dnes
Středa - zatazeno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Pražská zoo jedná o příchodu nového hrošího samce
Hroch Slávek při rituálu čištění zubů. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražská zoo jedná o příchodu nového hrošího samce

Pražská zoologická zahrada jedná o příchodu nového hrošího samce, který by nahradil Slávka, jenž uhynul loni na podzim. ČTK to sdělila Helena Petáková z pražské zoo. Pavilon hrochů nyní obývají hrošice Maruška a tříletý Fanda.

„Příchod nového samce zoo řeší ve spolupráci s koordinátorem evropského chovu hrochů. Přítomnost mláděte příchod samce nijak nelimituje, hrošinec má dostatečnou kapacitu, aby pojal všechna tři zvířata," sdělila Petáková s tím, že nyní se jedná o konkrétních možnostech.

Hroch Slávek uhynul poté, co se u něj objevily příznaky akutních zažívacích obtíží. Slávek, který zplodil sedm potomků, se stal hrdinou povodní v roce 2002. Dokázal přežít v pavilonu velkých savců, ale jeho tehdejší partnerka Lentilka a dcera Barborka zahynuly. Slávek přišel na svět 30. října 1984.

Zoo nyní také připravuje opravu čističky vody v pavilonu hrochů. Od otevření nového pavilonu hrochů jsou problémy s kvalitou vody. Ta je kvůli špatné filtraci zakalená a hroši v ní nejsou vidět.

„Pokud vše půjde bez komplikací, doufáme, že vlastní rekonstrukční práce budou dokončeny na podzim," dodala Petáková. Nyní je připravována projektová dokumentace a následovat bude stavební řízení a řízení na výběr zhotovitele.

Důvodem přestěhování hrochů do nového pavilonu v horní části areálu byla snaha přesunout tato těžko evakuovatelná zvířata mimo záplavové území. Hroši se v pavilonu pohybují na ploše 1400 metrů čtverečních a k dispozici mají tři propojitelné výběhy o celkové rozloze 8500 metrů čtverečních.

Hrochy chová pražská zoo téměř od svého založení. Jako první přijel v roce 1933 v cirkusové maringotce hroch Petr. Populární byla hrošice Zuzana, která do Prahy dorazila z Berlína, kde za války přečkala bombardování. Zoo ji koupila za symbolickou jednu korunu za každé kilo váhy.

Pražská zoologická zahrada v Troji byla založena před 87 lety. První návštěvníky uvítala 28. září 1931. Od té doby se zařadila mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Areál loni navštívilo 1 427 491 lidí. Byl to třetí nejlepší výsledek za dobu její existence.


Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru