Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská zoo má světový unikát, jako první rozmnožila rybožravou sovu
Mládě ketupy Pelovy (na snímku vpravo) se vyznačuje světlým zbarvením a zbytky prachového peří. Návštěvníci jej tak po boku jeho rodičů lehce poznají. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražská zoo má světový unikát, jako první rozmnožila rybožravou sovu

Zoo Praha právě odchovává mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy. Vylíhlo se zde na začátku letošního roku a po počátečních výkyvech v hmotnosti i občasné neochotě přijímat potravu je nyní ptáče vitální a prospívá. Zoo Praha je proto na dobré cestě jednu z vůbec největších žijících sov odchovat jako první zoologická zahrada na světě. Informoval o tom kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Nově je navíc malá „rybí sova“ opět s rodiči ve voliéře vedle Pavilonu tučňáků. Návštěvníci tak mohou mimořádně vzácné mládě spatřit na vlastní oči.

„Na podzim jsme nechali oba naše páry ketup Pelových ve vnitřních ubikacích, aby se mohly soustředit na hnízdění. Naše snaha byla odměněna zahnízděním jednoho z párů. Na začátku roku jsme pak pozorovali změny v chování obou dospělých a záhy jsme pod nimi objevili mládě,“ řekl Vaidl.

Matka zpočátku mládě zahřívala a krmila, a tak byl rodičům ponechán klid a také dostatek potravy. Jen o pár dní později se ale situace změnila. „Uplynul týden a bohužel jsme zjistili, že mládě bylo vyhozené z hnízda. Našli jsme ho navíc podchlazené, a proto jsme ho umístili do inkubátoru a přistoupili k odchovu v chovatelské péči,“ dodal kurátor. Návrat do hnízda by podle něj byl příliš riskantní.

Mládě bylo následně ručně dokrmováno holátky myší a potkanů, později i rybami. Ketupy Pelovy totiž patří mezi tzv. „rybí“ nebo „rybářské sovy“, jejichž potravu ve volné přírodě tvoří téměř stoprocentně ryby. Svou kořist ketupy vyhlížejí z posedů nízko nad hladinou nebo po ni pátrají při procházení mělkou vodou. Nepohrdnou ani žábami, korýši či malým krokodýlem.

Pražské mládě na sklonku zimy dále ochotně přijímalo potravu a prospívalo, a tak bylo na konci března vráceno do improvizované hnízdní dutiny k rodičům, kde se mohli přes mřížku ve vletovém otvoru postupně seznamovat. Zatím se nedá říci, že by šlo o dokonanou „adopci vlastními rodiči“, jako se to v Zoo Praha v minulosti povedlo například při odchovu krasek jávských nebo loni u nestorů kea, avšak je patrná velká dávka tolerance mláděte ze strany rodičů.

„Pro jeho socializaci je tento krok důležitý. Díky návratu do voliéry je také mládě dobře vidět z návštěvnických prostor,“ dodal kurátor Vaidl.

Zoo Praha podle něj chová ketupy Pelovy od roku 2019, kdy získala dva zmíněné páry ze specializovaného chovného centra na sovy v italském Monticellu. Stala se tak jedinou veřejnou institucí na světě, kde lze tento druh spatřit. 

V přírodě ketupy Pelovy obývají subsaharskou Afriku. Jde o jedny z největších sov světa – v dospělosti mohou vážit až dva kilogramy a mít rozpětí křídel půl druhého metru.


Autor: puc

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru