Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská zoo čeká přírůstek do orangutaní rodinky
Samec orangutana sumaterského Kawi se narodil v roce 2020. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pražská zoo čeká přírůstek do orangutaní rodinky

Desetiletá samice orangutana Diri v pražské zoologické zahradě čeká potomka. Na twitteru to ve středu oznámil ředitel zahrady Miroslav Bobek. V příštím roce by v Troji mělo narodit také gorilí mládě.

Zatím poslední přírůstek do rodiny orangutanů sumaterských se v Praze narodil v roce 2020, kdy se se samici Mawar a samci Pagymu narodil sameček Kawi. „Jak se nyní potvrdilo, březí je i Diri," uvedl Bobek.

Pražská zoo chová orangutany takřka nepřetržitě od roku 1961. Prvním orangutanem, který se narodil nejen v Praze, ale v celé historii českých zoologických zahrad, byl v roce 1971 sameček Kama. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, pocházeli z volné přírody.

Samice orangutanů jsou nesmírně pečlivé matky, uvádí web zoologické zahrady. Mládě, které je po narození zcela bezbranné, se chytí své matky za dlouhou srst na jejích bocích a skrývá se jí na břiše. Mládě zůstává s matkou nejméně tři roky, teprve poté se rodí další.

Orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. Původně obývali v počtu stovek tisíc celou jižní Asii. Dnes přežívají ve zbývajících plochách tropického deštného lesa jen na ostrovech Sumatra a Borneo, na každém z nich žije samostatný druh.

Nový přírůstek by měl příští rok přibýt také v chovu goril nížinných, které jsou největším a nejmohutnějším z lidoopů. Pražská zoo chová gorily od roku 1963. V roce 2004 se v Troji narodilo vůbec první gorilí mládě v českých zoo, samička Moja.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru