Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská zoo čeká přírůstek do orangutaní rodinky
Samec orangutana sumaterského Kawi se narodil v roce 2020. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pražská zoo čeká přírůstek do orangutaní rodinky

Desetiletá samice orangutana Diri v pražské zoologické zahradě čeká potomka. Na twitteru to ve středu oznámil ředitel zahrady Miroslav Bobek. V příštím roce by v Troji mělo narodit také gorilí mládě.

Zatím poslední přírůstek do rodiny orangutanů sumaterských se v Praze narodil v roce 2020, kdy se se samici Mawar a samci Pagymu narodil sameček Kawi. „Jak se nyní potvrdilo, březí je i Diri," uvedl Bobek.

Pražská zoo chová orangutany takřka nepřetržitě od roku 1961. Prvním orangutanem, který se narodil nejen v Praze, ale v celé historii českých zoologických zahrad, byl v roce 1971 sameček Kama. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, pocházeli z volné přírody.

Samice orangutanů jsou nesmírně pečlivé matky, uvádí web zoologické zahrady. Mládě, které je po narození zcela bezbranné, se chytí své matky za dlouhou srst na jejích bocích a skrývá se jí na břiše. Mládě zůstává s matkou nejméně tři roky, teprve poté se rodí další.

Orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. Původně obývali v počtu stovek tisíc celou jižní Asii. Dnes přežívají ve zbývajících plochách tropického deštného lesa jen na ostrovech Sumatra a Borneo, na každém z nich žije samostatný druh.

Nový přírůstek by měl příští rok přibýt také v chovu goril nížinných, které jsou největším a nejmohutnějším z lidoopů. Pražská zoo chová gorily od roku 1963. V roce 2004 se v Troji narodilo vůbec první gorilí mládě v českých zoo, samička Moja.


Autor: ČTK

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru