v provizorním režimu za důsledného dodržování hygienických opatření. Počet návštěvníků se přitom postupně zvyšoval. Od pondělí 25. května se otevřely pavilony, Zoo Praha se tak vrátila do plného provozu.

Toto dlouhé pochmurné období však nevyhnutelně dopadne na hospodářství zahrady. Podle odhadů managementu pražská zoo přišla o příjmy ze vstupů ve výši zhruba 50 milionů korun. Její zřizovatel, pražský magistrát, ale nechce nechat oblíbenou výletní destinaci padnout.

„Ačkoliv výpadkem příjmů, přibližně ve výši 12 miliard, bude zasažena i samotná Praha, je nám jasné, že v rozpočtu hlavního města budeme muset najít dostatek prostředků na to, abychom zoologické zahradě výpadek příjmů dofinancovali,“ ujišťuje náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), do jehož kompetence pražská zoo spadá.

Náměstek Hlubuček přitom věří, že se povede nastavit i další formy spolupráce. „Vedle přímé finanční podpory zoo, kterou budu prosazovat v rámci Rady hl. m. Prahy, hledáme cesty ve spolupráci s Prague City Tourismem, jak přilákat více českých návštěvníků do Prahy, z čehož by ZOO přímo profitovala," nastiňuje plány pražského magistrátu.

 „Mám radost, že se otevírá nový unikátní pavilon pro australská a zejména tasmánská zvířata. Věřím, že tak končí nepříjemné období, kdy musela zoologická zahrada zůstat pro veřejnost uzavřená, což s sebou neslo řadu komplikací,“ dodává.


Sobota: Koncert pro Josefa II.

8. března 2021 ve 12:51

Při online přenose ze sálu Libeňského zámku v Praze 8 zazní dobové skladby od W. A. Mozarta a jeho současníků.

Tip na procházku: První prezident bydlel v Praze 1 na sedmi místech

6. ledna 2021 v 10:01

Rodina našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka bydlela v Praze na celkem deseti adresách. Od roku 1882, kdy Masaryk do Prahy přišel, až po nastěhování na Pražský hrad, vystřídal se svými nejbližšími deset bytů. Z toho se na území dnešní Prahy 1 nachází sedm adres.

Kam za betlémy v Praze 1: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

23. prosince 2020 v 19:32

Po pádu komunismu a vrácení kláštera premonstrátům vytvořil Strahovský betlém na prosbu opata Michaela Pojezdného Jan Florian (1921–2007).

Další články
Nahoru