Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražská záchranná stanice přijala od ledna 4500 zvířat, nyní se plní osiřelými ježky
Mládě ježka. Foto: MHMP

Pražská záchranná stanice přijala od ledna 4500 zvířat, nyní se plní osiřelými ježky

Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy od ledna přijala asi 4500 zvířat, méně než loni. Počet zvířat, o která pečovali pracovníci záchranné stanice, ovlivnily zvláště chladné jarní měsíce. Nyní se v areálu starají zvláště o mláďata ježků. ČTK to sdělila mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici provozuje, Petra Fišerová.

„U ježků teď období mláďat vrcholí a naše záchranná stanice se rychle plní osiřelými ježčaty. Většinou se k nám dostávají proto, že přijdou o matku, která často uhyne v důsledku lidské činnosti jako třeba posekáním strunovou sekačkou, pokousáním od psa či po střetu s autem. V současné době pečujeme asi o 50 ježčích sirotků," uvedla Fišerová.

Od ledna do konce srpna pečovali o 1965 mláďat. V roce 2020 to bylo za stejné období o 240 více. Podle mluvčí počty mláďat v péči klesl zřejmě kvůli počasí v dubnu a v květnu. Nízké teploty zapříčinily nedostatek hmyzu, kterým své potomky krmí zvláště ptáci. Ti jsou nejčastějšími chovanci záchranné stanice.

Hnízdění tak bylo ve větší míře než obvykle zcela neúspěšné nebo ptáci odchovali mláďat méně. Nižší počty přijatých ptačích mláďat z jara nevyrovnaly ani letní měsíce.

Mláďatům nicméně prospěla absence abnormálních několikadenních veder v létě. „Tropické teploty mohou mláďata některých druhů vážně ohrozit, neboť mláďatům v hnízdech začne být příliš velké horko a vyskakují z nich," vysvětlila Fišerová s tím, že nejčastější to je u veverek nebo rorýsů. Letos v jinonické záchranné stanici takové případy nezaznamenali.

Lidé, kteří chtějí provoz stanice podpořit, mohou nyní do areálu v Jinonicích donést vyřazený bavlněný textil nebo krmivo pro ježčí mláďata. Podle mluvčí jsou ideální drůbeží masové konzervy nebo granule pro kočky nebo malá psí plemena.

Lidé mohou stanici poslat rovněž sponzorský dar v libovolné výši nebo adoptovat některé z trvale handicapovaných zvířat, která zůstávají v péči organizace.

Taková zvířata zůstávají v areálu stanice nebo se stanou obyvateli zookoutků v Malé Chuchli, v Hostivařském lesoparku, v Kunratickém lese a v Kamýku.

Záchrannou stanici se sídlem v Jinonicích provozují od roku 2012 Lesy hlavního města, příspěvková organizace Prahy. Stanice, která funguje v provizorních podmínkách stavebních buněk a dočasných voliér, loni přijala 5186 zvířat. Množství chovaných zvířat se postupně zvyšuje.

V plánu je proto výstavba nového areálu s vyšší kapacitou. Jeho cenu Praha odhaduje na 206 milionů korun bez DPH. Nová záchranná stanice bude podle plánů magistrátu disponovat veterinární ordinací s operačním sálem a jednotkou intenzivní péče nebo specializovanými rehabilitačními zařízeními.

Vznikne tu léčebné oddělení pro labutě a vodní ptáky a odchovna veverek. Počítá se i s rehabilitačními výběhy pro kopytníky a vodním výběhem pro vydry a bobry. Součástí areálu má být i přednášková místnost pro vzdělávací akce pro veřejnost.


Autor: ČTK

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru