dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražská zoo bilancuje rok 2013: povodňové neštěstí i spousta radostí
Evakuace batagurů během červnových povodní. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Pražská zoo bilancuje rok 2013: povodňové neštěstí i spousta radostí

Povodeň, která pražskou zoo postihla v červnu a zaplavila spodní část areálu, naštěstí nedosáhla takové úrovně hladiny a nenapáchala takové škody jako velká voda v roce 2002. Díky vysokému nasazení pracovníků zoo a následně také dobrovolných i profesionálních hasičů došlo jen k minimálním ztrátám zvířat a podařilo se zachránit podstatnou část přemístitelného majetku. Povodeň vyvolala ohromnou vlnu solidarity. Příznivci pražské zoo jí poskytovali nejen finanční prostředky a materiál, ale po opadnutí vody také pomáhali při odstraňování škod.

Povodeň pochopitelně zásadně poznamenala průběh sezóny a zmařila očekávání mimořádně vysoké návštěvnosti. V roce 2013 přišlo do trojské zoo navzdory povodňovým škodám a dlouhodobému uzavření spodní části areálu více než 1 100 000 návštěvníků, což je velký úspěch.

Již začátkem roku 2013 se v pražské zoologické zahradě narodilo první slůně v její historii – samička Sita. Velmi vzácným a současně atraktivním odchovem se později stalo rovněž mládě orangutana sumaterského (první po více než 40 letech) a dále například tygra sumaterského.

Ohromný význam má dosažení světového prvoodchovu želv Smithových a mezinárodní zájem vyvolalo mládě kakadu palmového. Rok se třináctkou v letopočtu však byl i ve znamení ztrát, zejména ve svém závěru. V prosinci podlehla pravděpodobně virové infekci mladá slonice Tonya a v důsledku onemocnění trávicího traktu uhynul také orangutaní samec Padang.

Hlavní sezóna pražské zoo začala po znovuzpřístupnění vyhlídkové stezky Zakázanky slavnostním otevřením nového Údolí slonů a také Pavilonu hrochů. Zejména Údolí slonů se setkává s ohromným zájmem návštěvníků a je novou chloubou Zoo Praha.

Probíhala rovněž výstavba pavilonu velemloků, ale další plány pozměnila povodeň: byla odložena přestavba Pavilonu velkých savců (starého slonince) a přednost má jednak nový pavilon goril umístěný mimo záplavovou zónu, jednak lepší protipovodňová ochrana spodní části areálu.

Rok 2013 je spojen i s počiny na ochranu ohrožených druhů. V Kamerunu zahájil své jízdy Toulavý autobus a do Mongolska se letounem CASA podařilo přepravit další čtyři klisny koně Převalského.

Autorem textu je Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.


Další články
Nahoru