dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - jasno
25°C
Pražská zoo jedná o příchodu nového hrošího samce
Hroch Slávek při rituálu čištění zubů. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražská zoo jedná o příchodu nového hrošího samce

Pražská zoologická zahrada jedná o příchodu nového hrošího samce, který by nahradil Slávka, jenž uhynul loni na podzim. ČTK to sdělila Helena Petáková z pražské zoo. Pavilon hrochů nyní obývají hrošice Maruška a tříletý Fanda.

„Příchod nového samce zoo řeší ve spolupráci s koordinátorem evropského chovu hrochů. Přítomnost mláděte příchod samce nijak nelimituje, hrošinec má dostatečnou kapacitu, aby pojal všechna tři zvířata," sdělila Petáková s tím, že nyní se jedná o konkrétních možnostech.

Hroch Slávek uhynul poté, co se u něj objevily příznaky akutních zažívacích obtíží. Slávek, který zplodil sedm potomků, se stal hrdinou povodní v roce 2002. Dokázal přežít v pavilonu velkých savců, ale jeho tehdejší partnerka Lentilka a dcera Barborka zahynuly. Slávek přišel na svět 30. října 1984.

Zoo nyní také připravuje opravu čističky vody v pavilonu hrochů. Od otevření nového pavilonu hrochů jsou problémy s kvalitou vody. Ta je kvůli špatné filtraci zakalená a hroši v ní nejsou vidět.

„Pokud vše půjde bez komplikací, doufáme, že vlastní rekonstrukční práce budou dokončeny na podzim," dodala Petáková. Nyní je připravována projektová dokumentace a následovat bude stavební řízení a řízení na výběr zhotovitele.

Důvodem přestěhování hrochů do nového pavilonu v horní části areálu byla snaha přesunout tato těžko evakuovatelná zvířata mimo záplavové území. Hroši se v pavilonu pohybují na ploše 1400 metrů čtverečních a k dispozici mají tři propojitelné výběhy o celkové rozloze 8500 metrů čtverečních.

Hrochy chová pražská zoo téměř od svého založení. Jako první přijel v roce 1933 v cirkusové maringotce hroch Petr. Populární byla hrošice Zuzana, která do Prahy dorazila z Berlína, kde za války přečkala bombardování. Zoo ji koupila za symbolickou jednu korunu za každé kilo váhy.

Pražská zoologická zahrada v Troji byla založena před 87 lety. První návštěvníky uvítala 28. září 1931. Od té doby se zařadila mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Areál loni navštívilo 1 427 491 lidí. Byl to třetí nejlepší výsledek za dobu její existence.


Další články
Nahoru